Plazhet më të mira të Melburnit

plazhet më të mira në Melburn

Nëse dëshironi të shkoni në Melburn me pushime, ju ndoshta dëshironi të vizitoni sa më shumë që të mundeni në këtë kryeqytet të shtetit Australian të Victoria. Në vitin 2011 u zgjodh si qyteti më i mirë në botë për të jetuar, diçka që padyshim i bën shumë njerëz të dëshirojnë ta vizitojnë dhe ta njohin këtë qytet.

Ndodhet pranë brigjeve të Gjirit Port Phillip. Përveç kësaj, ajo ka një arkitekturë viktoriane dhe bashkëkohore që u ofron turistëve disa nga plazhet më të mira në Australi. Pastaj Unë dua t'ju tregoj për disa nga plazhet më të mira në Melburn Pra, nëse shkoni në këtë qytet të madh Australian në kërkim të plazheve të pabesueshme, keni një listë të mirë për të zgjedhur dhe për të shijuar.

Plazhi i Shën Kildës

Kilda në Meolbourne

Një nga plazhet më të njohura është padyshim Plazhi St. Kilda, është një plazh ideal për not dhe gjithashtu për çdo sport ujor falë ujërave të tij të pabesueshëm. Nga skelë ajo ka një shëtitore të mrekullueshme me rërë të bukur, ju mund të shijoni pamje të pabesueshme të qytetit.

Plazh Brighton

plazhet më të mira në Melburn

Nëse arrini në këtë plazh mund të merrni tragetin që ju çon në Williamstown ose Southbank. Opsioni tjetër i shkëlqyeshëm është Brighton Beach, një nga plazhet më piktoreske në Melburn. Ka kasolle banje me shumë ngjyra në vijën e plazhit, është një vend ideal për notarët, banjot dhe surfuesit. Kur fryn era ka disa valë mjaft të mira ideale për surfers, edhe pse është gjithashtu një vend i mirë nëse ju pëlqen të peshkoni.

Përveç kësaj, plazhi është një shëtitje e shkurtër nga restorantet, dyqanet dhe kafenetë, duke e bërë Brighton Beach një nga më të njohurit.

Plazhi Mordialloc

Plazhi Mordialloc Melburn

Nëse ajo që kërkoni është një plazh që ka më shumë se rërë dhe ujë, atëherë do të ju pëlqen Mordialloc. Mordi është një lagje juglindore dhe një vend që duhet ta vizitoni për hijeshinë e tij. Ajo ka një restorant, një shesh lojrash për Barbecue, zona pikniku, një shteg biçikletash ... dhe një skelë që do të dëshironi ta vizitoni.. Isshtë një plazh shumë i popullarizuar, kështu që nëse doni të shmangni turmat e mëdha është më mirë të shmangni shkuarjen gjatë fundjavave.

Plazhi Williamstown

Plazhi Williamstown në Melburn

Ky plazh njihet nga vendasit si 'Willy Beach', është relativisht i vogël por ka shumë bukuri, përveç kësaj, është shumë afër qytetit. Shtë një plazh i njohur për notarët, bërësit e diellit dhe marinarët, por janë pamjet spektakolare që i tërheqin njerëzit drejt Williamstown historike. Nëse do të zbuloni mrekullitë e saj, do të dini se për çfarë po flas.

Vetëm pesë minuta më këmbë nga stacioni i trenit do të gjeni një pamje të qartë dhe të papenguar të horizontit të qytetit - e bukur ditën dhe spektakolare natën. Nuk është çudi që Williamstown të jetë një pikë ideale për hyrjen në prag të viteve të reja, ku shumë njerëz mblidhen për të kryer fishekzjarre që të gjithë u pëlqen t’i shijojnë.

Plazhi Sorrento

Plazhi Sorrento

Plazhi Sorrento është një kënaqësi plazhi. Pranë ujërave të Port Phillip Bay sepse i ka në njërën anë dhe ngushticën Bass në anën tjetër, është vendi i përsosur për të shijuar një perëndim dielli. Vlen të bësh një udhëtim për të shijuar bukurinë e rërës dhe ujërave të saj.

Plazhi Elwood

Beach Elwood Melbourne

Një makinë 20 minuta nga qendra e qytetit të Melburnit, Elwood Plazhi është një tërheqje kryesore për të gjithë familjen. Përveç plazhit ai gjithashtu ka shumë lehtësira për të shijuar ditën si Barbecues, pikniqe dhe zona për të luajtur në lëndinë. Sikur të mos mjaftonte, ai ka zona të sigurta për të qenë në gjendje të notosh në heshtje, edhe pse nëse të pëlqen të lëvizësh më shumë, atëherë bëj shëtitje dhe çiklizëm në bregdet.

Plazhi Altona

plazhet më të mira në Melburn

Altona e Melburnit është një vend i shkëlqyeshëm nëse doni një ditë dembel në plazh. Kohë më parë, ujërat e Altona ishin të famshëm për sasinë e habitshme të algave që kishte. Sot, me pastrimin e përditshëm të kryer nga profesionistët e vendit, ujërat e Altona Ata janë më të pastër se kurrë dhe është një vend i mrekullueshëm për të notuar.

Ekziston një pjesë e plazhit që i dedikohet posaçërisht kitesurfingut. Sikur të mos mjaftonte, ai gjithashtu ka një larmi të gjerë të restoranteve, kafeneve dhe vendeve të tjera argëtuese për të shijuar.

Plazhe të tjera që duhet të njihni

Përveç të gjitha plazheve që sapo ju thashë - që ju tashmë mund të shkruani për të parë ato që ju interesojnë më shumë -, ka edhe të tjerë që me siguri do t'ju interesojnë dhe nëse keni më shumë kohë, ju mund të mendoni për njohjen e tyre gjithashtu. Disa janë (dhe të gjitha ideale për t'u shijuar me familjen):

 • port mebourne
 • Afrika e Melbourne
 • Parku i Mesëm
 • Rruga e Kerfortit
 • Beaumaris
 • plazh bon
 • Carrum - në grykën e lumit Patterson -
 • Hampton
 • Mentone
 • aspenvale
 • edithvale
 • Chelsea
 • Plazhi Sandridge
 • Sandringham
 • Werribee Jug

Siç e keni parë, nuk janë pak plazhe që ekzistojnë rreth Melburnit. Nëse planifikoni të udhëtoni në Melburn do të zbuloni se në këtë qytet Australian mund të gjeni plazhe për të gjitha shijet, për të shijuar një banjë, për të bërë aktivitete me ujë, për të kaluar një ditë me familjen, për të bërë Barbecues, për të shijuar një piknik pasdite ose thjesht, për të ecur dhe për të shijuar peisazhin.

Të shkosh në plazh është një ide e shkëlqyeshme për të shpëtuar nga nxitimi i qyteteve, pasi Melburni është qyteti i dytë më i populluar në Australi, kështu që ju mund të kuptoni se sa stresuese mund të jetë jeta brenda rrugëve të saj. Për banorët e tij, plazhet janë si një valvul ideal për të shijuar jetën jashtë qytetit, për të harruar punët e përditshme dhe për të shijuar mrekullinë, madhësinë dhe çmimin që na transmeton deti dhe sa mirë ndihemi.

Kështu që nëse keni mundësi të udhëtoni në këtë plazh Australian, mos hezitoni të merrni një hartë, të shihni se ku do të qëndroni dhe të gjeni plazhin që ju pëlqen më shumë për të kaluar ditën dhe për ta shijuar. Dhe nëse doni të ndërmarrni, atëherë kërkoni transportin publik ose merrni me qira një makinë për të marrë një rrugë të shkurtër dhe për të njohur plazhet maksimale të mundshme gjatë kohës që jeni në vizitën tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*