Plazhi Hyams, një plazh me rërë të bardhë

Plazhi Hyams

Normalisht ne flasim për plazhe me rërë të artë dhe të butë, të cilat janë një parajsë e vërtetë, por gjithashtu kemi ardhur të befasojmë veten me plazhe të jashtëzakonshme, siç është ajo e rërë e zezë në Muriwai, shumë afër tij, në Zelandën e Re, ose rëra e gjelbër në Hawaii. Por kësaj here do të flasim Plazhi Hyams në Australi, një plazh me rërë të bardhë.

Sidoqoftë, ky nuk është çdo plazh, por është plazhi me rërën më të bardhë në botë. Dhe për ta konfirmuar atë ata e kanë regjistruar atë në Libri i Rekordeve Guinness, duke e bërë atë një vend të veçantë dhe unik në planet. Një arenë befasuese në një mjedis idilik dhe natyror, kështu që nuk mund të kërkoni më shumë. A doni ta dini në detaje?

kjo plazh me rërë të imët është e vendosur në Australinë e Jugut. Shtë në brigjet e Jervis Bay në Uellsin e Ri Jugor, vetëm tre orë me makinë nga Sidnei dhe Canberra. Duke marrë parasysh hapësirat e mëdha që ekzistojnë nga një qytet në tjetrin në Australi, ajo është relativisht afër, kështu që nëse shkoni në këto qytete, të cilat janë ato kryesore, mbase mund të afroheni për të parë këtë plazh interesant.

La Rërë e bardhë dhe gjobë nga plazhi i ngjan pluhurit talk, dhe e ka origjinën në praninë e granitit të magnezit, i cili vjen nga koralet në rajon. Gjithmonë ekziston një element që i jep rërës tonin e saj, por gjithsesi ka tendencë të tërheqë vëmendjen, sikur të ishte një vend me të vërtetë misterioz dhe fantazi.

Në këtë plazh mund të laheni në disa ujërat bruz shumë e qartë, dhe shëtis nëpër rërën e saj të bardhë të butë. Megjithatë, ka edhe argëtim afër, të tilla si Parku Kombëtar Booderee dhe Parku Kombëtar i Gjirit Jervis.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*