Plazhi i Bolonjës

plazhi bolonia

La Plazhi i Bolonjës është një nga më të njohurit në Cádiz, e të gjithë Andaluzisë dhe madje konsiderohet si një nga plazhet më të mira në Spanjë, kështu që ne po përballemi me një zonë me rërë që është bërë një vend turistik për ata që udhëtojnë në Tarifa. Shtë një plazh i virgjër, shumë i ruajtur dhe i kujdesur, pasi ndodhet në një enklavë që ka vende me shumë interes.

Ne jo vetëm që do të shkojmë në plazhin e Bolonja në kërkim të diellit dhe nxehtësisë, por ne do të kemi një hapësirë ​​të tërë për të zbuluar. Në të ekziston një qytet antik romak që është ruajtur shumë mirë, disa duna të bukura dhe gjithashtu mundësia e surfimit ose disa prej sporteve ujore që janë kaq të njohura në këtë zonë.

Si të shkoni në plazhin e Bolonjës

Nëse kemi mbërritur në Cádiz, do të jetë e lehtë për ne që të arrijmë këtë plazh, i cili është një orë me makinë larg. Ne do të shkojmë në A-48 dhe më vonë në N-340 nga Cádiz. Ne do të hyjmë brenda drejtim Vejer de la Frontera dhe kur ta kalojmë këtë do të shkojmë në Zahara de los Atunes. Plazhi i Bolonjës është pak kilometra larg këtij qyteti, por në këtë zonë rruga nuk është shumë e mirë. Narrowshtë e ngushtë dhe dredha-dredha dhe duhet të keni kujdes. Gjithsesi, kur të arrini në plazh ka një parking. Natyrisht, është pothuajse gjithmonë më mirë të ngrihesh herët ose të shkosh në sezon të ulët në mënyrë që të mos takosh shumë vizitorë.

Qyteti i Baelo Claudia

Baelo Klaudia

kjo siti arkeologjik ishte një zbulim në vitin 1917, që kur u varros, pra gjendja e tij e madhe e ruajtjes. Ky vendbanim romak u bë në një tjetër fenikas dhe na jep një ide për rëndësinë e madhe të tregtisë së detit që ekzistonte në këtë zonë shekuj më parë. Në këtë plazh jo vetëm që do të bëjmë banja dielli, por do të udhëtojmë pas në kohë. Kjo popullatë e vogël jo vetëm që tregtonte me Afrikën dhe Mesdheun, por ishte promovuesi i shitjes së tonit, një aktivitet që ka zgjatur me shekuj, pasi falë këtij zbulimi, formulës Garum, salca me të cilën ishte erëza e tonit për t’u shitur në treg në të gjithë Perandorinë Romake. Aktualisht, jo vetëm që këto rrënoja mund të vizitohen, por ne gjithashtu gjejmë një qendër interpretimi ku do të mësojmë shumë gjëra të tjera dhe do të zgjidhim çdo dyshim që mund të lindë.

Dunat në Bolonjë

Dunat Bolnia

Në pjesën perëndimore të plazhit gjejmë dunën e madhe të Bolonisë, e cila tashmë është pjesë e fotografive tipike në këtë plazh. Keni një vlerë e madhe ekologjike dhe është një sistem dune që vazhdon të lëvizë në brendësi. Duhet të mbahet mend se në këtë zonë fryn shumë erë e lindjes, gjë që bën që duna të vazhdojë rrugën e saj duke varrosur pemët e pishave përreth. Ajo ka një lartësi rreth tridhjetë metra dhe një nga aktivitetet më argëtuese që pothuajse të gjithë bëjnë është të ngjiten në majën e saj për t'u rrokullisur poshtë ose siç dëshirojmë ne. Isshtë një përvojë që do të na bëjë të ndihemi si fëmijë.

Çfarë të bëni në plazhin e Bolonjës

bologna

Ky plazh është një vend natyral me bukuri të madhe që na ofron shumë mundësi. Një prej tyre është vizitoni zonën e Ankonit dhe pishinat natyrore. Uji i detit mbetet midis shkëmbinjve kur batica shuhet, duke formuar këto pishina natyrore të vlerësuara. Kjo është një zonë më e izoluar që mund të arrihet në këmbë. Shtë një zonë ku praktikohet nudizmi dhe ka më pak fluks njerëzish, për ata që kërkojnë pak qetësi. Përveç kësaj, ju mund të shijoni masazhin e valëve që hyjnë në këtë zonë dhe baltën e formuar nga dyshemeja e pllakave që shumë banjë përdorin në lëkurë në një mënyrë terapeutike. Një banjë e tërë në një zonë natyrore.

Nuk mund të mos përmendim rrugën që mund të bëhet nga Bolonja në far Camarinal. Isshtë një nga më të bukurat dhe zhvillohet në Parkun Natyror të Ngushticës, një zonë e mbrojtur. Ne duhet të jemi vigjilentë, sepse gjatë rrugës mund të shohim disa zogj dhe gjithashtu cetace në det nëse jemi me fat. Ju kaloni pranë plazhit të Cañuelo dhe arrini në farin Camarinal dhe Cabo de Gracia, ku mund të gjeni edhe një bunker të vjetër nga Lufta e Dytë Botërore.

Këshilla për të shijuar Bolonjën

Ky plazh është vërtet turistik, kështu që nëse duam të shohim gjithçka me qetësi, rekomandohet të mos shkojmë në mes të verës. Përveç kësaj, gjatë verës dielli në orët qendrore mund të bëhen të tepruara madje edhe për të shkaktuar probleme kur ngjitemi në duna. Ka pak bare dhe dyqane në këtë plazh, prandaj jini të përgatitur për çmime të larta. Alwaysshtë gjithmonë e këshillueshme që të merrni diçka me vete, por të jeni shumë të kujdesshëm për të lënë diçka sepse është një zonë e mbrojtur natyrore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*