Potenza

Potenza

Potenza është kryeqyteti i rajonit të Basilicata, i quajtur historikisht Lucania, i cili ndodhet në jug të Itali. Është në rrëzë të Apenineve Lucanian, prandaj njihet edhe si "Qyteti i drejtë" dhe "Qyteti i njëqind shkallëve", për shkak të atyre të shumta që do të gjeni në rrugët e tij.

Ndodhet në pjesën qendrore të lugina e basentit në më shumë se tetëqind metra mbi nivelin e detit, ka gati shtatëdhjetë mijë banorë. Por më e rëndësishme se kjo është historia e saj e gjatë, pasi u themelua në shekullin II para Krishtit, dhe mbi të gjitha, monumentet e saj dhe rrethinat e bukura. Nga gjithçka që mund të shihni në Potenza Ne do të flasim me ju në vazhdim.

Kisha katedrale e San Gerardo

Katedralja e Shën Gerardit

Katedralja e San Gerardo, në Potenza

Pavarësisht asaj që sapo ju thamë për shkallët, Potenza është një qytet që mund ta eksploroni në këmbë. Në fakt, për të kursyer shumë lartësi i keni ato mekanike, ndaj mos u shqetësoni për to. Në rrugën tuaj, ju duhet të kaloni nëpër Nëpërmjet Pretoria dhe shijoni Sheshi Mario Pagano, vendtakim për banorët e saj.

Por, mbi të gjitha, ju këshillojmë të vizitoni Katedralja e Shën Gerardit, mbrojtës i qytetit. Është një tempull i ndërtuar në fillim të shekullit të XNUMX-të në stilin romanik. Megjithatë, ajo u restaurua më vonë nga Andrea Negri duke ndjekur kanunet neoklasike.

Për këtë arsye, format e saj janë harmonike, me pedimente në fasadën kryesore dhe një kullë katërkatëshe. Megjithatë, ajo ende ruan gurin e saj origjinal. Po kështu, brenda saj ndodhet një tabernakull i çmuar alabastri i shekullit të XNUMX-të dhe mbetjet e të lartpërmendurve. Shën Gerardi, i mbajtur në një sarkofag të kohës romake.

Kishat e tjera të Potenzës

Kisha e San Francisko

Kisha e San Franciskos

Pikërisht në njërin skaj të Via Pretoria, ju keni Tempulli i Archangel San Miguel, dëshmitë e para të së cilës datojnë në shekullin e XNUMX-të, megjithëse do të ishte ndërtuar mbi një kishë të mëparshme të shekullit të XNUMX-të. Ajo është gjithashtu në stilin romanik dhe ka një strukturë trenefëshe me një kullë kambanore. Gjithashtu, brenda mund të shihen vepra me vlerë të jashtëzakonshme. Midis tyre, një kryq i shekullit të XNUMX-të dhe afreske nga piktorë të tillë si flamand Dirck Hendricksz.

Nga ana e saj, Kisha e Trinisë së Shenjtë Ndodhet në Plaza Pagano, të cilën e kemi përmendur edhe ne. Po kështu, dihet për ekzistencën e tij që në shekullin e XNUMX-të, megjithëse u desh të rindërtohej në shekullin e XNUMX-të për shkak të dëmtimeve që pësoi nga një tërmet. Më i vogël se ai i mëparshmi, ka një nef të vetëm me kapela anësore. Dhe në brendësi bien në sy absida e dekoruar dhe pikturat e shekujve XVII dhe XVIII.

Si kisha e San Francisko, shquhet për derën e saj imponuese prej druri dhe strehon mauzoleun prej mermeri të Donato de Grassis si dhe të freskëta nga Pietrafesa. tempulli i Santa Maria del Sepulcro Ajo u ndërtua në shekullin e XNUMX-të me urdhër të Kalorësve Templarë dhe ai i San Rocco-s Është një kishë e bukur me linja neoklasike e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të.

Me pak fjalë, ato plotësojnë trashëgiminë fetare që duhet të vizitoni në Potenza tempujt e Santa Lucía, San Antonio ose María Santísima Annunziatta de Loreto; Manastiri San Luca ose kapela e Bonaventurës së bekuar. Por duhet të flasim me ju edhe për monumentet civile të qytetit të Bazilikatës.

Kulla Guevara dhe ndërtime të tjera civile

kulla e guevarës

Kulla e Guevarës, një nga simbolet e Potenzës

Kjo kullë është e vetmja gjë që ka mbetur nga një kështjella e vjetër lombarde ndërtuar rreth vitit njëmijë dhe u shkatërrua në mesin e shekullit të XNUMX-të. Do ta gjeni, pikërisht, në një nga skajet e Sheshi i bekuar Bonaventura. Ajo ka formë rrethore dhe aktualisht funksionon si vend për ngjarje kulturore.

Nga ana tjetër, në Potenza ruhen edhe tre nga portat e vjetra që shpëtuan muret dhe lejuan hyrjen në qytet. Janë ato të San Giovanni, San Luca dhe San Gerardo. Por ndoshta urat që kalojnë lumin Basento do të jenë më kurioze për ju.

Sepse Musmeci Ai shquhet për linjat e tij të veçanta avangarde, veçanërisht nëse merret parasysh se është ndërtuar në vitet shtatëdhjetë të shekullit të kaluar. Megjithatë, ura më e vlefshme në Potenza është Shën Vitus. Është ndërtuar në kohën romake, megjithëse i është nënshtruar disa restaurimeve. Ishte pjesë e nëpërmjet Herculea, e cila përshkoi të gjithë rajonin e Lucania.

Është pjesë e mbetjeve arkeologjike të kohës latine që mund të shihni në Potenza. Pranë urës, janë Vila romake e Malvaccaro, me mozaikët e saj dhe thirrjen Fabrika LucanaMegjithatë, më shumë vlerë artistike kanë pallatet dhe shtëpitë madhështore të qytetit italian.

Pallatet e Potenzës

Pallati Loffredo

Pallati Loffredo

Ka shumë ndërtesa madhështore në qytetin e Basilicata. Midis tyre, pallati prefektural, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të sipas kanuneve të neoklasicizmit. Ata gjithashtu do të zgjojnë vëmendjen tuaj pallati i qytetit, të të njëjtit shekull, dhe ai i Fascios. Si të parat, ato i përgjigjen stilit neoklasik dhe të gjitha u rindërtuan pas tërmetit që shkatërroi qytetin në mesin e shekullit të XNUMX-të.

Më të vjetër janë pallate të tjera të shpërndara rreth qytetit të vjetër të Potenzës. Nga shekulli i pesëmbëdhjetë është Pallati LoffredoNdërsa Pignatari Është ndërtuar në shekullin XVI dhe ato të Vescovile, Giuliani apo Bonifacio I përkasin të XNUMX-të Në vend të kësaj, Pallatet Biscotti dhe Schiafarelli Janë të shekullit të XNUMX-të.

Megjithatë, më i vjetri e Bonisit, datuar në shekullin XII. Do ta shihni pranë portës së San Giovanni dhe ishte pjesë e murit mbrojtës të qytetit. Së fundi, pallatet e tjera të Potenzës janë Branca-Quagliano, Riviello ose Marsico.

Monumente të tjera

Statuja e Luanit të shfrenuar

Statuja e Luanit të shfrenuar, një tjetër simbol, në këtë rast heraldik, i Potenzës

El Teatri Francesco Stabile Është një ndërtesë neoklasike e shekullit të 1881-të që u përurua në vitin XNUMX. Është e vetmja ndërtesë lirike në të gjithë Bazilikatën. Të njëjtës periudhë i përket edhe tempulli i San Gerardo, vepër e skulptorëve Antonio dhe Michele Busciolano, i cili ndodhet në sheshin Matteotti.

Shiko, ai Monument i të rënëve të Luftës së Parë Botërore Është instaluar në vitin 1925 dhe është krijim i skulptorit Giuseppe Garbati. Dhe Statuja e Luanit të shfrenuar përfaqëson simbolin heraldik të qytetit. Më kurioz është Porta e Gjigantit, një vepër bronzi e antonio masini që kujton rindërtimin e qytetit pas tërmetit të vitit 1980. Por turneu ynë në Potenzë do të ishte i paplotë nëse nuk do t'ju tregonim për qytetet e tjera pranë Bazilikatës.

Çfarë duhet të shihni rreth Potenzës

castelmezzano

Pamje e Castelmezzano

Rajoni italian i Basilicata Ka pothuajse dhjetë mijë kilometra katrorë dhe përfshin gjithsej 131 komuna. Lartësia mesatare e saj është rreth gjashtëqind e pesëdhjetë metra mbi nivelin e detit. Por një nga lartësitë e saj kryesore është shkaba e malit, një vullkan i shuar përmes të cilit mund të bëni shtigje të mrekullueshme ecjeje. Po kështu, rajoni ndahet në dy krahina: atë të Potenzës dhe atë të Materës.

Matera

Qyteti i Matera

Matera

Pikërisht, kryeqyteti i provincës tjetër të Bazilikatës quhet edhe Matera. Është një qytet me rreth dyqind mijë banorë që gjithashtu ka shumë për t'ju ofruar. Por gjëja më e mahnitshme për të janë telefonatat Sassi. Është një qytet i tërë i gërmuar në shkëmbinjtë e kodrave nga ku dalin fasadat e shtëpive. Po kështu, ai plotësohet nga labirinte dhe shpella të shumta nëntokësore.

Nga ana tjetër, duhet të vizitoni edhe në Matera kalaja e tramontanos, stil aragonez dhe i ndërtuar në shek. Gjithashtu, ato janë të bukura pallatet si Lanfranchi, Anunciata, Bernardini ose Sedile. Por simboli tjetër i madh i qytetit është Katedralja, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të në pikën e saj më të lartë.

Është në stilin romanik dhe, nëse duket madhështor nga jashtë, brendësia e tij është akoma më shumë, me rreshta spektakolare harqesh të dekoruara. Më në fund, mund të vizitoni shumë ndërtesa të tjera fetare në Matera. Për shembull, kishat e San Juan Bautista, San Francisco de Asís ose Santa Clarasi dhe manastiri i San Agustín, i cili është një monument kombëtar.

Castelmezzano dhe qytete të tjera simpatike

maratea

Një rrugë në Maratea, "Perla e Tirrenit"

Ne kemi ndryshuar plotësisht regjistrin për të folur tani me ju për qytetet e vogla në Basilicata që vërshojnë me hijeshi dhe magnetizëm. Është rasti i castelmezzano, një qytet i vogël me mezi shtatëqind banorë të përshtatur nga shkëmbinjtë e thepisur. Ju duhet të vizitoni në të Kisha e Santa Maria del Olmo, daton nga shekulli i XNUMX-të, megjithëse ka pësuar disa restaurime. Po kështu, kapelat e San Marcos, Varri i Shenjtë dhe Santa María Regina Coeli janë shumë të bukura.

Është gjithashtu një qytet i bukur Roundel, e përbërë nga shtëpi që rrethojnë një kodër. Ndër monumentet e saj të shquara janë kishat e Santa María de la Gracia dhe San Antonio de Padova; kulla e San Severino dhe pallati baronal, të dyja nga shekulli i XNUMX-të. Por, mbi të gjitha, ju mund të shijoni mjedisin e tij të mrekullueshëm natyror, të përshtatur brenda Rezerva e Bosco Pantano de Policoro.

Ka një karakter shumë të ndryshëm Metapontum. Emri i saj do t'ju bëjë të kuptoni se është themeluar nga grekët. Dhe prej tyre rrjedhin ndërtimet e tyre kryesore artistike. Ky është rasti i tempullit të Herës dhe ndërtesave të tjera. Madje thuhet se Pitagora jetonte aty. Nga ana e tij, në Melfi ju keni katedralen e mrekullueshme të Santa María Asunta, por, mbi të gjitha, mbetjet e një kështjelle normane të shekullit të XNUMX-të. Së fundi, maratea, i quajtur "Perla e Tirrenit" për larje nga ujërat e këtij deti, është i famshëm falë kishave, artit të shenjtë dhe shpellave të tij.

Si përfundim, ne ju kemi treguar gjithçka për të parë Potenza dhe në rrethinën e tij. Sigurohuni që të vizitoni këtë qytet të bukur të Basilicata, i cili është rreth tre orë larg Roma tashmë vetëm dy prej Naples.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*