PUNTA CANA: Destinacioni ideal i Karaibeve (III)

03a

Altos del Chavón

Një tjetër nga ekskursionet më të rekomanduara në Punta Cana është vizita në Altos del Chavón, një vilë e vjetër në stilin mesdhetar e ndërtuar në lartësitë e një prej brigjeve të lumit Chavón. Ndodhet afër kompleksit turistik Casa de campo (Romaku) dhe rreth 95 km. nga Santo Domingo.

Altos del Chavón grupon së bashku një hapësirë ​​interesi me funksione të ndryshme, të tilla si Qendra Kulturore me galeri të ndryshme arti (Qyteti i Artistëve), Muzeu Arkeologjik Para-Kolumbian, një larmi dyqanesh dhe restorantesh dhe mbresëlënëse Amfiteatri me kapacitet për 5 mijë persona. Pavarësisht nga stili i saj i vjetër, ndërtimi i tij është i fundit. _Data nga 1976, kur një manjat i fuqishëm amerikan ia besoi ndërtimin arkitektit italian Kupa Roberto, sipas thashethemeve në përkujtim të ditëlindjes së vajzës së tij.

Arkitektura e saj evokon pamjen e një fshati mesjetar italian dhe kjo pasqyrohet me besnikëri në rrugët e saj me kalldrëm, fasadat e saj prej guri që krijojnë një mjedis me bukuri dhe hijeshi të jashtëzakonshme. Panorama e egër dhe natyrore që ofron rrethinat e saj përgjatë lumit Chavón, ishte vendosja e zgjedhur për xhirimet e disa filmave të famshëm, të tilla si Rambo II dhe Apocalipse Tani. Si kundërsulm, në zonën e afërt të banimit disa njerëz të famshëm kanë pallatet e tyre si p.sh. Julio Iglesias, Shakira dhe Sharon Stone.

03b

03c

Fuente: Puntacanaweb

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*