Plazhi i kristaleve, në Asturias

plazh kristali

Bota ka shumë vende të çuditshme, të çuditshme, fantastike, dhe në Spanjë ka një grusht prej tyre. Brenda këtij grupi të veçantë ka një plazh: plazh kristali. A e njihni atë? Është një plazh që është Në Asturias.

Për këtë plazh të veçantë dhe të shkëlqyer do të flasim sot.

Turizmi në Asturias

Asturias

Asturias është një destinacion i mrekullueshëm udhëtimi brenda Spanjës. Ka diçka për çdo udhëtar ofron peizazhe dhe aktivitete të ndryshme. Nëse ju pëlqen natyra, këtu ka shumë zona të mbrojtura, duke përfshirë më shumë se 10.600 kilometra katrorë tokë ka shtatë rezerva të biosferës dhe kështu, është një parajsë e vërtetë natyrore.

Pra, në të njëjtën kohë është një destinacion i shkëlqyer për të bërë turizëm aktiv, turizëm aventure: çiklizëm malor, ngjitje shkëmbinjsh, shëtitje, zhytje, surfing, kanion ose paragliding, thjesht për të përmendur disa aktivitete që mund të bëjnë udhëtarët.

Një mënyrë e mirë për të organizuar një udhëtim në Asturias është të përdorni aplikimi zyrtar i Turizmit Asturias. Do të keni në dorë dhe në dorë gjithçka që lidhet me kulturën, gastronominë, natyrën, artin, turizmin rural, festivalet. Ai përmban më shumë se 5 skedarë burimesh turistike, më shumë se 6 fotografi, 3 skedarë me lidhje direkte me faqet e internetit dhe numrat e telefonit të burimeve turistike, harta interaktive, madje mund të bëni rezervime online.

Asturias

Aplikacioni ju lejon gjithashtu të ruani informacione jashtë linje dhe të lidhni ngjarjet me kalendarin personal të përdoruesit. Më në fund, Asturias na ofron gjithashtu Pasaporta Kulturore që na lejon të marrim zbritje në aktivitetet kulturore dhe aktivitetet e kohës së lirë që lidhen me kinemanë, teatrin, artin, muzikën ose letërsinë.

Kjo pasaportë mund të merret në Zyrat e Informacionit Turistik të Principatës së Asturias në Oviedo, Aeroportin e Asturias dhe Laboral Ciudad de la Cultura, hapësirat kulturore dhe disa institucione turistike.

plazh kristali

Cristales

Shtë një plazh që Është në qytetin e Antromero, në famullinë e Bocines, brenda Principatës së Asturias. Asturias është i ndarë në tre zona, qendra, lindja dhe perëndimi. Plazhi është në qendër, një zonë pjellore dhe e gjerë, me dhjetë qarqe brenda.

Plazhi i kristaltë i përket rajonit Cabo Peñas, zona veriore e principatës, midis Gijón dhe Avilés, me një traditë të madhe lundrimi. Plazhi është rreth shtatëdhjetë metra i gjatë dhe një gjerësi mesatare prej 20 ose 30 metrash, por ndryshon shumë.

Është një plazh i vogël me rërë dhe zhavorr me dallgë të rregullta, kështu që gjerësia e tij ndryshon. Është gjithashtu një plazh disi i izoluar, e vendosur në jug të qytetit detar të Luanco. Emri i tij zyrtar? Plazhi Bigaral, por siç e dimë të gjithë njihet si “plazhi i kristaleve”.

Plazhi i Kristalit

Emri rrjedh nga fakti se për një kohë të gjatë ky liman i vogël u përdor si një hale xhami. Deti bëri me ta atë që bën me rërën, e trazoi, e thyente, e “gatoi” në njëfarë mënyre. Më pas ato gota filluan të thyhen dhe sot plazhi ka kristale të rrumbullakosura të përmasave dhe ngjyrave të ndryshme kudo, duke u përzier me zhavorrin dhe rërën.

Imagjinoni ndezjet shumëngjyrëshe që shihen nën diell dhe si ndryshojnë tonet kur dielli fshihet pas reve. Një bukuri. Aq sa është një Trashëgimia natyrore. Duhet thënë se nuk është aq e lehtë për të arritur, por ka një parking makinash aty pranë. Nuk ka dushe apo banjo, nuk ka kosha mbeturinash, nuk ka vendkalim, as nuk mund të marrësh me qira shezllone apo çadra. Mbërritni në këmbë duke ndjekur disa shenja

Sigurisht që dikush mund të bëjë një vizitë më të përgjithshme nëse dëshiron të vizitojë plazhin. Gozón është një vend me shkëmbinj dhe plazhe, me një far të bukur që të çon peizazhin e Kepi ​​i Peñas dhe një qendër të bukur historike. Këtu vijnë adhuruesit e kampingut, ecjes në bregdet dhe turizmit rural ose ornotologjik.

plazh kristali

Kujtojnë se Asturias ka 345 kilometra vijë bregdetare me rreth 300 plazhe shumë të ndryshme.dhe në pjesën qendrore, Ku është plazhi Los Cristales, ka rreth 90 plazhe gjithsej.

Mund të shtojmë plazhin Aguilera, të artë dhe me dallgë të forta, plazhin Aramar, me shkëmbinj dhe të mbyllur nga ishujt, Bañugues, një zonë me zona arkeologjike paleolitike shumë afër, La Carriciega, brenda zonës Cabo de Peñas, gjithmonë me pak njerëz. dhe El Dique, pothuajse e virgjër.

Ato pasohen nga plazhet e Garganterës, në formë guaska, Llumeres, me rërë paksa të kuqërremtë për shkak të minierave të hekurit aty pranë, La Ribera, në fund të gjirit Lluanco, plazhi i vetë qytetit Lluanco, limani i Moniello ose plazhi gjysmë urban i Samarinçës. Lista vazhdon: nëse jeni duke kërkuar për duna, drejtohuni drejt plazhit Tenrero ose plazhit Xagó, nëse kërkoni mbetje fosile, sigurohuni që të vizitoni plazhin San Pedro de Antromero.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*