Plazhet më të mira në Venezuelë

Dëshironi të relaksoheni dhe të shpërqendroni veten? Nëse përgjigjja është pohuese, nuk mund të ndaloni së shkuari në plazhe të ndryshme Venezuela ai ju ofron. Këtu mund të gjeni shumë atraksione, rërë të bardhë, palma, plazhe që presin adhuruesit e diellit etj. 


kredi: Primo

Këto janë pothuajse 3 kilometra plazhe të mbuluara me pëllëmbë, rërë e bardhë, të cilat janë ideale për banjë dielli dhe ecje; Përveç kësaj, ajo ka një gamë të gjerë hotelesh, restorantesh. Nga ana tjetër, ju keni mundësinë të bëni miliona sporte ujore, parashutë, rrëshqitje në ajër, etj.  


kredi: Primo

Ndër plazhet më të njohura mund të gjesh piktoresk Gjiri Juangriego, e vendosur në bregdetin verior, është i njohur mirë për perëndimet e tij të pabesueshme. Gjithashtu, ju mund të shijoni ujërat e qetë të Yaque, në bregdetin jugor, që është një nga pesë plazhet më të mira në botë për të kryer windsurf. Gadishulli të Parisë, e vendosur në Sheqer, është i famshëm për ujërat e tij të kristalta dhe rërat e arta.  

kredia: «• *? ??? -? te ?? .? * • »

Nëse preferoni të praktikoni snorkeling, nuk mund të ndaloni së shkuari Plazhi i Medinës, e vendosur në plantacionin e vjetër të kokosit, e cila është më e bukura e Venezuela. Pranë kësaj do të gjeni Plazh pui Blej ku surfing në ajër është sporti më i mirë për të bërë.


kredi: ata festuan 

Ishujt e panumërt, limanet me rërë dhe gjiret e mbrojtur janë shtëpia e një larmie të gjerë të jetës detare, përfshirë delfinët e gjallë; një përzierje ngjyrash të përfaqësuara në plazhet me rërë; dhe një larmi sportesh për të pasur argëtim më të mirë.  


kredi: m @ ntrax

Në veri të Caracas, ishujt koral të Parku Kombëtar i Arkipelagëve Los Roques ofron plazhe bruz me ujëra smeraldi dhe rërë të bardhë; kjo është më e pastra në komb.  


kredi: Steelparadoksi

Eksplorimi i larmisë biologjike të pyjeve të reve është një mundësi që nuk mund ta humbisni; kjo është arsyeja pse nuk mund të humbasësh të parën Parku Kombëtar Henri Pittier. 28 milje poshtë rrugës do të arrini një nga qytetet më të bukura, Choroni, një fshat peshkimi i Porto Kolumbia, ku është e mundur të vizitohen gjiret si cepe y Çuao, të cilat janë të rrethuara nga pemë kokosi dhe kodra të harlisura; Këtu mund të arrini vetëm përmes detit! 


kredi: Marcio Cabral de Moura

Ju do të donit të dini se në këto plazhe ka akoma ferma ku sot është e mundur të gjesh përvoja të shprehjeve kulturore afro-venezueliane, siç janë rrahjet e daulleve.  

Një tjetër vend i bukur për të vizituar është Parku Kombëtar Morrocoy, e cila është plot me palma dhe korale; Kjo ka plazhe të izoluara dhe të qeta, ku deti bruz do t'ju bëjë të bëni përshtypje. Për më tepër, ujërat e mbrojtur janë të shkëlqyeshëm për çdo lloj aktiviteti.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   misterioze123 dijo

    Unë mendoj se më i bukuri është plazhi Parguito me një kilometër rërë të bardhë dhe ujë të pastër kristalor të përshtatshëm për surfing, është një nga më të famshmit në ishullin Margarita dhe Venezuelë.

  2.   Marseilles dijo

    Padyshim plazhet e Venezuelës pa dyshim