Plazhet më të mira në Cantabria

Plazhet Cantabria

Nuk u habita kur e mësova atë Cantabria është në Top Five të destinacioneve më të kërkuara këtë verë 2016 nga Spanjollët. Nëse është e bukur! Katalonia, Asturias, Andaluzia, Castilla y León dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, Kantabria e bukur. Një pjesë e madhe e meritave për të qenë në këtë listë u takon plazheve të saj të mrekullueshëm.

Vjehrrit e mi do të jenë aty brenda një jave, kështu që më shkoi në mendje të rishikoja këtë destinacion të shkëlqyeshëm spanjoll duke dëshiruar që vera e ardhshme të ishte më e zgjedhura nga të gjitha. Le të shohim disa nga plazhet më të mira në Cantabria.

Cantabria

Plazhet Cantabria

Shtë një rajon autonom i Spanjës, një komunitet historik kryeqyteti i të cilit është qyteti i Santander. Northshtë në veri të Spanjës, midis maleve dhe detit. A keni dëgjuar për Shpella Altamira dhe pikturat e tij të 37 mijë viteve para Krishtit? Epo, këtu ka mbaruar.

Cantabria

Bregu është i gjatë gati 300 kilometra dhe në të shquhet një pelerinë e bukur, Cabo de Ajo. Pikërisht në këtë bregdet të bukur do të përqendrohemi sot sepse është verë, është nxehtë dhe nuk ka asgjë si të pushosh në diell duke zhytur herë pas here.

Plazhet më të mira në Cantabria

Plazhet Cantabria 3

Vija e bregut është e mbushur me plazhe të hollë, me rërë të hollë të artë, disa duna, disa shkëmbinj dhe ujëra jeshile smerald. Ka rreth 36 plazhe të shquar, kështu që është e pamundur të rishikohen të gjitha, por shikoni numrin e destinacioneve që duhet të zgjidhni. E gjitha varet nga ajo që kërkoni dhe me siguri do të gjeni një plazh që ju përshtatet: familjen, miqtë, jetën e natës, sportet ujore, etj.

Plazhi Somo dhe El Puntal

Plazhi Somo

Somo është një nga plazhet më të gjera dhe më të gjata të Kantabrisë. Të mos kesh strehë ka dallgë kështu njerëzit zakonisht bëjnë windsurf dhe gjithmonë duhet t'i kushtoni vëmendje ngjyrave të flamujve sepse zakonisht ka zona të kufizuara në banjë. Ujërat e tij janë të pastër dhe ju mund të kaloni pushimet tuaja pa parë alga, kaq të bezdisshme, dhe megjithëse ka erë nuk ka rryma kështu që ato janë gjithashtu të kthjellta. Pamjet janë xhevahiret e saj: Santa Marina, Santander Bay, El Puntal.

Plazhi El Puntal

Po, El Puntal është një nga pamjet nga Somo. Siç tregon emri i saj, ajo është një gjuhë rëre që vepron si një bravë në gjirin e Santander. Nëse shkoni për një shëtitje nga plazhi Somo mund të arrini atje duke ecur ose me anije nga rrethina. Në fakt, njerëzit vijnë kështu dhe rrinë, por për fat të mirë zakonisht ka një tezgë ose një bar plazhi ku mund të blini ushqim ose pije.

Plazhi Langre

Plazhi Langre

Ne thamë më lart se bregu i Cantabria ka shkëmbinj dhe këtu është një prej tyre. Undershtë nën një shkëmb të lartë 25 metra, aty fshihet ky plazh që ajo dinte të ishte një nga plazhet nudiste në Spanjë shume kohe me para. Fotografi i thotë të gjitha: e izoluar, e mbuluar, e rrethuar me jeshile.

Isshtë një vend i qetë dhe i rezervuar edhe pse ujërat nuk janë aq shumë dhe ka mjaft valë. Ju duhet të shkoni të keni konsultuar lëvizjen e baticave, sepse nganjëherë mund të ketë shumë pak plazh.
Një gjë tjetër për të mbajtur në mend është se ajo arrihet duke zbritur një shkallë dhe në krye mund të parkoni makinën tuaj duke paguar disa euro.

kokrra të kuqe

kokrra të kuqe

Plazhi Berria është më shumë se dy mijë metra i gjatë, ajo ka rërë të artë dhe ka tendencë të jetë shumë i mbushur me njerëz gjatë verës. Nuk është një plazh i izoluar, është gjysmë urbane kështu që ka shumë lehtësira, por gjëja më e rëndësishme është që nga viti 2013 Shtë një plazh me Flamurin e Kaltër.

Oyambre dhe La Arnía

ojambre

E para nga këto dy plazhe ndodhet në grykën e Ría de la Rabia, në Parkun Natyror Oyambre. Do të jetë më së shumti dy kilometra i gjatë dhe është i rrethuar nga peisazhe të gjelbërta dhe duna. Oyambre është një plazh shumë i bukur, i ruajtur mirë, me peisazhe të bukura.

Arnía 1

Nga ana tjetër, nëse ju pëlqejnë plazhet me pak njerëz, sepse është e vështirë për të hyrë në to, atëherë La Arnía është për ju sepse duhet të zbrisni një devijim zbritës për të shkelur në rërë. La Arnía është në Soto de la Marina, një vend me edhe më shumë plazhe. Është është larg por ka një restorant të mirë me tavolina në një ballkon me pamje nga të njëjtat ujëra.

Edhe ka një parking dhe atje mbi ujë mund të shihni ishujt shkëmborë që zbukurojnë bregdetin.

Somokuevas

Somokuevas

A ju pëlqen të ecni lakuriq? plazhe nudo jane gjeja juaj Pra, në Cantabria është Somocuevas. Ekzistojnë disa shkëmbinj që e mbrojnë atë dhe në të njëjtën kohë e ndajnë atë në dy pjesë, në lindje dhe në perëndim. E para është më e hapur dhe e dyta është më e vogël.

Ashtë plazh, mund të themi i eger. Do të thotë, nuk ka asnjë lloj lehtësie kështu që kjo do të thotë se këtu nuk ka banjo, as bar plazhi apo asgjë tjetër. Vetëm natyra dhe izolimi ... më e mira kur bëhet fjalë për të shkuar lakuriq.

Porcion

Porcion

Ky plazh Isshtë e gjatë 150 metra dhe është në Piélagos. Gjithashtu është një plazh me shkëmbinj, i gjatë, i bukur dhe me vlerë gjeologjike. Alsoshtë gjithashtu një plazh super i qetë, i cili nuk mbingarkon dhe nuk shpërthen me turistë në verë.

Ne e gjetëm atë pranë Parkut Natyror të Dunave një distancë shumë e shkurtër nga Liencres.

Trengandin

Trengandin

Ky është një plazh i organizuar mirë, me shërbimet thelbësore: marrja me qira e shezlloneve të diellit, çadrave, restoranteve, tezgave të ushqimit. Eshte nje plazhi familjar prej rërave të arta dhe ujërave transparente. Do të jetë rreth tre kilometra i gjatë dhe Shtë në komunën e Noja.

Siç thashë më lart në Cantabria ka më shumë se tridhjetë plazhe kështu që ne duhet të bëjmë më shumë artikuj në lidhje me bregdetin e kësaj pjese të bukur të Spanjës dhe të flasim për të gjithë ata. Ne duhet të përfshijmë plazhin Cerrias në afërsi të Santander, një bukuri e gjatë 300 metra, e mbyllur në një gji, gjithashtu plazhi Arnillas ose plazhi Antuerta. Ka kaq shumë!

Ka shumë, kështu që nëse këtë verë rruga juaj ju vë në veri duke parë Cantabria, përpiquni të shijoni disa ditë pushimi në njërën prej tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*