Plazhi i Katedraleve në Lugo, Galicia

Plazhi i Katedraleve

La Playa de las Catedrales tashmë është e famshme për formacionet e saj shkëmbore, duke u klasifikuar si një nga më të bukurat në Spanjë. Popullariteti i tij është rritur shumë, kështu që shumë njerëz vijnë çdo vit për të parë këtë plazh të mrekullueshëm, i cili ka disa veçori të caktuara. Shtë një vizitë e shkëlqyeshme, sepse konsiderohet si një monument natyror me shumë vlerë dhe sepse edhe mjediset përreth janë me shumë bukuri.

kjo plazhi ndodhet në veri të Spanjës, në bashkësinë autonome të Galicës, konkretisht në provincën e Lugos. Kjo provincë ka vetëm një zonë bregdetare në veri, ku ndodhet ky plazh i famshëm. Ne do të dimë pak më shumë për të dhe këshillat për ta vizituar atë.

Ku është Plazhi i Katedraleve

Plazhi i Katedraleve

Ky plazh është i vendosur në e njohur si Mariña Lucense, i cili është bregdeti i provincës së Lugo, i vendosur në zonën e saj veriore, përpara Detit Kantabrian. Plazhi ndodhet brenda këshillit të Ribadeo, të cilit i përket. Dihet që ky vend kufizohet me Principatën e Asturias. Plazhi është mjaft i izoluar nga qendrat urbane, në një zonë të rrethuar nga hapësira natyrore, duke e bërë atë edhe më të bukur.

Si të shkojmë në plazh

Plazhi i katedraleve

Nëse do të vizitojmë plazhin mund të shkojmë vende më qendrore si Ribadeo dhe merrni N-634 për të devijuar më vonë drejt një rruge më të vogël, LU-P-5209. Në këtë vend është mirë të përdorni një GPS, megjithëse ka indikacione, por nuk ka rrugë të mëdha, siç mund të pritet nga një vend i tillë turistik.

Shërbime në plazh

Plazhi i Katedraleve

Me të arritur në plazh do të takojmë një parking i madh për të lënë automjetet. Ju duhet të ecni pak në rrugë të papastra dhe ne do të arrijmë në hyrje të plazhit. Ka një restorant në zonë, por siç kemi thënë është mjaft i izoluar, kështu që nëse do të kalojmë ditën është më mirë të sjellim ushqim dhe gjithçka që na nevojitet. Në zonë ka disa zona pikniku me pamje mbresëlënëse të detit, kështu që është një ideal i shkëlqyeshëm për të ngrënë në këtë vend.

Biletat për në plazh

Plazhi i katedraleve

Deri para disa vitesh hyrja për të parë plazhin ishte falas. Sidoqoftë, rritja e fluksit të turistëve bëri që administrata të kufizonte këto vizita për të mbrojtur plazhin, florën dhe faunën. Aktualisht ju mund të bëni rezervime online paraprakisht. Nuk është e nevojshme gjatë sezonit të ulët, pasi zakonisht ka mjaft vizita, por nga 1 korrik - 30 shtator është e detyrueshme nxirrni biletën paraprakisht. Importantshtë e rëndësishme ta dimë këtë në mënyrë që të mos arrijmë dhe të zbulojmë se nuk mund të vizitojmë plazhin.

Kuriozitetet e plazhit

Plazhi i katedraleve

Ky plazh në të vërtetë nuk quhet Playa de las Catedrales, siç e dinë të gjithë, por quhet Playa de Aguas Santas. Përveç kësaj, është e nevojshme më parë e di baticat, sepse mundësia për të vizituar plazhin do të varet nga ata. Në baticë të lartë kjo zonë me rërë zhduket plotësisht, pasi ajo është e mbuluar nga ujërat. Mund të vizitohet vetëm kur batica është e ulët dhe duhet të ndiqni udhëzimet e personelit të rojes së shpëtimit, pasi ndryshimet e baticës në disa raste janë më të shpejta.

Ka një shkallë mjaft të gjatë për të zbritur në plazh. Kur ka batica të forta, hapi i fundit mund të jetë pak larg rërës së plazhit, kështu që të gjithë duhet të kenë kujdes, veçanërisht të moshuarit dhe fëmijët. Pasi të jeni në plazh mund të ecni përgjatë tij, por gjithmonë duke pasur parasysh cilat janë zonat ku nuk mund të shkoni dhe çfarë ne kurrë nuk duhet të shqetësojmë faunën cfare eshte ne plazh. Një aksident ka ndodhur në këtë plazh jo shumë kohë më parë për shkak të një shkëmbi që ka rënë, kështu që duhet të keni kujdes me zonat e ndaluara.

Vizitë në plazh

Plazhi i katedraleve

Vizita në plazhin Catedrales është pjesa më e mirë. Ju mund të ecni nëpër të duke admiruar ato formacione të pabesueshme shkëmbore që janë formuar nga veprimi i erës dhe ujit. Ato janë shkëmbinj mbresëlënës. Përveç kësaj, ju mund të shihni harqe që të kujtojnë mbështetëset fluturuese të katedraleve, prandaj dhe emri i plazhit. Ka edhe disa shpella dhe zona ku mblidhet uji. Ky plazh mund të shihet edhe nga maja, nga shkëmbinjtë, kështu që rekomandimi është ta bëni atë të lehtë dhe të kënaqeni duke bërë fotografi të bukura.

Shihni rrethinat

Nëse kemi kohë pasi kemi vizituar Playa de las Catedrales, përsëri mund të shijojmë duke parë qytetin e bukur të Ribadeo. Të tijat Qyteti i vjetër është shpallur një Aset i Interesit Kulturor, ku ka shtëpi të bukura dhe kapelën e shekullit të XNUMX-të Atalaia. Në këtë vend është gjithashtu një ide e shkëlqyeshme për të gjetur një restorant për të provuar gastronominë e shijshme galike.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*