Playa de los Muertos, bukuria sekrete në Almería

plazhi i te vdekurve

Gjyshërit e mi nga nëna janë nga Almería, një qytet bregdetar bregdetar në Spanjë që kishte shumë kontakte me maurët dhe kjo është arsyeja pse ka një histori shumë të pasur. Kryeqyteti është qyteti me të njëjtin emër, në tokat e Andaluzisë, dhe është një nga destinacionet më të mira të verës spanjolle. Për plazhet e saj, natyrisht.

L Plazhet e Almerisë Ato mund të ndahen në tre pjesë, ajo e Poniente (në perëndim), ajo e Parkut Natyror Cabo de Gata-Nijar dhe ato të lindjes, Levante. Levante shkon nga kufiri me provincën e Murcia deri në kufirin e Parkut Natyror Cabo de Gata-Nijar. Plazhi i Marina de la Torre ose madhështor Plazhi i të VdekurveS janë ndër plazhet më të njohura dhe ka një numër të vogël fshatrash ku kultura myslimane ende frymëzohet (Garrucha, Carboneras, për shembull).

La Plazhi i të Vdekurve është një nga plazhet më të njohur nudistë në Spanjë. Shtë brenda Parkut Natyror Cabo de Gata dhe është me të vërtetë e bukur. Ajo është e vendosur në rajonin e Levante, afër qytetit të Carboneras, dhe është porta hyrëse për në parkun natyror të lartpërmendur. Nëse mbërrini me makinë pamjet nga rruga janë të bukura dhe të lakuara. Isshtë sinjalizuar kështu që nuk është e vështirë ta gjesh. Ka edhe parkim, i veçuar, pasi bregdeti arrihet në këmbë.

Sapo të largoheni nga makina, ju ecni për pesë minuta dhe arrini në një pikë panoramike me një imazh me të vërtetë kartolinë. E çmuar. Këtu është një pllakë që sqaron emrin e kësaj plazhi në Almería, të piratëve, marinarëve dhe tregtarëve të vdekur të mbytur nga rrymat e rrezikshme të detit. Për të arritur në plazh duhet të zbrisni një kilometër duke ndjekur një shteg (nuk këshillohet të bëni rrugën në mesditë sepse dielli nuk heq dorë). Ekziston një rrugë tjetër më pak e pjerrët që është ajo që duhet të bëhet me çanta dhe fëmijë në tërheqje dhe një tjetër për aventurierët që lë pikën panoramike dhe zbret pjerrtas midis shkëmbinjve.

Ujëra të pastër kristalë, ujëra të pastër, ujëra bruz, shkëmbinj, pa kioska, guralecë të bardhë në vend të rërës. Dhe njerëz të zhveshur. Jo të gjitha, por nudizëm Ajo tolerohet shumë mirë, kështu që nëse vendosni ta vizitoni dhe nuk e praktikoni, jini të durueshëm. Sidoqoftë, në përgjithësi, nudistët enden pak, në një liman të vogël.

 

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*