Plazhet më të mira në Ibiza

Ibiza Shtë në Mesdhe dhe është pjesë e Ishujve Balearik, ka 210 kilometra vijë bregdetare dhe disa nga plazhet më të njohura dhe më të bukura në Spanjë. I njihni ata? A nuk mund ta shihni kohën që të jetë verë 2022 për të shijuar ato?

Sot, në Actualidad Viajes ne njohim plazhet më të mira në Ibiza kështu që përgatitni një tregues ... dhe valixhen!

Ibiza

Së bashku me Menorca, Mallorca dhe Formentera është pjesë e Ishujve BalearikëMe Ligjet dhe plazhet e saj janë një ëndërr, por kështu është e gjithë bota turistike dhe e pushimeve që është ndërtuar ndër vite. Sot, Ibiza është sinonim i partisë.

Ibiza është 79 kilometra larg bregdetit kontinental, ajo ka një mot i ngrohte dhe ka pësuar emigrime të mëdha në shekullin XIX. Shumë nga njerëzit e saj, të sulmuar nga varfëria, kaluan detet në Algjeri dhe në Kubë. Shekulli i njëzetë ishte mirë, rreth viteve '60 dhe '70kur turizmi filloi të rritet dhe prodhoi zhvillimin e tij.

Sot ju thoni Ibiza dhe thoni jeta e natës, festa, diskoteka, plazhet dhe të rinjtë.

Plazhet më të mira në Ibiza

Ato numërohen përreth 80 plazhe në bregdetin e Ibizës dhe ka pak nga gjithçka, nga plazhet e qeta dhe të relaksuara dhe shumë larg deri në plazhet më të njohura, gjiret me guralecë, plazhet me rërë të sheqerit dhe plazhet super të gjalla.

Në lindje ka një plazh shumë i njohur dhe i njohur sepse ka ujëra të qeta shumë të mira për fëmijët, përveç dyqaneve dhe restoranteve që e rrethojnë. Unë flas për Cala Llonga, me rërën e saj të artë dhe formën e harkut. Këtu mund të bëni banja dielli, të mësoni të zhyteni, të luani volejboll plazhi dhe shumë më tepër.

Plazhi që është më afër qytetit të Ibiza është Talamanca, me rërë të artë dhe shëtitje druri në bord. Zakonisht vizitohet nga turistë dhe vendas, ka restorante me çmime disi të kripura dhe është shumë e mbushur me të rinj pas klubitMe Ju mund të mendoni se për shkak se është afër kryeqytetit atje kaq shume njerëz, por nuk është kështu, veçanërisht në mëngjes ose pasdite vonë.

Në jug është La Salinas, plazhi më festiv në Ibiza (ose kështu thonë ata). Keni discotecasGjithmonë ka të rinj, gjithmonë mund të kërcesh në rërë, të hash drekë, darkë ose të pushosh. Për të qenë më të qetë dhe për të shijuar natyrën, është vendi i Parku Kombëtar Las Salinas Gjithashtu, është e përshtatshme të ecësh në kullën e vëzhgimit në skajin më jugor të ishullit pasi atje ka limane të vogla.

Cala d'Hort është nga rëra të arta dhe ka pamje të mrekullueshme të ishullit Es Vedra, në horizont, disa qindra metra nga bregu. Ka varka, jahte, dhe në sezonin e lartë ka njerëz shumë të lezetshëm duke shijuar restorantet, që vijnë e vijnë nga anijet e ankoruara në det.

La Playa d'en Bossa është shumë i gjerë, është në fakt plazhi më i gjatë në Ibiza dhe ka klubi më popullor nga të gjithë, ndër të tjera që ka me bollëk përreth. Nata fillon në disko, por zakonisht vazhdon në plazh.

Në perëndim të ishullit është Cala Conta, një nga më të bukurat per shume. Ka rërë të butë të bardhë dhe ujëra të pastra, është e bukur, por ka gjithmonë njerëz. Mund të shkoni pasdite dhe të qëndroni për të soditur perëndimin e bukur ose të artë të diellit ose snorkel në pishinat natyrore të bregdetit, midis shkëmbinjve ...

Cala Saladeta është një tjetër margaritar në Bregdeti perëndim, dhe për të arritur atje duhet të kalosh disa shkëmbinj. Shtë një gji i vogël me rërë të artë dhe ujëra të kristaltë. Njerëzit që do të shihni janë zakonisht të rinj dhe sjellin ushqimin dhe pijet e tyre për të kaluar ditën si nuk ka bare plazhi në pamje. Sigurisht, duket se pijet shiten. Gjithashtu në bregun perëndimor është Cala Tarida, një plazh i frekuentuar nga familjet si dhe turistë dhe vendas dhe çifte.

Në Cala Tarida ka disko, restorante, ujëra të qetë dhe të pastër, të gjithë përbërësit në mënyrë që në sezonin e verës të jetë fjalë për fjalë një plazh që shpërthen. Nëse ju pëlqen diçka më e qetë, duhet të shkoni në veri ku ka limane më të vogla.

Dhe plazhet veriore? Këtu është Ujërat e Bardhë, një plazh me rërë të bardhë i rrethuar nga shkëmbinj mbresëlënës. Eshte nje plazh naturist dhe vendasit priren të përqendrohen në jugun ekstrem të bregdetit. Kur ka erë, formohen valë të vogla, me kreshta të bardha, prandaj edhe emri. Shtë një vend i mrekullueshëm për të parë lindjen e diellit.

Gjithashtu në bregdetin verior është Plazhi Benirras, rrethuar nga shkëmbinjtë dhe pishat, midis rërës, guralecëve dhe gurëve. Ujërat, shumë të kthjellët dhe të shkëlqyeshëm për snorkeling. Theshtë plazhi i Gishti i Zotit dhe perëndimet e diellit janë diçka nga një botë tjetër. Ata thonë se dita më e mirë për të shkuar në këtë plazh është e diela kur organizohet tregu lokal. Në sezonin e lartë autobusi arrin dhe nuk është e mundur të mbërrijë me makinë pasi rruga është e mbyllur për trafikun.

La Cala Jondal Shtë një liman natyror i rrethuar nga natyra e bukur, me pisha dhe shtëpi të bukura. ketu eshte Klub nate Blue Marlin, ku shkojnë shumë të famshëm. Beachshtë një plazh me guralecë dhe super në modë kur bëhet fjalë për të ngrënë, pirë, argëtuar dhe të shihet Një tjetër liman popullor për disko e tij është Cala Bassa, me rërë të bardhë dhe pothuajse postal Këtu është Cala Bassa Beach Club, për të ngrënë, pirë dhe kërcyer.

Mund të arrini lehtësisht në Cala Bassa në 15 minuta nga San Antonio duke përdorur autobusin 7. Cala Xuclá është një nga plazhet më të vegjël dhe më të riparuar në ishull. Nuk ka bare, nuk ka banjo dhe nuk ofrohen aktivitete. Beachshtë një plazh i qetë, i qetë, i rrethuar nga pisha, me disa varka peshkimi dhe një atmosferë shumë fshatar.

Sa Caleta Shtë plazh rrethuar nga shkëmbinjtë e kuqAto të kujtojnë Grand Canyon të Kolorados, në Shtetet e Bashkuara. Ky plazh është vetëm 15 minuta nga qyteti Ibiza. Ka ujëra të qetë dhe për këtë arsye është shumë i njohur, dhe ka një restorant të njohur që shërben peshk të shijshëm dhe ushqim deti. Plazhi është i popullarizuar, por shkëmbinjtë e tij i japin një ndjenjë intimiteti.

Sigurisht, këto nuk janë të vetmet Plazhet e IbizaKa kaq shumë të tjerë, kështu që nëse doni t'i njihni dhe të përjetoni përvojën në Ibiza ... mos humbisni 20222!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*