Plovdiv, çfarë të shohësh në këtë qytet të Bullgarisë

Plovdiv

Plovidv është qyteti i dytë më i madh në Bullgari, kështu që është një vend gjithnjë e më i rekomanduar në udhëzuesit e udhëtimit si një destinacion i mundshëm. Ky qytet është i vendosur në Ultësirën Thrakiane në brigjet e lumit Maritsa. Historia e qytetit është shumë e vjetër, duke qenë një nga qytetet evropiane që kanë qenë të banuara për kohën më të gjatë. Kjo është arsyeja pse ne mund të shijojmë një qytet të madh të vjetër.

Ky qytet ka dy zona të diferencuara mirë, një më moderne që nuk është aq interesante dhe një e vjetër që është ajo që duam me të vërtetë të shohim. Do të kënaqemi duke zbuluar ato pika që mund të shohim në Plovdiv, qyteti i dytë në Bullgari që duhet të shihni nëse e keni parë tashmë Sofjen.

Rrënojat romake të Plovdivit

Teatri romak

La Qyteti i Plovdivit ishte pjesë e Perandorisë Romake megjithëse u deshën rreth njëqind vjet për ta pushtuar atë, megjithatë kishin një marrëdhënie të respektueshme me trakët gjatë kësaj periudhe. Sot ka ende disa gjurmë të kësaj kohe të lavdishme të Romës në qytet. Rrënojat e teatrit antik Romak ndodhen afër rrugës për këmbësorë Aleksandër I. Ekziston një riprodhim guri i asaj që ishte stadiumi për të na dhënë një ide të dimensioneve të tij dhe saktësisht se si ishte. Ne gjithashtu mund të zbresim në bazën e tij dhe të ulemi në një tarracë për të admiruar tribunat e vjetra ku spektatorët ishin ulur qindra vjet më parë në këtë qytet antik.

Xhamia Dzhumaya

Xhamia e Plovdivit

Nëse ecim përgjatë rrugës këmbësore Alenxander I do të arrijmë në një shesh në të cilin ndodhet kjo xhami. Shtë një zonë historike që po rehabilitohet me shtëpi të bukura dhe disa ndërtesa moderne. xhamia daton nga shekulli i XNUMX-të dhe është e vendosur në vendin e katedrales Bizantine që u dogj nga Turqit kur arritën në qytet. Ju mund të vizitoni xhaminë brenda me një zbukurim të pasur dhe ata gjithashtu kanë një dyqan ëmbëlsirash ku mund të provoni bakllavanë.

Lagjja Kapana

Lagja Plovdiv

Kjo është një nga lagjet që është bërë më moda në qytet në kohët e fundit, kështu që është një tjetër thelbësore në udhëtimet për në Plovidv. Në këtë vend mundeni gjeni artizanë vendas dhe shumë artistëPlus një atmosferë të shkëlqyer, edhe natën. Punishtet e artizanëve kanë qenë dikur në këtë lagje dhe është ende një vend shumë krijues. Emri i tij përkthehet si kurth, pasi ka një paraqitje shumë të parregullt. Shtë një vend i vogël, por me shumë personalitet ku mund të shohim edhe piktura të pafundme në mure, duke treguar se është një nga zonat më alternative të qytetit.

Qyteti i Vjetër i Plovdivit

Plovdiv

Një nga vendet që do të na pëlqejë më shumë në qytetin e Plovdivit është padyshim Qyteti i Vjetër. Nuk është shumë i madh, kështu që mund ta shihni në disa ditë me lehtësi. Në këtë qytet të vjetër mund të ngjiteni në kodrën nga e cila mund të shihni mbetjet e murit romak. Ata e quajnë shumë kushtoj vëmendje rrugëve të tij të ngushta dhe të bukura me kalldrëm me ndërtesa të vjetra. Shtëpitë në Plovdiv tërheqin turistët për stilin e tyre. Ka shtëpi në stilin kombëtar bullgar të Rilindjes të frymëzuar nga shtëpitë malore të Ballkanit, por me shtëpi që po bëheshin më të mëdha dhe më elegante. Ka edhe shtëpi në stilin barok ballkanik, të rinovuara dhe të kujdesura për të strehuar vende të tilla si muzetë që do t'i hasim gjatë rrugës. Isshtë një ide e shkëlqyeshme të ndaleni për të admiruar arkitekturën e bukur kaq origjinale në këtë zonë.

Muzetë e Plovdivit

Muzeu etnografik Plovdiv

Në këtë qytet mund të gjejmë një larmi të madhe të Muzeve për të shijuar gjithashtu duke parë disa nga këto shtëpi të vjetra brenda. Ne mund të shohim Muzeun e Historisë, ku mund të mësoni më shumë rreth këtij qyteti antik. Në Muzeun Etnografik Rajonal do të gjejmë një shtëpi interesante të stilit të Rilindjes, shumë e zbukuruar nga jashtë dhe me kopshte të bukura, ku gjithashtu do të mësojmë më shumë për popullsinë dhe zakonet e saj. Ne gjithashtu mund të vizitojmë Galerinë e Arteve në Plovdiv, një tjetër duhet të shohë nëse na pëlqejnë veprat e artit. Shtë një qytet ku ne mund ta kalojmë ditën në heshtje midis veprave të artit dhe shtëpive të vjetra.

Vizitoni kishat e Plovdivit

Kisha e Plovdivit

Në Plovdiv mund të shohim gjithashtu disa kisha me ikonografi interesante dhe detaje. Kisha e Santa Nedelya është një nga më të rekomanduarat, pasi në të mund të shohim një ikonostas të madh prej druri të gdhendur plot detaje. Nga ana tjetër, ju duhet të shihni kisha e Shën Konstandinit dhe Shën Helenës, më i vjetri në qytet. Një tjetër është Kisha Ortodokse e Steva Bogoroditsa me ikona dhe murale të bukura për t'u admiruar. Ne nuk mund ta kalojmë ditën në Plovdiv pa admiruar të gjitha detajet që na ofrojnë këto shumë kisha.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*