Plazhet më të mira në El Salvador

Një nga destinacionet e mundshme në Detin Karaibe është El savador. Shtë më e lirë se Republika Dominikane ose Kubë, për të qenë më pak turistik, por ka një seri plazhesh vërtet madhështore. El Salvador u ofron turistëve rreth 300 kilometra plazhe dhe midis tyre ka dy që specialistët i konsiderojnë dy plazhet më të mira në botë për surfim: plazhi La Paz dhe plazhi Sunzal. Duke shkuar nga perëndimi në lindje ka 45 plazhe me ujëra të ngrohtë dhe blu dhe valë të buta, ujërat e Paqësorit, dhe në kufirin lindor është Gjiri i Fonseca, një vend që fsheh ishullin e Meanguera, një ishull me natyrë të bukur për të të cilën mbërrini me anije.

Duhet thënë se pothuajse të gjitha plazhet e El Salvadorit Ata kanë qasje të sigurt të shtruar dhe se në shumë pak do t'ju duhet të ecni në tokë. Ekziston edhe Autostrada Litoral që lidh të gjitha plazhet dhe përgjatë së cilës ka bare, restorante dhe dyqane për të kryer furnizime për piknikun në plazh. Shumë peshk të freskët dhe prodhime deti shiten këtu, specialiteti i rajonit. Por cilat janë plazhet më të mira në El Salvador? Epo, këtu janë disa emra:

. Plazhi El Sunzal: Shtë në 10 më të mirët për surfim por është gjithashtu i mirë për snorkelling dhe zhytje. Ka korale, goca deti dhe karavidhe dhe në verë ujërat janë vërtet të pastra. Aty pranë është Playa del Tunco me restorante dhe një punëtori të sërfave.

. Plazhi La Paz: Gjithashtu vlerësohet shumë nga surfuesit dhe është një vend shumë turistik.

. Plazhi Metalío: Shtë një plazh me rërë të zezë dhe një temperaturë të mirë. Shtë afër portit të Acajutla dhe shijon perëndimet e diellit të ëndërruara. Ideale për të bërë foto të mira.

Me Bocana de San Juan: është një zonë e mbrojtur për zogjtë e saj shtegtarë. Plazhi është i gjatë 4 km dhe rëra është gri e lehtë. Ka shumë diell dhe është një plazh privat.

. Plazhi Los Cóbanos: ka shkëmbinj nënujorë dhe rërë të bardhë. Perfectshtë e përkryer për zhytje dhe në fakt këtu është aktiviteti kryesor për të zhytur nga 20 deri në 30 metra.

. Plazhet Tamarindo: Playas Negras dhe Las Tunas: është një zonë që bashkon disa plazhe me lloje të ndryshme rëre, ka pishina natyrore të formuara nga shkëmbinjtë në bregdet dhe shumë anije që ofrojnë turne në ishujt përreth.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*