Plazhet më të mira në Oman

Plazhi Tiwi

Omani është një vend me një ndërthurje perfekte të traditave kulturore dhe peisazheve spektakolare. Qytetet antike të rrugëve me kalldrëm dhe xhamive mbresëlënëse bashkohen me më shumë se 1.700 kilometra vijë bregdetare në këmbët e Gjiri i Omanit dhe Deti Arabik. Si të mos gjeni këtu plazhe të mrekullueshëm me ujëra të kristalta, vende të paharrueshme për një pushim në ëndërr?

E para që ju rekomandojmë është Plazhi Khalouf, ndodhet në jug të Muskat, kryeqyteti i Omanit. Dunat e saj të mëdha dhe fakti që është pak larg nxitimit turistik e bëjnë atë të mbetet një parajsë ekzotike pothuajse e virgjër. Një vend i veçantë ku peshkatarët ende mund të shihen duke peshkuar me anijet dhe rrjetat e tyre në breg.

25 kilometra nga Muscat gjejmë Bandar xhisa, ilaçi perfekt për të shpëtuar nga tregjet dhe masat turistike të kryeqytetit. Kontrasti midis blusë së qetë të detit dhe peizazhit të egër që na rrethon është mbresëlënëse. Një tjetër vend shumë tradicional, me anijet e vogla të peshkatarëve në breg, por ideal për zhytje.

Në bregdetin jugor të Omanit, shumë afër qytetit të Salalah, ndodhet Plazhi Mughsayl. Ky plazh ka një bukuri unike, pasi na vendos me peisazhin e tij në disa nga skenat më të mira në Karaibe. Pemë palme dhe kokosi, plantacione bananeje dhe valë të mëdha që godasin shkëmbinjtë. Një enklavë jashtëzakonisht e pazakontë këtu në Oman por që zgjon habinë e çdo turisti që respekton vetveten.

Plazhi Tiwi Shtë një nga plazhet më të njohura në Oman, veçanërisht për kaltër blu të ujërave të tij dhe për të qenë vendi më i mirë për të zhytur në vendin arab. Në baticë të ulët ju rekomandoj të shëtisni përgjatë shkëmbinjve që shtrihen në plazh. Në muzg, na paraqitet një spektakël vizual unik.

Më në fund është e nevojshme të theksohet Plazhi Ras al Hadd dhe breshkat e saj jeshile. E vendosur në majën lindore të Omanit, kjo zonë është një nga më të vjetrat në vend që nga historia e saj daton tre mijë vjet para Krishtit. Shikoni nëse gjiri i tij është i mbrojtur, i cili shërbeu si një strehë për anijet dhe aeroplanët gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Imazhi - Stili Travel Plus


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*