Pushime me diell në Barbados

Nëse merrni një planferë do të shihni se në zonën e Detit Karaibe ka një grup të madh ishujsh tropikalë. Ata janë shumë! Ka Barbados, një ishull me shumë diell, plazhe të bukura, një kulturë shumë të pasur dhe sot një infrastrukturë e shkëlqyeshme kushtuar turizmit.

Mund të mos jetë destinacioni i parë që ju vjen në mendje kur mendoni për Karaibet, por nëse jeni duke kërkuar diçka tjetër, një vend ku ata nuk flasin Spanjisht dhe pinë shumë rum, për shembull, Barbados hyn në Top 5. Pra, le të shohim çfarë po na pret në Barbados.

Barbados

Shtë në Antilet e Vogla, pranë Grenadines dhe Shën Lucia. Megjithëse Kolombi e shkelte në udhëtimin e tij të parë, ai shpejt u bë një Domen në Mbretërinë e Bashkuar dhe megjithëse e fitoi pavarësinë e saj në vitet 60, ai përsëri është i lidhur me të përmes Komonuelthit.

Kryeqyteti i saj është qyteti i Bridgetown. Ishulli mezi ka 34 kilometra të gjatë dhe 23 kilometra të gjerë. Isshtë një ishull i ulët dhe pika e tij më e lartë mezi kalon 300 metra lartësi. Gëzon një shkëlqim klime tropikale edhe pse nëse shkoni midis qershorit dhe tetorit do të bini shumë shi. Në fakt, është pjesë e zonës që sulmohet uragane dhe stuhi i fortë në atë kohë të vitit, megjithëse për fat të mirë jo me ashpërsinë e ishujve të tjerë të Karaibeve.

Barbados është ende prodhues i sheqerit, por për disa kohë industria pa oxhaqe të turizmit ka marrë përsipër ekonominë e saj: ajo ofron plazhet, tuaj ujëra të pastra kristal, tuaj shpella për të eksploruar, peshkimi me shtiza, snorkeling, kurse golfi dhe ecën nëpër tuaj e kaluara koloniale.

Plazhet e rekomanduara në Barbados

Për të marrë një ide këtë javë, temperatura mesatare në Barbados është 28ºC. Një kënaqësi. Bregu perëndimor ofron ujëra më të qetë dhe plazhe me rërë të bardhë. Në Bregu Lindor sanë formacione koralesh e gërryer nga ujërat e Atlantikut dhe erërat e tij të forta, kështu që ka shumë valë për të bërë këtu rrëshqitje në ajër dhe surfing. Në fakt, shumë besojnë se ato janë plazhet më të mira në botë për të praktikuar këto sporte.

Në bregdetin e jugut ujërat janë super të qeta sepse shkëmbinjtë e koraleve mbrojnë plazhet, kështu që këtu mund të notosh dhe të jesh në snorkel. Dhe së fundmi, në bregdetin juglindor ka gjithashtu një aktivitet të madh në sportet ujore, plazhet me rërë rozë dhe shkëmbinjtë. Barbados ka 60 plazhe në total dhe mesatarisht 3000 mijë orë me diell. Dy nga këto plazhe janë konsideruar gjithmonë në 10 më të mirët e plazheve më të mira në botë: Plazhi i Shën Parishit dhe Vinçi.

Në bregun perëndimor plazhet e rekomanduara janë Gjashtë burra, Mullins, Gibbes dhe Reeds Bay. Një plazh me rërë të bardhë është ai i Gjiri i Paynes. Një tjetër shumë e bukur është ajo e Gjiri i Heronit dhe në Plazhi Brighton ka shezllone dhe çadra dhe bare.

Në bregdetin juglindor dhe lindor siç thamë ka erë, kështu që këtu ju rekomandojmë Plazhi i Vinçit. Nëse keni para për të qëndruar në Crane Resort ia vlen sepse pamjet janë të shkëlqyera dhe të ulëta dhe ju ngjiteni në plazh me ashensor. Gjiri i Poshtëm Isshtë kartolina tipike e Karaibeve: palma, një shpellë dhe shkëmbinj, të gjitha me rërë të bardhë dhe ujë bruz.

Në bregdetin e jugut, nga ana tjetër, është Gjiri i Carlisle, i formuar si gjysmëhëna nga Bridgetown në Hilton Hotel. Nga skelë në skelë ka pak më shumë se një kilometër.

Nëse doni të kaloni një ditë jashtë Plazhi i Akrës Greatshtë e mrekullueshme sepse ka një supermarket afër dhe rojet e shpëtimit, kështu që ju të bëni një piknik dhe të qëndroni sa të doni.

Aktivitete të tjera turistike në Barbados

Barbados ka një të kaluar të madhe koloniale pra është pjesë e ofertës turistike. Kur të lodheni nga plazhet e saj, të shëtisni rrugëve të tij. Anglezët mbërritën në 1624 kështu që kultura këtu është një vazo e shkrirjes së kulturës britanike me kulturën e Afrikës së Veriut.

Populli i Barbados e quan veten Ata zbresin. Populli Bajan është jashtëzakonisht miqësor dhe shoqëror. Nëse flisni anglisht mund të filloni bisedime me ta për të gjitha aspektet e ishullit. Kryesisht është e zezë dhe ka shumë pak të bardha dhe orientale. Anglishtja është gjuha zyrtare por sigurisht që versioni lokal është krejt i ndryshëm sepse ndikohet nga dialektet tipike të Karaibeve.

Qyteti i vjetër historik dhe Garnizoni Ushtarak Bridgetown konsiderohen si Trashëgimi Botë që nga viti 2011. Bridgetown ka një histori tregtare pothuajse katër shekuj të trafikimit të sheqerit dhe skllevërve, kështu që njerëz nga e gjithë bota kanë kaluar këtu dhe kjo zbulohet në arkitekturën e saj më evropiane. Ai mendon se ishte porti i parë që bëri një rrugë ndër-Atlantike dhe vendndodhja e tij ishte e shkëlqyeshme nga pikëpamja ushtarake për Perandorinë Britanike.

Kjo është arsyeja pse turne në ndërtesat e saj ushtarake Shtë një turne shumë i rekomanduar, midis burgut dhe kazermave. Ata janë atje, midis qendrave tregtare moderne, rrugëve shumëngjyrëshe, tregjeve, një marine të bukur të brendshme, shesheve dhe bordurave. Ka edhe shumë restorante kështu që ju do të keni mundësinë për të provoni rumin lokal. Pije piratësh kuintesenciale! Dhe a është që rumi është i lidhur ngushtë me sheqerin kështu që është edhe pija e Karaibeve.

Shumë sugjerojnë që Barbados është vendlindja e rumit. Kultivimi i sheqerit prodhon një nënprodukt, melasën, e cila, kur fermentohet në alkool dhe distilohet, prodhon një rum super të shijshëm. Rumi është unik pasi distilohet nga lëngu i kallamit të sheqerit, shurupit ose melasës së tij, kështu që ekziston një larmi. Ai mendon se kallami i sheqerit është kultivuar këtu që nga viti 1640 dhe se deri në shekullin e 10-të kishte XNUMX plantacione të mëdha me duar skllevërish.

Akoma edhe sot është e mundur të vizitohen disa nga këto fabrika dhe mullinj të tyre që prodhoi sheqerin që më vonë u dërgua në Evropë për tu rafinuar. Duket se klima e Barbados e bën sheqerin këtu me cilësi të shkëlqyeshme, kështu që sheqeri dhe rumi janë shumë të veçantë. Nëse ju pëlqen kjo histori mund të regjistroheni në një nga turne rum ka: ka shumë distileri të hapur si Mount Gay Rum, Fabrika e Rumëve Foursquare & Parku Heriateg, Shitja e Abacisë së Shën Nicholas ose Destillery Rum i Indive Perëndimore.

Së fundmi, ndër aktivitetet kurioze që mund të bëni këtu është vizitë në Brisitih Airways Concorde, të mbajtur në një derdhje të madhe, notuar në mes të breshkave ose udhëtim në nëndetëset Atlantis Mund të bëhet gjatë gjithë vitit dhe ju lejon të shihni një mbytje anijesh të fshehur në thellësitë e Atlantikut. Udhëtimi zgjat 40 minuta dhe është thjesht i mrekullueshëm.

Një fluturim midis Spanjës dhe Barbados zgjat rreth tetë orë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*