Plazhi Biarritz

Një nga plazhet më të famshëm dhe tërheqës në Francë është Plazhi Biarritz, në Atlantik, vetëm 32 kilometra nga kufiri me Spanjën. Me siguri ju e njihni atë dhe nëse jetoni në Spanjë mund të keni shkuar me pushime.

Epo është një plazh luksozDeti është i bukur, por nuk ka të bëjë vetëm me detin dhe rërën sepse me kalimin e kohës rrethina ka marrë rëndësi dhe sot plazhi dhe qyteti përbëjnë një vend turistik pa të barabartë.

Biarritz

Shtë një qytet në Gjirin e Bizcaya, në bregdetin e Atlantikut në zonën e Pirenejve, në jugperëndim të Francës. Filloi të zhvillohej në Mesjetë, pjesërisht nga dora e aktivitetit të balenave, prandaj ky gjitar shfaqet në stemën e tij.

Biarritz Ishte një qytet port me gjuetinë e balenave nga shekulli i XNUMX-të deri në të XNUMX-tëPor shekulli vijues filloi të fliste për vetitë shëruese të ajrit të detit dhe fatet e qytetit ndryshuan përgjithmonë.

Gjatë Turizmi primitiv i shekullit XIX fillon, dorë për dore me klasën në zhvillim industrial borgjez dhe fisnikët, dhe shumë prej tyre erdhën këtu duke kërkuar të shëruar sëmundjet e tyre. Disa thonë se fama u dha përfundimisht nga Victor Hugo rreth vitit 1843, duke e emëruar atë në një nga veprat e tij.

Biarritz atëherë filloi të investojë në pamjen e saj dhe shumë lule dhe pemë u mbollën në kodrat e saj me rërë, ndërtimi mbrojtës nga shkallët dhe kalatat u braktis dhe në mes të shekullit të XNUMX-të Perandoresha Eugenie, gruaja e Napoleonit III, ndërtoi pallatin e saj, duke hapur dyert për vizitat nga mbretëria mbretërore e Evropës. Pastaj erdhën kazinoja dhe amerikanët e pasur, por kjo do të ndodhte në shekullin e XNUMX-të.

Plazhi Biarritz

Në ditët e sotme, turizmit Wellness zakonisht i bashkohet turizmi, sporti më aktiv, dhe kështu Biarritz është super popullor. Plazhi është i gjatë gjashtë kilometra dhe pastaj mund të flitet shtatë plazhe, më shumë se vetëm një.

Në parim, ne duhet të flasim për Playa Grande de Biarritz, me 450 metra e rërës dhe e mrekullueshme për sërf. Në bordurën që përshkon gjatësinë e plazhit ka restorante peshku dhe ushqim deti, pishinë, kazino dhe llixha. Në të vërtetë ka shumë qendrat spa që ofrojnë terapi me baltë, ujë deti dhe më shumë.

Ky plazh është i njohur edhe si Empress Beach sepse Empress Eugenia ndërtoi pallatin e saj pikërisht këtu, duke u bërë përfundimisht një hotel, Hotel de Palais. Pikërisht këtu është koha më vonë surfing ka lindur në Evropë.

Ishte viti 1956 kur skenaristi Peter Viertel erdhi për të filmuar filmin e tij Dielli gjithashtu lind, bazuar në romanin e famshëm të Hemminway. Producenti Zanuck erdhi me të dhe aty filloi gjithçka sepse Zanuck ishte një adhurues i surfimit.

Një vit më vonë, me disa miq, ai themeloi The klubi i parë evropian i surfit, Klubi i Surf Waikiki. Dhe që nga ajo kohë, ky plazh dhe bregdeti Bask kanë qenë vendet e shumë kampionateve dhe garave të surfimit. Padyshim, edhe sot ka shkolla surf në rast se nuk e dini dhe doni të filloni.

La Milady është një plazh tjetër, i madh, shumë i njohur midis të rinjve dhe vendasve. Ju mund të ecni përgjatë trotuarit të tij dhe të shijoni pamjet, të shkëlqyera, dhe gjithashtu ka një zonë të dedikuar për fëmijët. Po ashtu ky plazh është përshtatur për personat me aftësi të kufizuara motorike. Sigurisht, në baticë të lartë është shumë e rrezikshme. Parkimi është falas, ka shkolla surf dhe kafene.

Côte des Basques është shumë surfer dhe përfitoni nga karakteristikat e tij (ajo është e rrethuar nga shkëmbinjtë dhe ju mund të shihni bregdetin spanjoll dhe malet e saj). Në baticë ndalohet notimi dhe pothuajse nuk ka plazh. Ju mund ta parkoni makinën tuaj në majë të shkëmbit dhe nga atje të zbresni në këmbë ose në një minibus falas, në sezonin e verës. Në këtë kohë ka edhe siguri deri në orën 6, 7:30 pasdite.

Port Vieux është një plazh i vogël dhe i qetë i cili është në një liman shkëmbor të mbrojtur nga erërat dhe valët. Shtë afër qendrës së qytetit dhe kjo është arsyeja pse është ideal për familjet me të vegjël. Uji është zakonisht i qetë dhe i mirë për not. Arrihet përmes Shkëmbit Canon dhe Shkëmbit Boucalot, edhe pse përmes këtij të fundit mund të kaloni me anije dhe ski jet. Ju nuk mund të shkoni në peshkim nën ujë më shumë se 150 metra nga bregu.

Në rrugë ka një zonë parkimi falas në dimër, e paguar në verë. Aty pranë është edhe një parking nëntokësor. Nuk është një minibus falas nga qendra që ju lë këtu, duke vrapuar nga ora 10 e mëngjesit deri në 7 të pasdites, kafene, dy klube zhytjeje dhe tre klube noti. Por kujdes, është një plazh ku pirja e duhanit nuk lejohet: Plage pa tabac.

Plazhi Miramar është i njohur për banorët sepse është një plazh i bukur dhe i qetë. Shumica e njerëzve vijnë për një shëtitje, edhe pse ju gjithashtu mund të bëni surfing dhe bodyboard. Aty pranë ka një parking nëntokësor, në rast se një makinë arrin.

Marbella Isshtë një plazh tjetër i bukur shtrirja e Côte des Baske. Isshtë vlerësuar shumë në mesin e surfuesve, megjithëse njerëzit që kanë aftësi të kufizuara motorike e kanë të komplikuar sepse ka shkëmbinj dhe shkallë. Ju mund të arrini atje me autobus, ka siguri në verë, ka shkolla surf dhe pajisje dyqane me qira dhe një restorant / kafene.

Çfarë tjetër të bëjmë në Biarritz

Përtej plazheve, dikush mund të bëjë më shumë. Për shembull, nëse shkojmë me fëmijë përveç hoteleve me aktivitete për ta, ekziston një Muzeu Detar me më shumë se 150 specie detare që ata të dinë, në tyre akuarium.

Në Biarritz ka thesare arkitektonike që përfshijnë Kisha e Shën Martinit ose Kisha Ortodokse Ruse e shekullit të XNUMX-të. një ecni përgjatë trotuarit Ashtë një domosdoshmëri, për të parë H beautifultel du Palais të bukur, ish-pallat ose të bukur Vendos Ste Eugenie.

Ju gjithashtu mund të bëni një shëtitje gastronomike përmes Halle Market ose Tregu Les Halles, për të provuar gjithçka ose për të blerë produkte rajonale: djathrave, tipike tubacion, Mjaltë Montagne ... alsoshtë gjithashtu një vend i mirë për të provoni peshk dhe prodhime deti me patate të skuqura, në ndonjë nga restorantet e saj, megjithëse shumë prej tyre janë të shtrenjta, ose një hell ose pintxo, në Rue des Halles të zënë.

Dhe pamjet më të mira Ato jepen nga trotuari, fari me tarracën e tij, nga i cili më vonë mund të ecni në Côte des Basques, ose në restorant Duke e surfuar duke ofruar, me çdo perëndim të diellit, vendin më të mirë për të shijuar kartolinën me një gotë verë franceze në dorë.

Kur bëhet fjalë për të bërë një shëtitje të vogël, mundeni vizitoni vendpushimet aty pranë të Saint Jean De Luz dhe Cibourne, me ndërtesa simpatike, një port peshkimi, një lumë dhe shumë ngjyra. Arkitektura tipike baske e Cibourne është simpatike dhe e njëjta gjë mund të thuhet për plazhin Saint Jean De Luz, nëse doni t'i shpëtoni mega-turizmit të Biarritz.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*