Plazhi Oyambre në Cantabria

Plazhi Oyambre

komuniteti i Cantabria mund të gjejmë plazhe spektakolare dhe peisazhe natyrore, duke e bërë të vështirë zgjedhjen e njërit prej tyre. Plazhi Oyambre konsiderohet si një nga më të bukurit dhe kjo është arsyeja pse ne do të flasim për të dhe mjedisin në të cilin ndodhet. Isshtë një plazh i vendosur në qytetin Valdáliga dhe San Vicente de la Barquera.

La plazhi i bukur i Oyambre është një vend me të vërtetë i bukur Me rreth dy kilometra në gjatësi që është një vizitë thelbësore nëse qëndrojmë në San Vicente de la Barquera, një vend shumë i bukur turistik. Ndodhet brenda Parkut Natyror Oyambre dhe për këtë arsye ka gjithashtu një vlerë të madhe ekologjike.

Si të shkoni në plazhin Oyambre

kjo plazhi është i vendosur në një vend lehtësisht të arritshëm pasi është afër Santander. Nëse arrini në Santander, atëherë mund të merrni A-7 në Torrelavega dhe më pas A-8 në San Vicente de la Barquera. Kur të shkojmë në këtë komunë duhet të marrim rrugën CA-236 që na çon drejtpërdrejt në Parkun Natyror Oyambre dhe në këtë plazh të bukur. Nga Asturias ne gjithashtu mund të marrim rrugën E-70 dhe më pas A-8 për në San Vicente de la Barquera. Isshtë e lehtë për të arritur në këtë komunë nga pika të ndryshme sepse autostrada kalon përmes saj, kështu që arritja në plazh është mjaft e lehtë.

Parku Natyror Oyambre

Ky plazh ndodhet brenda një parku të bukur natyror të mbrojtur. Ky park është i shpërndarë midis bashkive të ndryshme, Comillas, San Vicente de la Barquera, Udías, Valdáliga dhe Val de San Vicente. Kjo hapësirë ​​ka qenë një park natyror që nga viti 1988. Ky park përfshin grykëderdhjet e grykëderdhjes San Vicente dhe grykëderdhjen Rabia. Shtë një ekosistem në një zonë bregdetare ku mund të gjejmë duna, pyje dhe grykëderdhje me florë dhe faunë të jashtëzakonshme. Këtu do të gjeni shumë zogj ujorë që pushojnë në zonë gjatë migrimeve.

Plazhi Oyambre

Plazhi Oyambre

Ky është një plazh me rërë të hollë të artë me disa valë. Ne e dimë që plazhet në Cantabria janë mjaft të hapura dhe shquhen për të pasur valë, kështu që janë perfekt për sporte të tilla si surfing ose surfing në erë. Sa i përket shërbimeve të tij, ekziston një park makinash afër dhe është gjithashtu e mundur të arrish atje me transport publik, të paktën në sezon. Nuk është një zonë kampe dhe gjatë sezonit ju gjithashtu mund të gjeni bare plazhi aty pranë për të blerë diçka për t'u freskuar. Duke qenë një plazh popullor dhe shumë i bukur, profesioni i tij është mesatar. Në rastin e familjeve, është gjithmonë e nevojshme të bëni kujdes me dallgët, sepse në varësi të ditës nuk rekomandohet që fëmijët të lahen. Në sezon ekziston edhe shërbimi i rojeve të shpëtimit. Ne duhet të marrim parasysh flamujt që valëviten sepse ata na tregojnë nëse mund të lahemi ose nëse mund të jetë i rrezikshëm. Me një flamur të gjelbër larja është e lejuar, me të verdhë duhet të merrni masa të caktuara paraprake dhe me një flamur të kuq është më mirë të mos laheni. Nga ana tjetër, disa ndalime duhet të merren parasysh, sepse qentë nuk lejohen në plazh, as nuk mund të luani me topa ose lopata ose të hidhni mbeturina.

Zonat pranë

Ky plazh është shumë i bukur por gjithashtu na lejon të shohim disa zona aty pranë për ndonjë gjë interesante. Ka plazhe të tjera që janë afër, të tilla si Plazhi El Cabo në San Vicente de la Barquera rreth dy kilometra ose plazhi Comillas në Comillas rreth katër kilometra.

San Vicente de la Barquera

San Vicente de la Barquera

Ky qytet i vogël ishte themeluar në shekullin e XNUMX-të nga Alfonso I dhe këtu ai ndërtoi kështjellën e tij, rreth së cilës do të organizohej ky qytet. Shtë një vend përmes të cilit kalojmë nëse shkojmë në Asturias dhe që ndodhet gjithashtu në Camino de Santiago të njohur, kështu që ka gjithnjë e më shumë turizëm. Një nga gjërat që mund të shohim në këtë qytet është Puente de la Maza e bukur, një urë guri nga shekulli i 32-të që u ndërtua në urën më të vjetër prej druri. Kishte XNUMX harqe dhe ekziston një legjendë që thotë se nëse bën një dëshirë dhe kalon urën duke mbajtur frymën, dëshira do të përmbushet.

Një tjetër nga vendet që mund të shohim në këtë qytet është Manastiri i San Luis, një ndërtim i stilit gotik të rendit Françeskan. Pjesa e vjetër e qytetit na ofron shumë shembuj të arkitekturës antike, të tilla si Torre del Proboste, një kullë e shekullit të XNUMX-të që është bashkangjitur në murin e vjetër. Një tjetër pikë e interesit të saj është kisha e Santa María de los Ángeles në zonën e sipërme të qytetit. Një kishë e bukur që u ndërtua deri në shekullin e XNUMX-të dhe ofron një shembull të shkëlqyeshëm të stilit malor gotik. Vlen të shihet si pjesa e brendshme ashtu edhe pjesa e jashtme, pasi ajo u shpall edhe një Sajt me Interes Kulturor.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*