Plazhet më të mira në Chiclana: La Barrosa, Playa del Puerco dhe Sancti Petri

Plazhet më të mira në Chiclana

Themeluar nga Fenikasit në shekullin e XNUMX para Krishtit në jug të Cádiz, Chiclana konsiderohet një nga qytetet më të vjetras të provincës. Në 1303, Fernando IV i dha tokat e Chiclana shtëpisë së Medina Sidonia, posaçërisht tek Alonso Perez de Guzman, dhe kështu u themelua qyteti aktual. Transferimi i fisnikëve dhe bumi që solli kolonizimi i Amerikës me të, përfundoi në ripopullimin e tij dhe çoi në shfaqjen e saj monumentale.

Sot, Chiclana mirëpret një numër të madh turistësh, vendas dhe ndërkombëtarë, të cilët vijnë të tërhequr nga klima dhe rajoni pasuria natyrore e zonës. Dhe është se, nga 203 km ² që zë termi komunal, pothuajse një e treta është pjesë e Parkut Kombëtar të Gjirit të Cádiz. Plazhet e tij, disa kilometra nga zona urbane, përbëjnë një nga pretendimet kryesore turistik i qytetit bregdetar. Në mënyrë që të mos e humbisni rastin të shijoni pushimet tuaja në rërën e Chiclana, Unë do t'ju tregoj në këtë post se cilat janë plazhet më të mira të saj.

Plazhi La Barrosa

Playa de la Barrosa një nga plazhet më të mira në Chiclana

Pavarësisht se ndodhet në një zonë të urbanizuar, cilësia dhe ruajtja e këtij plazhi është e jashtëzakonshme. Në fakt, ai ka çertifikime mjedisore të tilla si Flamuri Blu, specifik për plazhet dhe portet, dhe përputhet me ISO 14001, një standard ndërkombëtar për menaxhimin e mjedisit.

Su qasje e lehtë dhe gjerësia e vijës bregdetare të saj, e cila është rreth 60 metra e gjerë, e bën atë a mundësi perfekte për turistët që kërkojnë një plazh të rehatshëm, e cila mund të arrihet me makinë dhe me një larmi të gjerë objektesh, pa pasur nevojë të heqësh dorë nga uji i pastër dhe bukuria natyrore e vijës bregdetare të Kadizit.

Edhe pse shtrirë për të pushuar në rërën e saj të artë është një kënaqësi, La Barrosa gjithashtu ka një ofertë interesante për turistët më aktivë. Ka shkolla surf dhe kitesurf që ofrojnë kurse dhe kanë një shërbim me qira të pajisjeve sportive. Ka edhe aktivitete që do t'ju lejojnë të admironi peisazhin ndërsa shijoni një përvojë të këndshme dhe argëtuese qendrat e kuajve që ofrojnë hipur mbi kalë përgjatë bregut.

Nëse jeni më shumë një shezlong dhe një bar plazhi, mund të pini disa pije të ftohta ose birra në Plazhin Mojama ose në Albarrosa, të dy vendet janë të vendosura praktikisht në rërë dhe, përveç një atmosfere shumë të mirë, ato ofrojnë një vakt madhështor. Në shëtitorja do të gjeni mundësi të tjera gastronomike, restorante me tarraca të mëdha që janë ideale për të parë perëndimin e diellit. Mos u largoni pa provuar peshk i skuqur, gjellë tipike e zonave bregdetare të Mesdheut.

Plazhi Puerco

Torre del Puerco në një plazh të Chiclana

Midis Novo Sancti Petri dhe urbanizimit të Roche Plazhi El Puerco shtrihet. Emri i saj vjen nga kulla që qëndron në një shpat të këtij plazhi dhe që ishte pjesë e sistemit të kullave të vrojtimit bregdetare që Felipe II urdhëroi të ndërtoheshin në shekullin XVI. E ndërtuar me materiale me origjinë romake, kulla e vrojtimit dëshmoi Betejën e Çiklana, një kryengritje ushtarake që u zhvillua në 1811 në afërsi të saj, në kontekstin e Luftës Spanjolle të Pavarësisë. Vite më vonë, ajo u përdor për të kontrolluar kalimin e tunave, pasi Chiclana është një zonë me aktivitet të lartë të tonit. Aktualisht, kulla ka një platformë në këmbët e saj që funksionon si një pikë vrojtimi.

Në Playa del Puerco, gjithashtu ruhet një ish kazermë e Gardës Civile nga shek. Ndërtesa, e cila ishte braktisur për një kohë të gjatë, u rinovua dhe verën e kaluar Grupo Azotea hapi Cuartel del Mar atje, një restorant i ri që përfiton nga kjo hapësirë ​​e veçantë si shenjë identiteti dhe që u ofron klientëve të tij një menu e pamposhtur në një nga vendet më të privilegjuara nga zona

Plazhi është mjaft i ngjashëm me La Barrosa, me rërë e artë dhe ujëra të pastra, megjithëse ka më shumë zona të gjelbërta, dunat dhe një shkëmb shkëmbor që i japin asaj një pamja më natyrale dhe tërheqës për ata që kërkojnë një mjedis disi më të izoluar nga urbanizimet.

Plazhi Sancti Petri

Plazhi Sancti Petri në Chiclana

Es një nga plazhet më të njohura në zonë. Në disa raste, kur batica është shumë e ulët, mund të arrihet duke ecur nga La Barrosa. Plazhi Sancti Petri është i ndarë në dy pjesë, Një shtrirja e pare e virgjer me një vlerë të lartë ekologjike dhe a këmbën e dytë që shtrihen nga avari tek e vjetra fshati i peshkimit të Sancti Petri. Qyteti u themelua falë vendbanimeve të peshkatarëve grackë të cilët konsoliduan në këtë territor Chiclana një industri autentike të bazuar në peshkimin dhe konservimin e tonit.

Sancti Petri ishte praktikisht i pabanuar në 1973, por aktualisht është në proces shërimi dhe është bërë një pika turistike me interes për ata që vizitojnë bregdetin e Kadizit. Restorantet e vendosura në qytet ofrojnë produkte të freskëta nga deti, duke u bërë një vend ideal për të shijuar ushqimin tipik të Cádiz. Shkollat ​​në rrëshqitje në ajër, lundrimet dhe kompanitë që organizojnë veprimtari detare Ata janë zhvendosur në zonë, të tërhequr nga pasuria e saj natyrore.

Kalaja e Sancti Petri

Kalaja e Sancti Petri është një simbol i Chiclana

Nga plazhi mund të shihni Kështjellën e Sancti Petri, tashmë i përkasin komunës së San Fernando, por që konsiderohet si një Simboli Chiclana. Kalaja është e ndërtuar në një ishull dhe për të arritur atje duhet ta bësh shfletimi. Për të lehtësuar hyrjen e turistëve, është ndërtuar një bankinë. Atje jane ekskursione me kajak që nisen nga Punta del Boquerón dhe gjithashtu nga qyteti dhe që tAta të çojnë në ishull kështu që ju mund të vizitoni kështjellën.

Frëngjia është pjesa më e vjetër e kalasë, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të nga admirali Benedetto Zacarías gjatë ripushtimit të Cádiz. Më vonë, në shekullin e XNUMX-të, pjesa tjetër u ndërtua dhe shërbeu si një pikë strategjike ushtarake gjatë Luftës së Pavarësisë, duke funksionuar gjithashtu në raste të veçanta si burg për të burgosurit politikë të kohës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*