Plazhet nudiste të Kosta Bravës

Nga Blanes, në Spanjë, në Portbou, në kufi me Francën, të ashtuquajturat Costa Brava, një brez bregdetar prej 214 kilometrash mahnitëse për bukurinë e saj të ashpër dhe të egër. Përgjatë kësaj vije bregdetare ka parqe, ishuj, plazhe, limane dhe qytete të bukura që sot tërheqin shumë turistë.

Mes këtyre turistëve ka gjithmonë disa që preferojnë të shëtisin ashtu siç i solli në botë nëna e tyre, ndaj mund të flasim sot për Plazhet nudiste të Kosta Bravës. Regjistrohu për këtë verë!

nudizëm

El nudizëm apo naturizëm, megjithëse përdoren si sinonime, nuk janë tamam të njëjta, janë praktika që lidhen me lirinë e trupit dhe të mjedisit. Nudizmi nuk ishte diçka e praktikuar gjerësisht në Spanjë, por popullariteti i tij është rritur prej disa kohësh dhe, megjithëse nuk është gjëja më e zakonshme në shumicën e plazheve katalanase, ka disa plazhe mesdhetare që janë bërë parajsa private.

Është gjithashtu e vërtetë se nga Vdekja e Frankos Në vitet 70, shumë nga spanjollët që udhëtuan në jug të Francës për të ecur lakuriq, filluan ta bëjnë këtë në tokën e tyre dhe në këtë mënyrë, në bregun katalanas, nudistët filluan të pushtojnë tokën. A) Po, sot ka më shumë se 20 plazhe nudiste në Costa Brava.

Senior Ramon Cove

Është plazhi kryesor nudist në rajon Baix Emporda. Rërë cilësore, një brez bregdetar tërësisht i hapur në lindje me dy shkëmbinj që e mbyllin në jug dhe në veri, ndaj ka privatësi për ata që e zgjedhin.

Në këtë plazh ju mund të arrini nga deti ose nga rruga, një shteg që përfundon në një shpatull në plazh. Parkimi kushton 6 euro. Nga rezidenca e Rosamar ka një shteg për në plazh. Nëse nuk doni të paguani 6 eurot, mund ta lini makinën tuaj falas në majë, por nuk është shumë e këndshme të ngjiteni kaq shumë pasi të ketë mbaruar dita e gjatë në plazh.

Plazhi është i lidhur me qytetërimin nga një rrugë disi e vështirë që kalon midis Tossa dhe San Feliu de Guixols, por nëse merrni ombrellën dhe ushqimin tuaj do të kaloni një kohë të mirë.

Kovi i lojtarit

Ju duhet të shkoni në farin Cap de Creus nga Cadaqués përgjatë rrugës. Pasi të jeni këtu, duhet të ecni nëpër shtratin e thatë të lumit, të llogaritni gjysmë ore, derisa të arrini në një vend me shkurre të buta, ndryshe nga sa shihni zakonisht në pjesën tjetër të bregdetit të thyer. Plazhi ju pret me një pjesë të detit që është i mbrojtur nga erërat e forta dhe kështu e mban ujin të qetë dhe transparent.

Ky plazh është vërtet i bukur, ka shumë Jeta detare në ato ujëra, dhe ka njerëz që rrinë për të fjetur netët e verës. E mahnitshme.

Cala Tavallera

Ka shkëmbinj që bllokojnë Cap de Creus dhe kështu shënojnë pikën më lindore të Gadishullit Iberik dhe pjesën më të egër të Kosta Bravës. Një nga sekretet e këtij vendi është Cala Tavallera, rreth 2 kilometra nga Port de la Selva y e arritshme vetëm nga GR11, një shteg ecjeje që lidh Mesdheun me Atlantikun.

Mund të lexoni se është i aksesueshëm edhe me automjet 4x4, por mënyra më e sigurt për të arritur atje ka qenë dhe do të jetë gjithmonë ecja për dy orë. Qëllimi i meriton të gjitha: një liman ku në verë nuk ka njeri dhe në dimër, askush fare. Ka një strehë ku mund të kaloni natën dhe meditoni edhe perëndimin e diellit edhe lindjen e diellit. Diçka e bukur për të parë.

Mund të ndodhë që në kulmin e verës të mbërrijnë varka të vogla dhe të ankorohen për disa orë, por është vetëm në sezon dhe jashtë kësaj periudhe të vitit është e vështirë të gjesh dikë.

L'Illa Roja

Kjo është plazhi i vetëm nudist në pjesën qendrore të Costa Brava. Është një plazh i kuq i thellë, shkëmbinjtë që dalin nga gjiri janë diçka mbresëlënëse dhe e çuditshme, me formën e tij gjysmërrethore që krijon një plazh të përulur dhe tërheqës.

Për të arritur atje duhet të ecësh pak nga Camí de Ronda, përgjatë një shtegu bregdetar. Nuk ka njerëz, nuk ka bare në plazh. Sigurisht që pas mesditës ka shumë hije, pikërisht për shkak të atyre shkëmbinjve gjigantë që e strehojnë.

Kovi Estreta

Rajoni Baix Empordà ka Cala Estreta, a plazh modest që në verë ndalon mbërritjen me mjete motorike. Kjo bën që po ose po ju duhet në këmbë rreth 45 minuta nga plazhi Castell, përgjatë shtegut Camí de Ronda ose nëse ndiqni rrugën e shërbimit, një prej 20 minutash ec më shumë. ky shteg kalon direkt nën kullat elektrike të parkingut Castell.

Por ia vlen përpjekja sepse natyra na dhuron një sërë limanesh të bukura që lejojnë pikërisht këtë nudizëm dhe hapen në lindje, kështu që ata shijojnë mëngjeset e bukura me diell dhe dielli qëndron edhe deri në mes të verës.

Plazhi mbetet pak a shumë i qetë për shkak të shëtitjes që duhet bërë për të arritur atje.

Cala Vallpresona

Është një plazh larg turmës së çmendur. Nuk ka ndërtesa, vetëm natyrë. Për të arritur atje duhet të ecësh përgjatë itinerarit që lidh Sant Feliu de Guíxols dhe Tossa de Mar, me më shumë se 350 kthesa dhe t'i kushtosh vëmendje shenjës që tregon fillimin e rrugës tatëpjetë.

Makina është e parkuar në anë të rrugës dhe prej andej shtegu zbret nëpër një pyll kështu që mos vishni këpucë të pakëndshme. Edhe në mes të gushtit nuk do të gjeni më shumë se dy ose tre persona në këtë plazh i bukur me guralecë jo më shumë se 200 metra.

plazhi është nudist, i heshtur, pa parti apo asgjë apo shërbime të çfarëdo lloji as. Për fat të mirë mbahet mjaft i pastër, falë përgjegjësisë së vizitorëve.

Plazhi Castell

Në Castell ka ende disa hapësira të virgjëra dhe mund të shihen dy shtëpi, në veri dhe në jug, disa prej të cilave janë vizituar nga Salvador Dali dhe Martin Dietrich. Këtu vjen nga Palafrugell me rrugë, ka parkim me pagesë dhe është mirë sepse ato para riinvestohen në kujdesin e zonës.

Do të shihni përroin Aubí, me rosat dhe gjithçka, mund të hani nën pishat e mbrojtura nga dielli, të ecni nëpër pyll, të shihni shtëpinë e Dalit dhe të ecni midis limaneve të humbur. Në verë ka tualete dhe kajakë mund të merren me qira.

kovë nans

Në këtë plazh mund të arrish atje duke ecur nga Cadaqués, ndër të tjera, që është disa kilometra larg. Gjatë rrugës do të shihni një fRrathë e shekullit të XNUMX-të, fari i katalanasve, nga i cili keni një pamje të mrekullueshme të Port Lligat dhe vetë Cadaqués.

Cala Nans është mjaft larg fshatrave ose vendbanime kështu që mbetet mjaft i paprishur. Është bërë me gurë dhe ka limane përreth për të humbur pak.

Plazhi Sa Boadella

Është në një zonë të njohur si La Selva, në periferi të qytetit të Lloret de Mar. Rëra e saj është e trashë dhe do të jetë rreth 250 metra. Ka sherbim survejimi dhe shpetimi, lokal, dushe dhe eshte Flamuri blu.

Ai është i ndarë në dy pjesë, nga Sa Roca des Mig. Një gjysmë quhet Sa Cova dhe tjetri Sa Boadella, por i pari është më i ngarkuari dhe në anën e djathtë është ku ju mund të praktikoni nudizëm.

liman murtra

Ky plazh nudo është një nga plazhet më të mira në Costa Brava, shume larg qendrave turistike te zones. ndodhet rreth shtatë kilometra nga Rosas, lini makinën në krye dhe më pas ecni në një rrugë të paasfaltuar. Do të jetë rreth 20 minuta zbritje, por nuk është aspak e vështirë.

Plazhi është zall, pa rërë, kështu që këpucët duhet të jenë të përshtatshme për të ecur rehat. Plazhi Është rreth 150 metra e gjatë dhe zakonisht ka shumë pak njerëz.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*