Praia da Ursa, në Portugali

praia-da-ursa

Një nga destinacionet më të njohura të verës në Portugali, destinacioni i verës në vetvete, është Sintra. Në rrethin e Lisbonës është ky qytet simpatik portugez me një vijë bregdetare në Oqeanin Atlantik që nga mesi i viteve 90 është Trashëgimia Botërore.

Preciselyshtë pikërisht bregu i Atlantikut që në disa vende është zbukuruar me shkëmbinj të ashpër. Midis këtyre shkëmbinjve, i fshehur, është një nga plazhet më të mira në Portugali: Praia da Ursa. Ne e gjetëm atë afër Cabo da Roca dhe për shkak se është i fshehur dhe nuk është e lehtë për ta arritur atë, ai është bërë i njohur si një nga plazhe nudo në Portugali. A guxoni të ecni në diell dhe të laheni pa rroba banje?

Për të arritur Praia da Ursa duhet të guxosh të zbresësh në një shteg mjaft të pjerrët që kalon përgjatë njërës anë të shkëmbit. Djathtas në plazh dhe në ujë, por është i rrëshqitshëm, kështu që duhet të vishni këpucë që kanë një kapje të caktuar, përndryshe do të bini si një rrëshqitje. Nuk është një plazh i organizuar, për shkak të vendndodhjes së tij, prandaj duhet të mbani një çantë shpine me ushqime dhe pije. Dhe diçka për të të mbuluar nga dielli.

A është e mundur të arrihet deri te kjo plazhi në Sintra? Po, me anije. Theshtë opsioni që shumë zgjedhin. Vlen të vizitohet pasi është një plazh i bukur me rërë të butë dhe të ngrohtë, bukur natyral. Madje ka një ujëvarë të vogël. Siç thashë më lart, vendndodhja e tij e ka bërë atë një destinacion për nudizmi në Portugali, por nuk është një plazh nudist zyrtarisht kështu që ju mund të shkoni me një kostum banje ose madje mund të shkoni dhe askush nuk është lakuriq.

Disa gurë, shumë rërë të artë, pa restorante apo kioska, pa karrige apo çadra, pa shpëtim. Kështu është e bukura Praia da Ursa, ndodhet rreth 41 kilometra nga Lisbona.

 

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*