Plazhi El Cañuelo

Plazhi El Cañuelo është, pa dyshim, një nga më të bukurit në Costa del Sol. Ndodhet në komunën Malaga të Nerja, megjithëse është zona e tij e fundit me rërë, tashmë në kufi me fqinjin Provinca Granada.

Por pika kryesore e këtij plazhi është mjedisi i tij mbresëlënës natyror, ai i shkëmbinjtë e Maro-Cerro Gordo. Për shkak të këtij peizazhi spektakolar, ai nuk ka qasje shumë të njohur, megjithëse mund t'i afroheni me makinë. Pikërisht kjo i jep asaj një nga hijeshitë e saj të mëdha: nuk ka vuajtur nga mbipopullimi i zonave të tjera me rërë në bregdetin e Malagës. Nëse dëshironi të njihni më mirë plazhin El Cañuelo, ne ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni.

Plazhi El Cañuelo, një mjedis natyral i privilegjuar

Quhet edhe rob el Cañuelo, ky plazh është i gjatë vetëm rreth treqind e pesëdhjetë metra i gjerë. Siç ju thamë, shkëmbinjtë imponues të Maros e rrethojnë atë. Këto janë lartësi që, në disa vende, arrijnë dyqind e pesëdhjetë metra në lartësi dhe që përbëjnë rrëzat e fundit të malet e Alhama, Tejeda dhe Almijara.

Prandaj, ju mund të gjeni edhe plazhe të tjerë të bukur në këtë zonë. Midis tyre, ajo e Alberquillas vala e Cantarriján, kjo e fundit e destinuar për nudizëm. Nëse keni mundësi, shijoni këtë vend të thyer nga deti. Lundrimi lejohet deri në një distancë prej dyqind metrash nga bregu në zonën e plazhit dhe pesëdhjetë në pjesë të tjera.

Si pasojë, nga deti do të shijoni shkëmbinjtë mbresëlënës dhe do të jeni në gjendje të dalloni specie të tilla si gjeneti ose dhi mali, e cila zbret nga malet e përmendura. Dhe ju gjithashtu do të shihni guaskat, skifterë peregrine y pulëbardhat me këmbë të verdha.

Shkëmbinjtë e Maros

Plazhi El Cañuelo dhe shkëmbinjtë Maro

Shërbime plazhi El Cañuelo

Pavarësisht se është në një zonë të izoluar, kjo zonë me rërë ofron Të gjitha shërbimet ju duhet të shijoni një ditë të bukur në plazh. Ka parkim për vetura, megjithëse ndodhet në majë të malit. Meqenëse është një zonë e mbrojtur, duhet të hyni në plazh në këmbë. Sidoqoftë, ekziston një shërbim autobusi që ju lë në të njëjtën zonë me rërë.

Ajo gjithashtu ka tualete publike dhe dushe dhe pajisje për të shpëtuar. Përveç kësaj, ju keni dy zona pikniku në këtë zonë ku mund të rimbushni bateritë pas larjes.

Ujërat e tij janë të pastër dhe të lejojnë të praktikosh zhytjen në ujë. Fshati i detit është vërtet spektakolar. Në të, ju do të shihni, për shembull, portokalli koralesh, një specie e rrezikuar. Nëse kësaj i shtoni një ënjtje të moderuar, banja juaj në këtë liman do të jetë kënaqësi. Nga ana e saj, rërat e plazhit El Cañuelo janë të bardha edhe pse ka edhe zona me zall.

Si të shkoni në plazhin El Cañuelo

Mënyra e vetme për të shkuar në këtë plazh është duke autostradë. Për ta bërë atë nga Nerja, duhet të marrësh N-340 në drejtim të Almuñécar dhe pastaj merrni dalja 402. Nga ana tjetër, nëse udhëtoni me autostradën e re që shkon në Almería, duhet të dilni Patkua dhe merrni tuajin N-340, por në drejtim të Malaga.

Ju do të arrini majën e shkëmbit. Lëreni makinën tuaj atje dhe merrni autobus për të zbritur në plazh. Çmimi i tij është rreth dy euro për person për vajtje-ardhje.

Çfarë të shihni në rrethinat e plazhit El Cañuelo?

Siç kemi shpjeguar më parë, ky liman ndodhet trembëdhjetë kilometra larg Nerja, një nga qytetet më të bukura në Kosta del Sol. Prandaj, ju këshillojmë që të përfitoni nga dita juaj në plazh për ta vizituar atë.

Lumi i Cañuelo

Një tjetër pamje e plazhit El Cañuelo

Vendbanimet e para në Nerja janë datuar rreth dyzet e dy mijë vjet më parë. Në fakt, një nga atraksionet e saj të shkëlqyera janë pikturat e shpellave në shpellën e saj të famshme. Ne do t'ju tregojmë gjithçka që mund të shihni në këtë qytet të bukur Malaga.

Shpella e Nerjes

Isshtë gjetur në Maro, pikërisht shumë afër plazhit të Cañuelo. Eshte Pasuri me interes kulturor dhe ka disa dhoma me stalaktite dhe stalagmite mbresëlënëse. Në të, përveç kësaj, janë gjetur enë të shumta nga epoka e neolitit.

Por, mbi të gjitha, shpella dallohet për piktura që ju përmendëm. Në fakt, disa që përfaqësojnë vulat mund të jenë më të vjetrat e krijuara nga Njerëzimi. Ndër dhomat që përbëjnë shpellën Nerja, ju mund të vizitoni disa me emra të tillë sugjestionues si Kataklizma, Kaskadat ose Fantazmat.

Ballkoni i Evropës

Ky emër i është dhënë a belveder që ju ofron pamje unike të bregdetit të Malagës. Emri i tij u propozua nga Mbreti Alfonso XII, i cili u mahnit nga peisazhi gjatë një vizite në Nerja në 1885. Por më kurioz do të jetë statuja kushtuar Chanquete, peshkatari i vjetër nga seriali 'Verano azul', i cili është pak poshtë këndvështrimit.

Hermitazhe dhe kisha

Në trashëgiminë fetare të qytetit Malaga, kisha e shpëtimtarit, një ndërtim barok dhe Mudejar nga shekulli i XNUMX-të që strehon piktura muri të Francisco Hernández. Në të njëjtën kohë i përket kisha e mrekullive, në Maro, edhe pse fatura e tij është shumë më e thjeshtë. Në fund, ju rekomandojmë të vizitoni vetmia e Las Angustias, gjithashtu barok dhe me një kupolë të stolisur me piktura nga Shkolla Granada e Alonso Cano.

Ballkoni i Evropës

Ballkoni i Evropës, në Nerja

Arkitektura civile

Isshtë gjithashtu interesante që ju vizitoni në Nerja Ingenio de San Antonio Abad, një nga fabrikat e fundit të ruajtura të sheqerit në bregdetin e Malagës. Dhe po kështu Ujësjellësi i Aguila-s, me katër katet e tij që shtrihen në luginën e Coladilla-s.

Muzeu Historik

Së fundmi, ju këshillojmë të shihni këtë muze, ku do të gjeni shumë nga pjesët e gjetura në Cueva de Nerja, por edhe informacione rreth historia më e re nga qyteti i Malaga. Ajo është e vendosur një distancë të shkurtër nga Balcón de Europa.

Si përfundim, Plazhi El Cañuelo Isshtë një zonë e vogël ranore, e vendosur në një mjedis natyror mbresëlënës. Jo shumë i vizituar nga turizmi, një ditë në të do t'ju lejojë të shijoni shtratin e detit unik dhe gjithashtu shërbimet e tij të shumta. Për të plotësuar udhëtimin tuaj, ju mund të vizitoni qytetin e bukur të Nerja, me shpellën e saj të famshme. A nuk është ai një plan i shkëlqyeshëm?

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*