Plazhet më të mira në Ishujt Kanarie

Plazhet në Ishujt Kanarie

Të udhëtosh në ishujt Kanarie gjatë verës është tashmë një klasik, pasi është një destinacion afër, me çmime të mira dhe shumë fluturime për të zgjedhur. Kjo është arsyeja pse ne e duam idenë për të bërë një listë të plazhet më të mira në të gjithë Ishujt Kanarie. Sepse ka hapësira të bukura në Tenerife, Fuerteventura, Lanzarote, Gran Canaria, La Gomera, El Hierro ose La Palma.

Në shtatë ishujt që përbëjnë Ishujt Kanarie ka një sasi të madhe të plazhe të bukura për të zbuluar. Nuk mund të flasim për të gjitha, por mund të flasim për ato më të njohurat. Ato plazhe që turistët nuk duan të humbin kur vizitojnë ndonjë prej ishujve. Kështu që mbani shënim nëse është destinacioni juaj i radhës dhe zonat me rërë që nuk mund t’i humbni.

Plazhi Papagayo në Lanzarote

Papagall

Ky plazh është i vendosur në një zonë të mbrojtur në Parku Natyror Los Ajaches, në një mjedis të shkëlqyeshëm natyror. Ju mund të shkoni me makinë në një park makinash dhe pastaj të ngjitni një kodër të lehtë që është mjaft e arritshme për të gjithë. Në këtë plazh mjedisi është mjaft i mbrojtur nga era, dhe ujërat e tij të kristaltë e bëjnë atë një nga më të mirët në ishull. Më parë ishte e mundur të bënim kampim të lirë në zonë duke kaluar disa ditë, por sot është e mundur vetëm në kampingun e mundësuar për të, për të mbrojtur zonën natyrore. Përveç kësaj, në plazh ka një bar plazhi ku mund të blini pije të freskëta.

Plazhi El Médano në Tenerife

El Médano

kjo plazhi i flamurit blu Ndodhet në komunën e Granadilla de Abona dhe ka ujëra të shkëlqyera dhe të gjitha shërbimet. Shtë një plazh mjaft i gjerë ku mund të shihni nga familjet te surfuesit që praktikojnë këtë sport të famshëm. Në zonën më të afërt me qytetin është vendi ku dallgët janë shumë më të qeta, kështu që është vendi më i mirë për të shkuar me fëmijë. Nëse largohemi nga kjo zonë do të shohim më shumë surfarë dhe madje edhe dyqane surfimi në zonën e shëtitores. Ka shumë shërbime kështu që është shumë komode. Dhe peisazhi me Malin e Kuq në sfond është i pagabueshëm.

Plazhi Maspalomas në Gran Canaria

Maspalomas

Ky plazh është i njohur për disa gjëra, për klimën e tij të mrekullueshme, të bukur dunat natyrore dhe fari i saj i vjetër. Far është fillimi i zonës në këmbë, një vend për të shëtitur kur dielli nuk është më i lartë. Isshtë një plazh i gjatë dhe lidhet me Playa del Inglés në majë. Përveç kësaj, ka zona më të mbushura me njerëz me shumë shërbime dhe të tjera më të izoluara, për ata që dëshirojnë të praktikojnë nudizëm. Kjo së bashku me peizazhin e shkretëtirës së dunave e bën atë një nga më të vizituarit, dhe është në jugun ekstrem të ishullit të Gran Canarisë.

Plazhi Benijo në Tenerife

Plazhi Benijo

Ky është plazhi më i izoluar në qytetin Taganana në Ishujt Kanarie, vendi ideal për të shijoni natyrën pa zhurmë të mëtejshme, pa bare plazhi, shëtitje apo dyqane, vetëm plazhi dhe ti. Isshtë një plazh me rërë të zezë, shumë tipik në ishull, i cili arrihet në këmbë përgjatë një shtegu dhe poshtë disa shkallëve. Në mjedis mund të gjesh një restorant, megjithëse jo në zonën e plazhit. Shtë një zonë me rërë me shumë valë, prandaj duhet të keni kujdes kur laheni, por pamjet e Roques de Anaga e bëjnë atë shumë të popullarizuar. Përveç kësaj, është vendi ideal për të shijuar perëndimet e diellit.

Plazhi Las Conchas në La Graciosa

Gocat

Ky plazh është një orë nga Caleta del Sebo, kryeqyteti i La Graciosa. Nga plazhi mund të shihni ishujt e vegjël të pabanuar të Alegranza dhe Montaña Clara. Isshtë një plazh i shkëlqyer në ishujt Kanarie për peisazhi i tij dhe për atë rërë të pastër, disi i trashë, në një mjedis natyror dhe të qetë. Isshtë një plazh 600 metra ku është e mundur të shijosh shëtitje, megjithëse gjatë larjes duhet të keni kujdes, sidomos kur hyni, për shkak të rrymave që mund të ekzistojnë. Isshtë i sigurt në breg, megjithëse fëmijët duhet të shikohen gjithmonë. Nga ana tjetër, është një plazh ku gjithmonë ka një erë të lehtë nga aliseos, gjë që e bën atë vendin e përsosur nëse nxehtësia është e ndezur.

Plazhi Las Teresitas në Tenerife

Teresitas

Ky plazh është i vendosur në qytetin e San Andrés, dhe është vetëm shtatë kilometra nga Santa Cruz. Placeshtë vendi ideal për të shkuar si familje, pasi ujërat janë shumë të qetë sepse mbrohen nga një kanal i detit. Përveç kësaj, ajo ka një sipërfaqe të madhe prej më shumë se një kilometër dhe mund të arrihet me makinë. Ju mund të merrni klasa të yogës ose gjimnastikës në ajër të hapur, të bëni sporte ujore ose të shijoni në baret dhe restorantet përreth. Pa dyshim një vend popullor për sa argëtues është.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*