Plazhet më të mira në Valencia

Imazhi | Bujtina Nest Valencia

Plazhet e Valencias janë një nga destinacionet kryesore në Spanjë për ata që duan të shtrihen në diell dhe të shijojnë ujin mesdhetar. Egra ose urbane, të shkreta ose të mbushura me njerëz, limane të vegjël natyralë ose plazhe shumë të gjata pafund. Sido që të jetë, të gjithë kanë të përbashkët ujërat e ngrohtë dhe të pastër të Mare Nostrum, detit legjendar që ka pasur kaq shumë rëndësi në historinë e Perëndimit. Përveç kësaj, plazhet e Valencias kanë numrin më të lartë të flamujve blu në vend në vitin 2017.

Nëse me mot të mirë drejtoheni në Kosta del Azahar, Këtu janë plazhet më të mira në Valencia, kështu që ju mund të shijoni një shëtitje të shijshme përgjatë bregut të detit ose një notim freskues.

L'Arbre del Gos

Imazhi | Pinterest

E hapur për publikun rreth një dekadë më parë pas punimeve të kryera për peizazhin dhe rigjenerimin mjedisor të këtij vendi, ai është një plazh i egër dhe afër dunave të para të Parkut Natyror Albufera. Me rigjenerimin e kordonit të dunës dhe ndërtimin e një shëtitoreje me një shteg biçikletash, plazhi i L 'Arbre del Gos është pajisur me të gjitha shërbimet për të jetuar një ditë të këndshme në plazh: tre kulla vrojtimi, dy tualete të përshtatura dhe 7 tualete publike, dy poste shëndetësore, një ambulancë SVA / SVB, devijimi i aksesit i përshtatur për personat me aftësi të kufizuara dhe automjetet e urgjencës, vendkalime të përshtatura, parkime publike, trembëdhjetë dushe të dyfishta dhe njëmbëdhjetë vaska këmbësh. Ajo gjithashtu ka një shërbim të mbikëqyrjes së policisë së plazhit.

L 'Arbre del Gos është i gjatë 2.600 metra dhe shtrihet nga kroi i dytë i Paseo Marítimo deri në Creu del Saler.

La devesa

Imazhi | Balearia

Pothuajse pesë kilometra i gjatë, për një kohë ishte i njohur si plazhi Malladeta për shkak të pranisë së dunave dhe rrjetave në zonë që u rigjeneruan kohët e fundit pasi u shkatërruan gjatë viteve 60 dhe 70 kur u përpoqën të urbanizonin vendin.

Midis viteve tetëdhjetë dhe fillimit të vitit 2000, u kryen disa fushata rikuperimi që na kanë lejuar të kemi plazhin e vetëm të egër në komunë, tani i njohur si La Devesa. Ky është një nga plazhet në Valencia që ndodhet në zonën më të mbrojtur të Parkut Natyror Albufera. Tërheqja kryesore e tij është mjedisi i jashtëzakonshëm natyror ku të gjitha llojet e bimëve përzihen (zemrat e palmës, dorëzonjë, pisha, palma dhe mastikë) që u japin strehë specieve të shumta të zogjve si dhe kontrastin e rërës së imët dhe të artë të dunave dhe rrjetave. me ujin e kripur të ndritshëm blu.

Plazhi La Devesa ndodhet pranë plazhit El Saler, në Dehesa del Saler, i cili është emri që i është dhënë rripit të rërës që ndan Detin Mesdhe nga laguna.

Ky është një nga plazhet më të mira në Valencia për sa i përket shërbimeve dhe lehtësive. Ka dy kulla vrojtimi dhe një çantë të ndihmës së shpejtë emergjente, një ambulancë SVA / SVB, parkim publik, akses për personat me aftësi të kufizuara, një shërbim mbikëqyrje të policisë së plazhit, një dush të dyfishtë dhe katër tualete publike.

Garrofera

Imazhi | Wikiloc

Një tjetër nga plazhet më të shquar në Valencia është La Garrofera. Shtë një plazh kalimtar midis plazhit La Devesa dhe plazhit El Saler, i cili ndodhet në një zonë dune inauguruar një dekadë më parë në të cilën po punohet aktualisht për të rimarrë rërën nga plazhi La Garrofera dhe dunat.

Nga 1.500 metra e saj në gjatësi, ajo është në shtrirjen e parë prej 800 metrash që fillon në plazhin El Saler që është natyrist. Krejt, një plazh idilik për të bërë një banjë relaksuese në Costa del Azahar dhe për t'u çlodhur në diell.

Ndër shërbimet e këtij plazhi në Valencia janë: një shërbim i mbikëqyrjes së policisë së plazhit, tualete publike dhe tualete të adaptuara, kioska për pije, shërbim ombrellë dhe hamak, kulla vrojtimi dhe postë shëndetësore, pesë dushe dopio dhe një vaskë këmbësh. Ajo gjithashtu ka parkim publik dhe një stacion autobusi.

El saler

Imazhi | HeyValencia-Diego Opazo

Ndër plazhet e Valencias që preferojnë qytetarët për të shijuar një ambient të qetë, natyror dhe pa turma, ne gjejmë plazhin El Saler, i cili ndodhet në Parkun Natyror të La Albufera de Valencia.

El Saler është një nga plazhet më të mira në Valencia për të vizituar në një ekskursion në qytetin e Turia. Ndodhet 11 kilometra larg qytetit në një zonë të mbrojtur me pasuri të madhe mjedisore që mund të arrihet si me autobus dhe me makinë.

Plazhi është i gjerë dhe shumë vijnë në të për të praktikuar nudizëm në disa seksione. Atletët gjithashtu dynden tek ai për të praktikuar sporte ujore të tilla si kitesurfing ose rrëshqitje në ajër duke përfituar nga era Garbí gjatë verës. Rëra e saj e artë dhe e hollë, dunat e saj natyrore dhe bimësia e saj e harlisur tërheqin gjithashtu shumë turistë që kërkojnë argëtim dhe argëtim.

Ndër shërbimet që plazhi El Saler ofron për përdoruesit janë: tre poste shëndetësore, tre kulla vrojtimi, një ambulancë SVA / SVB, njëzet e një tualete publike, tre tualete, disa kioska për pije, shërbime ombrellë dhe hamak dhe mbikëqyrje të Policisë së Plazhit. Ai gjithashtu ka një shteg biçikletash, parkim publik, një zonë lojërash për fëmijë, tetë dushe dopio dhe tetë lavazhe këmbësh.

Malvarrosa

Imazhi | ABC Rober Solsona

Kush nuk e njeh La Malvarrosa? E vendosur në veri të komunës, midis qytetit Alboraya dhe rrugës Acequia de la Cadena, ne gjejmë plazhin urban të Valencia par excellence. Me rërë të hollë, të hapur, të gjerë, është e pajisur me shërbime të shumta dhe pranë Shëtitores që e kufizon atë.

Me një gjatësi prej 1.000 metrash dhe një gjerësi mesatare prej 135 metrash, plazhi Malvarrosa përdoret shpesh për organizimin e aktiviteteve publike pasi është një hapësirë ​​në ajër të hapur shumë afër kryeqytetit të Valencias. Shumë të frekuentuar nga Valencianët dhe turistët, artistë të tillë si Joaquín Sorolla ose shkrimtarë të tillë si Blasco Ibáñez u mblodhën atje. Në fakt, Shtëpia-Muzeu i romancierit ndodhet në të njëjtin plazh.

Shtë një nga plazhet më të frekuentuara në Valencia, në mos më shumë, prandaj është perfekt për ata që duan të shijojnë një atmosferë të gjallë dhe më pak të qetë. Ndër shërbimet e disponueshme në plazhin La Malvarrosa kemi: një post shëndetësor, pesë tualete publike, 4 tualete të përshtatura, shërbim i mbikëqyrjes së policisë në plazh, dy kulla vrojtimi, një ambulancë SVA / SVB, vendkalime të përshtatura dhe stacione autobusi. Autobus aty pranë. Ai gjithashtu ka parkim publik, një shteg biçikletash, dhjetë dushe dushe, trembëdhjetë lavazhe këmbësh dhe një dush dhe një dush të përshtatur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*