Plazhi Poo

Imazhi | Pixabay

Plazhi Poo, në Asturias, ndodhet brenda peizazhit të mbrojtur të Bregut Lindor, një kilometër i pakët nga komuna nga i cili merr emrin.

Ky plazh ka një formë të veçantë hinke dhe qëndron në grykën e një përroi të quajtur Lumi Vallina. Kur deti ngrihet, ai hyn përmes kanalit që është formuar me kalimin e kohës dhe uji mbetet i ndenjur sikur të ishte një pishinë e cekët. Duke qenë shumë i mbrojtur nga dallgët, plazhi Poo është ideal për tu vizituar me familjen.

Karakteristikat e plazhit Poo

Ky plazh i bukur i klasifikuar si gjysëm natyror vlerësohet shumë për atmosferën e tij të qetë dhe relaksuese, si dhe për pastërtinë e ujërave të tij dhe thellësinë e cekët. Si kuriozitet, kur arrini në plazh nuk mund ta shihni detin, pasi hyrja është më djathtas.

Shumë njerëz zgjedhin Plazhin Poo për të kaluar disa ditë pushimi. Jo vetëm për atmosferën e saj magjepsëse dhe bukurinë e peizazhit të kësaj pishine smeraldi dhe rërës së bardhë, por edhe sepse është e kompletuar me të gjitha shërbimet e nevojshme për të kaluar një ditë të mrekullueshme jashtë.: postë roje shpëtimi, dushe, kosha, pastrim plazhi ... Për më tepër, në mjedis ka restorante dhe institucione të tjera që e bëjnë këtë plazh një vend ideal për vizitorët dhe vendasit.

Imazhi | Pixabay

Ishujt e Plazhit Poo

Përveç pamjeve të vetë plazhit, ka një shteg që fillon nga ana e djathtë e plazhit dhe ju lejon të mendoni për shkëmbinjtë dhe ishujt aty pranë. Ishulli Castro Pelado është më i afërti me daljen e plazhit Poo, ndërsa i vendosur në lindje është një grup ishujsh spektakolarë të njohur si ishulli Castro de Poo, ishulli Palo de Poo dhe ishulli Castro de la Olla.

Si të hyni në plazhin Poo?

Hyrjet e saj komunikojnë drejtpërdrejt me rrugën AS-263. Sidoqoftë, linja hekurudhore është gjithashtu afër dhe ka disa hapësira parkimi në dispozicion për ata që duan të shkojnë me makinë.

Vizitoni Poo dhe Llanes

Imazhi | Pixabay

Poo është një qytet i vogël i vendosur dy kilometra nga qendra e Llanes në të cilën shumë turistë vijnë në kërkim të kontaktit me natyrën dhe qetësinë. Shumë nga vizitorët që vijnë në Plazhin Poo qëndrojnë këtu, pasi kjo komunë ka një gamë të gjerë të apartamenteve, hosteleve, vend kampingjeve dhe shtëpive rurale.

Mjedisi natyror i Poo ka shkëmbinj, plazhe, ishuj, fusha ... hapësira të ndryshme në të cilat mund të shëtisni, të bëni banjë ose të praktikoni sporte në natyrë.

Ju mund të përfitoni nga një vizitë në plazhin Poo për të njohur Llanes, një qytet i bukur i vendosur në pjesën lindore të Asturias. Ashtu si Poo është shumë e qetë të kalosh disa ditë pushimi. Propozimi i tij artistik është një nga më mbresëlënësit në zonë, pasi ka kisha dhe monumente me vlera të mëdha si Pallati i Dukes të Estradës, Shtëpia e Luanëve ose vetmitari i San Salvadorit. Qyteti i vjetër i Llanes është vendi ku ndodhet kompleksi monumental dhe pika referuese e tij është bazilika e Santa María del Concejo, një nga shembujt më të mirë të arkitekturës gotike në zonë.

Sa i përket turizmit rural, nëse ju pëlqen shëtitja, nuk mund të humbisni duke bërë një nga rrugët që të çojnë në Sierra del Cuera.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*