Plazhet më të mira për surfim

Imazhi | Pixabay

Surferëve u duhet vetëm bordi i tyre, veshja e tyre e veshjes dhe disa valë të mira për të shijuar jetën në maksimum, pavarësisht nëse është dimër apo pranverë. Nëse jeni një nga ata që planifikoni pushimet e tyre të shkojnë në kërkim të valëve më të mira dhe trupi juaj kërkon një plazh verën e ardhshme, mos prisni më! Merrni shënim plazhet më të mira për surfim dhe shijoni kohën tuaj të lirë të merituar me planin më të mirë të mundshëm: natyrën, valët dhe surfimin.

Plazhi Waimea (Hawaii)

E vendosur në ishullin Oahu në Hawaii, në bregun verior, Plazhi Waimea ulet në një gji në grykën e lumit Waimea dhe konsiderohet vendlindja e jugut.F. Aty ky sport lindi në fund të viteve 50 dhe ishte pika e parë e valëve gjigante që kalohej nga surfistët mitikë që guxuan. Koha më e mirë për të kapur valë të mëdha është nga nëntori në mars ose prill. Thereshtë atje kur "valët e mëdha" janë të pranishme.

Imazhi | Pixabay

Plazhi Mundaka (Vizcaya, Spanjë)

Një valë tubi që arrin 4 metra të lartë dhe 400 të gjatë dhe thyhet në grykëderdhjen Urdaibai, vala Mundaka është ndoshta vala më e famshme e krahut të majtë në botë. Kjo është arsyeja pse surfistët më të mirë në histori kanë hipur në valët e saj në një nga kampionatet botërore të surfimit që mbahen në ujërat e saj. Në një ditë të mirë ka më shumë se 100 surfarë që presin radhën e tyre në ujë për të kapur valën më të mirë edhe me rrezikun që kjo valë e fuqishme dhe e shpejtë do t'ju thyejë bordin ose edhe më keq, kurrizin e tyre.

Fatkeqësisht, Mundaka Beach është nën kërcënim të vazhdueshëm për shkak të nxjerrjes së rërës për të mbushur plazhet e tjera në zonë gjatë verës, kështu që qëndrueshmëria e valës është prekur.

Bregu i Artë (Australi)

Australia është e njohur për të qenë një nga destinacionet më të njohura kur bëhet fjalë për surfing. Plazhet e Gold Coast janë disa nga më turistike në vend me më shumë se 70 kilometra në gjatësi. Edhe nëse ka një qytet të quajtur Surfers Paradise këtu, kjo është për një arsye! E sigurt?

Ata thonë se plazhet më të mira për surfim janë në Superbank, Kirra Beach, dhe Burleigh Heads break point. Për një gjë, Kirra Beach mund të jetë në përmasa të vogla, por ka valë sfiduese për surfers ekspertë dhe valë më të vogla për fillestarët. Nga ana tjetër, Burleigh Heads është i njohur për peizazhin e tij të bukur dhe për të pasur plazhe me kushte të shkëlqyera për surfim. Në fakt, gjatë gjithë vitit, mbahen konkurse të ndryshme në surf dhe shpëtim. Së fundmi, Superbank, banka e madhe me rërë të bardhë në Bregun e Artë të Queensland, është e famshme për të pasur valët dhe tubat më të gjatë në planet dhe super valën më të mbushur me njerëz.

Imazhi | Pixabay

Gjiri Lagundri (Indonezi)

Në dekadat e fundit Gjiri Lagundri është bërë një nga destinacionet referuese në një udhëtim në Indornesia për surfing. Gjiri Lagundri ndodhet në ishullin Nias në Sumatrën perëndimore.

Pas cunamit të vitit 2004 dhe tërmetit të vitit pasues, pati një ndryshim në gjeografi që bëri që Gjiri i Lagundrit të shndërrohej në një valë gati perfekte ndërsa gumë u ngrit gati gjysmë metri. Duke qenë një gji, ai ka dy pushime pikë, por kryesorja është The Point, ajo që fillon nga ana perëndimore, e cila është e përshtatshme për të gjitha nivelet: nga fillestarët te ekspertët.

Këtu mund të gjeni një valë të mrekullueshme të djathtë gjatë gjithë vitit edhe pse koha më e mirë për të surfuar është nga maji deri në shtator, kur ënjtja rritet në madhësi në gati 3 metra.

Imazhi | Pixabay

Plazhi Valdearenas (Kantabria, Spanjë)

Në Parkun Natyror të Dunave të Liencres ndodhet Playa de Valdearenas, e cila karakterizohet nga valë të forta, ideale për surfistët me përvojë të cilët kanë një nivel të mirë në bord.

Në Valdearenas, valët nuk janë gjithmonë të njëjtat, por në varësi të kushteve të motit ato mund të jenë më të buta ose më të mbledhura. Vala më e diferencuar këtu është ajo në fillim të plazhit, por ka disa maja përgjatë tij, të cilat arrijnë në grykëderdhjen Mogro.

Gjiri i Jeffrey (Afrika e Jugut)

Vala më e mirë në Afrikë gjendet në Gjirin e Jeffrey. Këtu rrymat nga Atlantiku përzihen me ato të ngrohta nga Oqeani Indian, duke krijuar kushte shumë të veçanta detare. Kjo është arsyeja pse Jeffrey's Bay është sinonim i surfimit cilësor dhe destinacionit të ëndrrave për çdo atlet. Një dorë e djathtë shumë e gjatë dhe mbresëlënëse dhe ku kemi jetuar disa nga momentet më të paharrueshme të surfimit me Kelly Slater, Jordy Smith dhe shumë të tjerë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*