Pse është e nevojshme të keni sigurim për motorin?

Qira karvanët

Vera tashmë po jep goditjet e saj të fundit. Sidoqoftë, moti i mirë duket se ka ardhur për të qëndruar dhe ka shumë që përfitojnë nga pushimet e minutës së fundit për të mbyllur verën me stil deri në vitin e ardhshëm. Cilat janë planet më të mira për t’i dhënë dorën përfundimtare verës?

Një nga planet më të mira janë shtëpitë me motorMe Gjithnjë e më shumë njerëz inkurajohen të bëjnë një udhëtim me një automjet të këtij lloji. Dhe nuk është për më pak sepse përparësitë që ofron janë të shumta

  • Mundësia e udhëtimit në më shumë vende në më pak kohë
  • Fleksibiliteti për të mos qenë i lidhur me kohën e check-in ose check-out

Mos kini frikë as nga moti, sepse pavarësisht se çfarë po bën më mirë apo më keq, këto automjete kanë një sistem ngrohjeje brenda. Tani me COVID ata janë bërë shumë në modë, por po, kur udhëtoni me të është e detyrueshme të keni një sigurimi i automobilave.

Arsyet për të pasur sigurim për motorin

Merrni me qira një karvan

Kampingu në mes të natyrës ka të vetën, por gjithashtu mund të ketë një sërë rrethanash si tonat ashtu edhe të tjerat që, në rast se ndodhin dhe kemi sigurim për autostradën tonë, mund të ndalojmë së shqetësuari tepër.

  • Ju fitoni në qetësi Nëse keni një vinç për t'ju ndihmuar në rast se diçka ndodh, ose vetë ose nga efektet e vetë natyrës, si zjarret, stuhitë me karakteristika të mëdha ose degët në rënie, ndër të tjera
  • Ju shmangni pagesën e shumave të tepruara ekonomike në rast të prishjes, vjedhjes, goditjeve kundër automjeteve ose objekteve të tjera dhe madje goditje nga palë të treta

Çfarë mbulimi ka zakonisht një sigurim për motorin?

Karvan me qira

Në përgjithësi, shumica e sigurimeve të automobilave zakonisht ofrojnë sa vijon mbulimi më themelor:

  • Përgjegjësia civile
  • Aksident shoferi
  • Asistencë udhëtimi
  • Kërkesë për dëmshpërblim

Njerëzit e moshuar munden përfshijnë lloje të tjera të mbulimit të mbrojtjes më të madhe të tilla si vjedhja, dritaret e thyera ose panelet diellore, ndër të tjera.

Një nga modelet më të njohura janë kamionçinat, të cilët sipas madhësisë i përshtaten çifteve që zakonisht udhëtojnë me ta për disa ditë mjaft mirë. Në raste të tilla, është mirë të marrësh një Sigurimi i marrjes me qira të motorit për ditë. Por, a është ekonomike të marrësh sigurime të këtij lloji?

Për këtë, është analizuar se sa ndryshon çmimi kur punësoni një sigurim për motorin për të dy palët e treta dhe të gjitha rreziqet për 7, 15 dhe 30 ditë.

Lloji i sigurimit Ditë 7 Ditë 15 Ditë 30
Palë të treta 35 - 54 € 60 - 130 € 126 - 195 €
I gjithë rreziku 84 - 95 € 179 - 198 € 292 - 332 €

Burimi: përgatitur nga Roams through Terránea.

Karvan karvani

Brenda sigurimit të palëve të treta, çmimi është më i shtrenjtë ose më i lirë në varësi të faktit nëse përfshin apo jo ndihmën e automjeteve, respektivisht. Në rastin e sigurimit gjithëpërfshirës, ​​shuma ndryshohet gjithashtu në varësi të tepricës së sigurimit. Prandaj, nëse është një sigurim gjithëpërfshirës me një tepricë prej 200 €, kostoja e sigurimit është më e lartë se ajo e një sigurimi me një tepricë prej 300 €.

Në fund, vërehet se nuk ka ndonjë ndryshim të madh midis një sigurimi 7 ose 15 ditor. Si rregull i përgjithshëm, punësimi i një sigurimi i automobilave në baza mujore do të jetë ekonomikisht më i lirë në llogaritjen e kostos në ditë Po sikur ta bëni këtë për një javë ose dy javëMe Prandaj, do të jetë më e lirë sa më shumë ditë të punësoni.

Dhe më e mira nga të gjitha, ju keni mundësinë që sigurimi do të mbulojë marrëveshjen falas në rast se diçka ju ndodh juve dhe shokëve tuaj si dhe në autokomonën me të cilën udhëtoni. Prandaj, shërimi në shëndet është alternativa më e mirë për të mirën e të gjithëve.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*