Plazhet më të mira për qentë në Mesdheun Spanjoll

plazhet e qenve

Qentë zakonisht nuk u pëlqen të bëjnë banja dielli derisa të nxihen, por u pëlqen të zhyten në det. Sidoqoftë, edhe pse nuska jonë ka një frymë plazhi, ka ligje që kufizojnë praninë e saj në to për hir të shëndetit publik dhe sigurisë së banjave të tjerë.

Në kohët e fundit, lëvizja miqësore punon për të bërë që organet publike të përcaktojnë zona të caktuara në plazhe në mënyrë që qentë të mund të enden lirshëm, në kohë kur publiku është më pak i mbushur me njerëz. Shumë prej këtyre agjencive tashmë kanë dhënë leje në disa plazhe në bregdet.

Nëse planifikoni të shijoni detin në ditët e ardhshme dhe do të donit ta bënit atë në shoqërinë e qenit tuaj Ju nuk mund të humbisni udhëzuesin e mëposhtëm për plazhet mesdhetare spanjolle që lejojnë qen.

Katalonjës

 1. Barcelona: Për shkak të mungesës së zonave miqësore me qen në plazhet e Barcelonës, këshilli i qytetit hapi këtë vit një zonë të gjerë të Levant Beach për përdorim nga kafshët shtëpiake. Deri më 25 shtator, kjo hapësirë ​​prej rreth 1.250 metra katrorë dhe e kufizuar me një gardh rrethues druri do të ketë dy informatorë mjedisorë të cilët do të kryejnë detyra monitorimi, informacioni për përdoruesit dhe shpërndarjen e çantave të mbledhjes së jashtëqitjeve.
 2. Gerona: Playa de la Rubina ishte plazhi i parë zyrtar për qen në SpanjëAjo është e rrethuar nga duna dhe qasja për qentë nuk ka kufizime kohore. Ndodhet në Castellón de Ampurias në jug të Roses dhe shumë afër Parkut Natyror Cap de Creus. Isshtë pjesë e Parkut Natyror të Aiguamolls del Empordá.
 3. Tarragona: Playa de la Platjola ndodhet në komunën e Alcanar dhe pranon praninë e qenve gjatë verës. Isshtë një plazh i klasifikuar si i virgjër, për shkak të vlerës së tij mjedisore dhe ekologjike, i cili ka shërbim pastrimi ditor në verë. Sidoqoftë, në qytetin e Tarragona, pronarët mund të marrin kafshët e tyre shtëpiake në plazhe midis 16 tetorit dhe 31 mars, duke respektuar bashkëjetesën dhe higjenën. Nga ana tjetër, midis 1 Prillit dhe 15 Tetorit, prania e tyre në plazh është e ndaluar, me përjashtim të qenve udhëzues.

plazhet e qenve

Comunidad Valenciana

 1. Castellon: Në qytetin Castellón të Vinarós do të gjejmë plazhin Aiguaoliva, një liman gurësh, rërë dhe zhavorr të kushtëzuar për qen. Edhe pse është e vërtetë që nuk ka rregulla specifike për përdorimin e këtij plazhi në shoqërinë e kafshëve shtëpiake, rregullat themelore të bashkëjetesës duhet të respektohen.
 2. Valencia: Në Gandía ka një plazh që është bërë një pikë referimi në Spanjë, pasi në të qentë dhe njerëzit bashkëjetojnë në harmoni. Isshtë Playa de L'Ahuir. Këtu pronarët mund të kërkojnë shtylla për të lidhur qenin; ata gjithashtu kanë një bombol me vrimë nxjerrëse për mbetjet organike.
 3. Alicante: Emri i saj është Caleta dels Gossets dhe ndodhet afër Kepit Santa Pola, një zonë e veçantë mbrojtëse me vlera të mëdha mjedisore. Wasshtë përuruar më 1 maj 2016.

Murcia

Murcia: Isshtë në një mjedis gjysmë-urban, midis plazhit Castellar dhe grykës së Rambla de las Moreras, në Mazarrón. Njihet si Playa de las Moreras dhe ka rërë të trashë dhe të artë.

plazhet e qenve 2

Andaluzi

Malaga: Plazhi Arroyo Totalón ndodhet midis komunave të Malaga dhe Cala del Moral, pranë një fabrike çimentoje. Plazhi ndodhet pranë grykës së Arroyo Totalán, në lagjen La Araña të Malaga. Ujërat e saj nuk janë të përshtatshme për larje.

Balearic Islands

 1. Majorca: Playa na Patana ndodhet 14 kilometra nga Santa Margalida. Shtë një plazh i virgjër me një pyll me pisha pas tij që përbëhet nga rërë dhe shkëmb dhe uji është i cekët.
 2. Minorcë: Cala Escorxada është një liman me rërë të hollë dhe ujëra bruz me pak njerëz për shkak të qasjes së saj të vështirë, pasi që nuk mund të arrihet me makinë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të lini makinën në Cala Binigaus dhe të ecni.
 3. Ibiza: Në ishull mund të gjejmë dy limane të vegjël në Santa Eulària del Riu ku mund të shijoni një ditë plazhi në shoqërinë e kafshëve shtëpiake me kusht që të respektohen rregullat e bashkëjetesës.

Rregullat themelore të bashkëjetesës në plazhet e kafshëve shtëpiake

plazhe qeni 3 (1)

 • Pronarët do të jenë të detyruar të mbledhin menjëherë jashtëqitjet.
 • Hyrja e qenve mund të kufizohet në një numër të caktuar qenësh për person.
 • Të ashtuquajturat racat e rrezikshme gjithmonë duhet të mbajnë surrat dhe zinxhir.
 • Pronari i qenit duhet të mbajë pasaportën e kafshës, regjistrin e vaksinimit, identifikimin dhe të gjitha ato dokumente të detyrueshme që janë treguar në urdhëresat komunale.
 • Qentë me sëmundje infektive, femrat në nxehtësi dhe këlyshët janë të ndaluar të hyjnë në plazh derisa të bëjnë vaksinimet e tyre.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*