Pula në Kroaci

Amfiteatri i Pulës

Amfiteatri Pula

Pula në Kroaci është një nga mrekullitë e Adriatiku. Me rreth gjashtëdhjetë mijë banorë, është qyteti më i rëndësishëm i Istria dhe, përveç turizmit, ai jeton nga ndërtimi i anijeve, peshkimi dhe prodhimi i verës.

Ishte tashmë e rëndësishme si një qendër administrative në Roma e lashtë. Por origjina e saj ka humbur në legjendë. Aty thuhet se Kolkidët, të lodhur nga ndjekja e Jasonit dhe Argonautëve të tij për të rimarrë Qethjen e Artë, nuk guxuan të ktheheshin në tokën e tyre të pasuksesshme. Kështu që ata u vendosën në këtë zonë, duke themeluar Pulën. Në çdo rast, ky qytet ka vija bregdetare të mrekullueshme dhe monumente të shumta. Nëse doni ta njihni, ju ftojmë të na ndiqni.

Duke vizituar Pulën në Kroaci

Pjesa më e madhe e trashëgimisë monumentale të Pulës i përket asaj Mosha romake. Pjesa tjetër u ndërtua pothuajse në tërësinë e saj gjatë dominimit pasues që republika e Venice ushtruar mbi qytet. Ne do të shohim disa nga këto ndërtesa.

Antiteatër romak

Monumentshtë monumenti më i njohur në Pula në Kroaci. Ajo u ndërtua në shekullin e XNUMX pas Krishtit duke ndjekur kanunet e Coliseum i Romës, me të cilën ai është bashkëkohor. Ka një plan eliptik me një bosht kryesor me gjatësi pothuajse njëqind e tridhjetë metra. Jashtë, ajo përbëhet nga shtatëdhjetë e dy harqe dhe kishte një kapacitet për njëzet mijë njerëz.

Tempulli i Augustit dhe pallati Komunal

Tempulli i Augustit dhe Pallati Komunal

Forum

Ishte qendra e jetës në Pula gjatë kohës romake dhe është akoma thelbi i qytetit edhe sot. Nuk është në të një tempull kushtuar AugustitEdhe pse nuk është origjinal, ai u shkatërrua nga bombardimet e Luftës së Dytë Botërore. Por në rindërtimin u përfshinë mozaikë dhe pjesë të atij. Kishte edhe tempuj të tjerë kushtuar Junos, Jupiterit dhe Minervës. Tashmë në Mesjetë u ndërtua forumi imponues pallati komunal, e cila përmbledh stile të tilla si romane, gotike dhe rilindje. Sot ajo strehon Bashkinë e Qytetit.

Porta e Artë

Gjithashtu i njohur si Harku i Triumfit të SergiosWasshtë ndërtuar rreth vitit XNUMX para Krishtit në një stil korintian të ndikuar fuqimisht nga helenistika. Nga ana tjetër, në një nga rrugët ngjitur me të do të gjeni shumë dyqane dhe bare.

Porta e Herkulit

Ky hark tjetër është midis dy frëngji mesjetare. Por gjëja më interesante për këtë ndërtim është mbishkrimi që është afër. Thotë që Kati i Lucio Calpurnio y Gaius Cassius ishin porositur nga Roma për të gjeti Pula. Kështu, është ditur që kjo rrethanë ka ndodhur në vit dyzet e shtatë para Krishtit.

Muret dhe portat e tjera të qytetit të Pulës në Kroaci

Deri në shekullin e XNUMX-të, Pula ishte i rrethuar nga një mur me porta të ndryshme. Por në atë kohë ajo u shemb për të lehtësuar zgjerimin e qytetit. Sidoqoftë, një pjesë e tij ruhet akoma, ajo që shkoi nga thirrjet Dyert binjake deri në Sheshi Giardini.

Dyert Binjake

Dyert binjake

Këto porta marrin këtë emër sepse janë dy harqe identike që i dhanë hyrje qytetit të vjetër. Dhe një nga itineraret më unike në Pula fillon prej tyre. Bëhet fjalë për galeritë nëntokësore që udhëtojnë disa qindra metra nën tokën e qytetit. Ata u gërmuan gjatë sundimit Austro-Hungarez dhe bashkohen në një sallë qendrore që është nën kështjellën Kastel.

Fort Kastel

E ndërtuar nga Venecianët për të mbrojtur vijën bregdetare, kjo fortesë qëndron në kodrën më të lartë në Pula. Ka një plan me yje dhe katër bastione. Isshtë ruajtur shumë mirë dhe aktualisht është selia e Muzeu Historik i Istrias, një ekspozitë që gjurmon evolucionin e rajonit nga koha romake deri më sot përmes të gjitha llojeve të objekteve.

Në të njëjtën kodër ku është kalaja, mund të shihni mbetjet e a Teatri romak dhe nën këtë do të gjeni muzeun tjetër të madh të Pulës: arkeologjik i Istrias.

Katedralja e Fjetjes së Shën Mërisë

Do ta gjeni në të vjetrën përmes Flavia, i cili kaloi nga forumi në amfiteatër dhe që sot është një nga rrugët kryesore të Pulës. Isshtë një kishë e hershme e krishterë, ndërtimi i së cilës daton nga shekulli i XNUMX. Megjithatë, fasada është e shekullit të XNUMX-të dhe i përgjigjet stilit të Rilindjes, ndërsa këmbanorja e saj është barok.

Nuk është tempulli i vetëm që mund të shihni në qytet. kisha ortodokse e Shën Nikollës Ajo u ndërtua në shekullin e XNUMX-të, megjithëse u rindërtua në XNUMX-të. Në të njëjtën kohë i përket Kapelë e Santa María Formosa. Më në fund, kisha dhe manastiri i San Franciskos Ato datojnë nga XIV dhe i përgjigjen stilit të vonë romanik.

Fort Kastel

Fort Kastel

Plazhet e Pulës në Kroaci

Por, nëse bregu i Adriatikut shquhet për diçka, është për plazhet e tij të bukura. Vetëm dhjetë kilometra nga Pula keni Parku i Natyrës Kamenjak, në gadishullin Premantura. Në të do të gjeni plazhe aq të bukura sa ato të Polyje, Pinizule, Njive o Portik, të gjithë me ujëra kristalorë dhe të vendosur në një mjedis të mrekullueshëm.

Gastronomia e Pulës në Kroaci

Kuzhina e Pulës, logjikisht, është e llojit Mesdhetare por ka një të fortë Ndikimi austriak për shkak të viteve në të cilat qyteti i përkiste kësaj perandorie. Në zonë ka një delikatesë të vërtetë: tartufi i bardhë. Pranë tij, inlaid, peshk dhe ushqim deti, dhe të mirat verë.

Ndër të mëparshmit, kulen, e cila është bërë me pjesët më të mira të mishit të derrit, kripës, hudhrës dhe specit. Ato janë gjithashtu pjata tradicionale cevapi, e cila përbëhet nga sallamë me oriz dhe qepë; të pasticada, një merak viçi dhe perime në verë, ose burek, një lloj empanadash zakonisht të mbushura me djathë.

Lidhur me ëmbëlsirat, tortë makarane, e cila bëhet me vezë, bajame dhe liker qershi. Dhe gjithashtu atrukli, disa rrotulla makaronash që janë të mbushura me vezë, djathë dhe krem; të orehnjaca, një pastë pudre me arra dhe Strudel molle. Më në fund, ju mund ta përfundoni vaktin tuaj me një gotë pije alkoolike tipike të zonës: biska.

Cila është koha më e mirë për të vizituar Pulën

Koha më e mirë për të vizituar qytetin kroat është verë nga moti. Sidoqoftë, është edhe koha kur pret numrin më të madh të turistëve dhe mbase kjo ju mbingarkon disi. Prandaj, ju rekomandojmë që të hyni brenda pranverë. Moti është pothuajse aq i mirë sa në verë dhe ka më pak turmë vizitorësh.

Porta e Herkulit

Porta e Herkulit

Si të shkoni në Pula në Kroaci

Për të shkuar në Pula, ju keni disa mundësi. Mund ta bësh me rrugë, por është një udhëtim i lodhshëm. Nëse e bëni udhëtimin tuaj në sezonin e lartë, ka fluturime nga Madridi dhe Barcelona lart ndarje, zagreb y Dubrovnik. Pastaj mund të shkoni me rrugë për në qytet.

Sidoqoftë, në sezonin e ulët zakonisht nuk ka fluturime direkte në atë zonë të Kroacisë. Prandaj, nëse shkoni në këtë kohë, është më mirë të fluturoni Venice dhe atje ju merrni një traget te vetë Pula.

Si përfundim, Pula në Kroaci është një destinacion i mrekullueshëm turistik. Ju ofron plazhe të mrekullueshme, një trashëgimi monumentale mbresëlënëse dhe një kuzhinë të shijshme në stilin mesdhetar. A nuk doni ta takoni?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*