Pushime në Fixhi, pushime në parajsë

Nëse ju pëlqen plazhi dhe jeni një nga turistët që nuk krijoni një pushim që nuk është buzë detit, me diell dhe rërë, atëherë ... a keni provuar Islas Fixhi? Po, ata nuk janë afër cepit, por udhëtimi ia vlen.

Ishujt përbëjnë një republikë ishullore dhe janë në oqeani, ato janë madhësia e përafërt e Sllovenisë dhe siç do ta shihni në këtë postim dhe në fotografitë që e shoqërojnë, janë të vështira të harrohen. Xhungla, det bruz, nxehtësi, korale, mangrova me rërë të bardhë dhe hotele luksoze por edhe për çantat e shpinës. Per te udhetuar!

Islas Fixhi

Fixhi në thelb përbëhet nga dy ishuj kryesorë, Viti Levu dhe Vanua Levu, dhe disa ishuj të tjerë më të vegjël përreth si Koro, Kadavu, Gau dhe Taveuni. Në përgjithësi ato janë ishuj vullkanikë dhe nëse jemi më specifik në vendndodhjen e tyre në glob do të themi se ato janë ishuj që i përkasin grupit të atyre të Melanesia dhe u gjet afër Tongës dhe Vanuatut.

I saj ishujt malorë, me maja më shumë se 900 metra lartësi dhe disa fusha pjellore. Gjithashtu kanë mangrova, pyje, shkëmbinj nënujorë koralesh nën ujërat dhe një florë dhe faunë të pasur. Gjithçka shumohet falë klimë e lagësht që mbretëron edhe pse nxehtësia nuk është aspak e tepruar. Muajt ​​më të ftohtë janë nga maji deri në nëntor me temperatura midis 19 dhe 29 ºC dhe midis dhjetorit dhe prillit llogarit midis 22 dhe 33 .C.

Shtë e këshillueshme që të shkoni larg nga Sezoni i shirave, midis qershorit dhe tetorit. E drejta në verën evropiane! Perfitoj! Disa të dhëna më shumë? Vlen të thuhet se ishujt janë të lirë nga malaria, ethet e verdha ose sëmundje të tjera tropikale. Me fat! Nga ana tjetër, këtu njerëzit janë modestë dhe tradicionalë, kështu që jo aq shumë në hotele, por nëse udhëtoni në një fshat, përpiquni të jeni modest.

Monedha është Dollar Fixhi me fatura 5, 10, 20, 50 dhe 100 dhe disa monedha. Bankat hapen në 9:30 të mëngjesit dhe mbyllen në 4 pasdite edhe pse ka agjensi të këmbimit të parave që punojnë 24 orë në ditë në aeroportin Nadi. Rryma është 240 volt, në 50 Hz. Prizat janë me 3 koka të njëjta me ato që përdoren në Australi.

Si të shkoni në Fixhi dhe si të lëvizni

Me aeroplan nga çdo pjesë e botës. Nga Los Angeles ka 10 orë fluturim, për shembull. Aeroporti ndërkombëtar është Aeroporti Nadi dhe është në ishullin Viti Levu. Kur të arrini automatikisht a vizë katër mujore vlefshmëria, megjithëse është pothuajse e përgjithshme, është gjithmonë e këshillueshme të kontrolloni që vendi juaj është në atë listë, padyshim.

Njëherë këtu lëvizja është e lehtë dhe e lirë. Ishujt kryesorë kanë një të mirë rrjeti i autobusëve dhe për të lëvizur ndërmjet ishujve përdoret trageti. Ka edhe taksi dhe ju mund të merrni me qira një makinë për të eksploruar të paktën dy ishujt më të mëdhenj, të cilët zënë 90% të rrjetit rrugor. Përveç tragetit ka edhe të vegjël aeroplanë ose anije për të shkuar në dhe nga ishujt përreth.

Ekzistojnë gjithashtu dy linja ajrore të brendshme që operojnë midis ishujve më të rëndësishëm dhe madje kanë shërbime për në ishuj të tjerë më të largët megjithëse ato janë më pak të shpeshta. Nëse ju pëlqen lundrimet, gjithmonë mund të punësoni një që t'i lejojë t'ju marrin. Në faqen e internetit të turizmit i keni të gjitha këto informacione dhe janë super të kompletuara.

Gjërat për të bërë në Fixhi

Ju do të hyni në Fixhi përmes aeroportit Nadi në qytetin me të njëjtin emër të vendosur në bregun perëndimor të ishullit të Viti levu. Ka shumë hotele këtu dhe ju mund të caktoni pjesën tjetër të udhëtimit tuaj pasi ta vizitoni.

Shumë turistë zakonisht hidhen në Ishulli Denarau, e vendosur para bregdetit, a vendpushim ishullor i plotë që është i lidhur me ishullin kryesor nga një argjinaturë e shkurtër. Midis Nadi dhe Denarau ka mezi 10 kilometra dhe ishulli përmban jo më shumë dhe as më pak se tetë vendpushime të mëdha, plazhe të bukura dhe madje edhe një kurs golfi me 18 vrima.

Pishina, restorante me cilësi ndërkombëtare, dyqane, ekskursione natyre dhe gjithçka që një turist dëshiron të pushojë. Ju mund të mbërrini me taksi ose të përfitoni nga shërbimi i transportit të hotelit dhe nga këtu mund të hidheni edhe në Ishujt Mamanuca ose Yasawa me lundrime dhe tragete që veprojnë çdo ditë.

L Ishujt Mamanuca Ata janë grupi më i afërt i ishujve në Aeroportin Nadi dhe ato janë kartolina më e mirë e Fixhi: ujërat bruz, plazhet e bardha, palmat me kokosit. Nëse ju pëlqejnë sportet ujore është edhe një vend i mirë dhe e njëjta gjë nëse juaji është zhytja në ujë dhe snorkelling. Këtu ka strehim të të gjitha llojeve, nga llozha në vendet për çantat e shpinës që thjesht duan të shfletojnë.

Në veri të Mamanucas janë Ishujt Jasawa, një destinacion pa dyqane apo banka, diçka më e thyer dhe larg civilizimit. Pasi këto ishuj ishin të arritshëm vetëm për anijet e lundrimit dhe askush nuk mund të qëndronte, por me një program të mirë të ekoturizmi promovuar nga qeveria që ka ndryshuar dhe të gjithë mund të shijojnë plazhet e saj të shkëlqyera.

Ndërsa ka disa vendpushime luksoze këtu tani ky është një destinacion më i thjeshtë, ideale për çantat e shpinës pasi ka akomodime të menaxhuara drejtpërdrejt nga njerëzit lokalë.

Yasawa janë të popullarizuara për të bërë snorkel, vela, kajak, not, peshk, vizitoni fshatra, ose vuaj. Në pjesën veriore të ishullit ka shpella dhe nëse nuk jeni të frikësuar nga peshkaqenët dhe stingrays atëherë ju mund të zhyteni nën ujërat e ishujve të afërt të Kuata ose Drawaqa. Më në fund, arritja në Yasawa përfshin ose një udhëtim gjysmë ore me aeroplan nga Nadi ose një udhëtim të thjeshtë me traget.

Tani kur shikoni një hartë përveç ishullit Viti Levu pranë tij është ishulli i Vanua Levu, një ishull me pak turistike por po aq interesante. Ka kryeqytetin e saj në Savusavu dhe është një parajsë natyrore. Ju mund të qëndroni në B&B me të vërtetë të bukur, hotele shpine ose vendpushime të ndërtuara në bregdet.

Në përgjithësi, këto janë në zonat më turistike, të përqendruara rreth ekskursioneve të zhytjes: në Gjirin Natewa mund të notosh me delfinë, në Rezervatin Natyror Wasali mund të bësh shëtitje dhe të shijosh pamje fantastike ose të marrësh me qira një makinë dhe të bësh autostradën Hibiscus.

Nga Nadi në këtë ishull mund të arrini atje me aeroplan ose me traget. Në ishull është më mirë të lëvizësh me autobus, ekziston një shërbim që lidh qytetin e Savusavu me atë të Labasa ose mund të lëvizësh edhe me taksi. Më në fund, asgjë për të lënë Ishujt Fixhi pa vizituar dhe shijuar Bregun Koral: 80 kilometra plazhe të bardha dhe gjire të fshehura në bregdetin jugor të Viti Levu.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*