Plazhet më të mira të Detit të Zi në Rumani

 

plazhe romani i detit te zi

A ju ka shkuar ndërmend të shpenzoni tuajin pushime verore në Rumani? Ky vend në Evropë ka një vijë të bukur bregdetare në Detin e Zi të mbushur me vendpushime të bukura, klimë të ngrohtë, milje e milje plazhe, vreshta dhe qytete të vjetra e piktoreske për t’u vizituar.

Plazhet më të mira në Rumani janë ato që ndodhen ndërmjet mangalia a Mamaja, është vendi ku përqendrohen hotelet, oferta gastronomike dhe struktura më turistike. Unë ju ftoj të zbuloni këto plazhe të shkëlqyera dhe t'i zgjidhni ato për pushimet tuaja.

Bregu rumun i Detit të Zi  plazhe romani i detit te zi

Bregu i Detit të Zi Prej shekujsh njihet si destinacion për të trajtuar ose kuruar sëmundjet e kockave dhe lëkurës, reumatizma, artriti ose probleme nervore, për shembull. Kështu që me kalimin e kohës shumë nga këto vendpushime janë organizuar rreth turizëm Wellness ose medicinale.

Kjo ka mbijetuar deri më sot kështu llixhat nuk mungojnë Ata ofrojnë banja me baltë që janë marrë direkt nga disa liqene të kripura në zonë dhe që kanë arritur famë botërore.

Nga ana tjetër, njerëzit që kalojnë pushimet e tyre në bregdet mund dhe zakonisht bëjnë udhëtime të vogla në brendësi për ta njohur atë dhe për të zbuluar mrekulli të tjera: manastiret e vjetra të Bukovinës, Bukureshtit ose deltën e Danubit, për shembull.

Pastaj, vendpushimet më të njohura janë të shpërndara përgjatë gati 300 kilometrave të vijës bregdetare dhe midis tyre janë Mamaia, Neptuni, Saturni, Venusi, Jupiteri, Olimpi ose Eforie Nord, Eforie Sud, Cap Aurora, Costinesti, Vama Veche, ndër të tjera.

Mamaia, më e popullarizuara

plazhi mamaia ne rumani

Resortshtë vendpushimi më i madh dhe më i popullarizuar në bregdetin rumun. Sevenshtë e gjatë shtatë kilometra dhe e gjerë midis 100 dhe 250 metra. Përtej rërës janë hotelet elegante me pamje nga deti.

Sezoni i verës zgjat nga fillimi i majit deri në shtator dhe jashtë sezonit të festave vështirë se ka njeri. Ndodhet midis Detit të Zi dhe Liqenit siutghiol dhe për këto data temperatura është rreth 30 pleasantC të këndshme.

mamaia ne rumani

Edhe pse hotelet janë katër dhe pesë yje, ju mund të gjeni strehim më të lirë ose të bëni kampe, por padyshim, jo destinacioni më i lirë nga të gjithë.

North Eforie

plazhi eforie Rumani

Isshtë një vendpushim spa, shumë më e qetë se Mamaja. Ndodhet midis Detit të Zi dhe Liqenit Techirghiol, disa metra mbi nivelin e detit. Isshtë një destinacion shumë i popullarizuar gjatë gjithë vitit dhe synon më shumë turizmin familjar meqenëse plazhet e saj janë me ujëra të qetë.

eforie në Rumani

"Sanatoriumi" i parë daton në fund të shekullit të XNUMX-të dhe njerëzit vazhdojnë të vijnë për disa sëmundje në mënyrë që të jetojnë turizëm Wellness. Ju mund të përfitoni nga trajtimet e tyre të saunës, banjot me baltë, terapitë ushtruese që zvogëlojnë stresin dhe këto gjëra.

Eforie Jugore

eforie jugore në Rumani

Fiveshtë pesë kilometra nga Eforie Nord dhe 19 kilometra nga Konstanca. Isshtë një vendpushim popullor që nga viti 1912 por më pas quhej Carmen Sylva. Evenshtë edhe më e qetë që motra e saj e madhe dhe rrugët e saj të ngushta derdhen të gjitha në det.

Kjo banjë është në një lartësi më të lartë se pjesa tjetër e vendpushimeve rumune pasi që shkëmbi në të cilin është vendosur është më i lartë, është rreth 35 metra. Edhe pse është më e qetë, nuk do të thotë se nuk ka jetë turistike.

plazhi eforie romania

Destinacioni më i mirë është plazh Shkëlqyeshëm, një bukuri me bare, çadra, tavolina dhe shezllone për të shijuar ditën. Më në fund, këtu ofrohen edhe trajtime bukurie me baltë nga Liqeni Techirghiol.

Neptun

plazhi neptun Rumani

Kjo banjë është 38 kilometra nga Konstanca, mu në buzë të një pylli kështu është një destinacion më i gjelbër se pjesa tjetër.

Ka njëzet hotele dhe ka një larmi të madhe kafene, bare, restorante dhe tarracat që turistët zënë veçanërisht. Këta turistë janë të rinj dhe të moshuar që nga familja ka sporte ujore, kinema në ajër të hapur, shfaqje teatrore dhe një park zbavitës.

Olimpo

plazhet me te mira Rumania

Isshtë një banjë shumë afër Neptunit, kështu që ata praktikisht përbëjnë një të tillë. Nëse e marrim veçmas është më i vogël por gjithashtu shumë i popullarizuar në verë.

Ishte edhe më popullor në kohën e komunizmit dhe ishte gjithashtu shumë e shtrenjtë. Vetëm njerëzit e ftuar nga presidenti i atëhershëm, Çaushesku, shkelën në të.

Jupiter

plazhe romani i detit te zi

Plazhi është i gjatë vetëm një kilometër dhe qëndron në një gji të thyer në gjire dhe diga. Nëse jeni duke kërkuar për një vend i vogël dhe shumë i qetë kjo është më e mira pasi është vendpushimet më të vogla në të gjithë Rumaninë.

Ka mjaft restorante, klube dhe bare për t’u argëtuar pa bërë zhurmë.

Venus

plazhi Venus në Rumani

Jo destinacioni më i nxehtë në verë dhe ndodhet mu midis Jupiterit dhe Saturnit. Për shkak të vendndodhjes së saj deri më tani në lindje ka rreth dymbëdhjetë orë me diell në ditë, kështu që është e shkëlqyeshme.

Qetësia e tij, oferta e saj e ndershme e argëtimit dhe gastronomisë dhe ofrimi i sporteve ujore dhe spa që e ka bërë atë një banjë që tërheq njerëz më të mëdhenj.

Saturni

plazhi i Saturnit Rumani

Era e detit freskohet në stinën e verës dhe arrin plazhi i tij dy kilometra i gjatë i rrethuar nga hotele dhe bujtina. Ai gjithashtu ka dy vila turistike, Delta dhe Danubi, me shtëpi luksoze dhe ofertën e tyre argëtuese, dhe ne gjithashtu gjejmë llixha brenda disa hoteleve.

Saturno është një qytet bregdetar shumë i bukur, me shumë lule në rrugët e tij dhe me çmime më të arritshme sesa fqinjët e saj.

mangalia

plazh mangalia romani

Isshtë 45 kilometra nga Konstanca dhe plazhi i saj është zbukuruar me një shkëmb të lartë. Nuk është një qytet, është një qytet i famshëm për qendrat e tij shëndetësore të cilët janë specialistë kur bëhet fjalë për trajtimin e sëmundjeve dhe çrregullimeve të lëkurës dhe trupit.

mangalia-2

Ka atraksione historike pasi qëndron në të njëjtin vend ku u ndërtua Kalaja Callatis e shekullit të XNUMX-të (sot ka një restorant në katin e parë që rekomandohet shumë), shumë aktivitete kulturore, të letërsisë, të aktrimit dhe në verë shumë orë diell.

Nuk është një vend shumë i nxehtë, llogarisni atë në verë nuk është më shumë se 25ºCPra, nëse nuk ju pëlqejnë valët e nxehtësisë, ky është një destinacion i shkëlqyeshëm. Në fakt, të gjitha plazhet e Detit të Zi në Rumani janë të tilla, me shumë diell por aspak të nxehtë.

Kostinesti  Kostinesti Rumani

Nëse jeni pak hipi ose dëshironi diçka më të relaksuar, atëherë kjo është zgjidhja më e mirë nga të gjitha, sepse shënjestrojnë të rinjtë. 31shtë XNUMX kilometra nga Konstanca dhe plazhi i tij është 800 metra i gjatë, megjithëse është mjaft e ngushtë sepse gjerësia e saj është ndërmjet 10 dhe 15 metra.

Zakonisht ka shumë studentë, çmimet janë të ulëta, ka shumë hotele të vegjël, shtëpi me qira turistike dhe kampe. Ajo madje ka një liqen të vogël, shumë, shumë të kripur dhe me baltë që përdoret për të trajtuar reumatizmin.

bregdeti i Costinesti

Siç mund ta shihni ka shumë destinacione verore në bregdetin e Detit të Zi në Rumani, një për çdo shije dhe për çdo turist: luksoze, të qetë, hipitë, për familjet me fëmijë dhe për ata mbi 60 vjeç.

Ky është një shembull i disa prej plazheve të saj më të njohur, por ato nuk janë të vetmet. Plazhet e tjera janë Corbu, Vadu, plazhe më të paprishura, Mai i qetë, Vama Veche, Cap Aurora dhe lista vazhdon. Ju duhet të zgjidhni destinacionin tuaj, por siç e shihni Rumania ka një ofertë shumë të madhe verore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*