Çfarë mund të bartet në bagazh?

Valixhe dore

Kush pëlqen të paketojë? Isshtë pjesa që është zakonisht më e lodhshmja, mirë, përkundrazi, e vetmja. Por pasi të vendosim destinacionin tonë të ardhshëm dhe me cilën kompani do të fluturojmë, paketimi është një nga gjërat që na merr më gjatë.

Sepse çfarë mund të bartet në bagazh? Dhe çfarë është e ndaluar? Lista është mjaft e gjerë, kështu që të shmangni problemet dhe problemet Unë do t'ju ndihmoj të përgatisni valixhen tuaj.

Gjërat që nuk mund të barten në aeroplan

Objekte që nuk mund të barten në aeroplan  Pak a shumë të gjithë kemi një ide për objektet që nuk kanë pse të jenë në bagazhet tona, por e vërteta është se shumë njerëz kanë dyshime për disa, veçanërisht për ato që do të jenë shumë të nevojshme kur aeroplani të ulet. Kështu që, Cilat duhet të lëmë në shtëpi?

Objekte të mprehta

Të gjitha objektet e mprehta janë të ndaluara, të tilla si zgjedhjet e akullit, thikat (përveç nëse janë bërë prej plastike), briskat, shpatat. Ju gjithashtu duhet të vendosni briskët e rrojës pasi ato mund të shkaktojnë dëme. Ne e dimë që ju nuk do të dëmtoni askënd, por ata nuk e dinë këtë në aeroport, dhe natyrisht parandalimi është shumë më mirë sesa shërimi. Gjithashtu, një nga gjërat që nuk lejohen në asnjë rrethanë janë armë zjarri ose materiale shpërthyese: armë, aerosolë, eksplozivë plastikë, granata, ose benzinë ​​ose të ngjashme. Ata janë shumë të rrezikshëm, kështu që nuk do të konfiskohen nga Kontrolli.

Sportiv

Nëse jeni një atlet ose duhet të praktikoni sporte në destinacionin tuaj, na vjen keq që ju themi se nuk mund të merrni me vete sa vijon: fuzhnjë peshkimi, shkopinj skijimi, shkopinj golfi ose hokej, shkopinj bejsbolli, hark ose shigjeta. Ju gjithmonë mund ta huazoni nga dikush që njihni atje, ose edhe ta merrni me qira.

Mjetet dhe kimikatet

Udhëtoj me avion

Për më tepër, mjetet gjithashtu nuk lejohen, të tilla si sëpata, turmë, shpime, sharra, sharra ose ato që përdoren në kopshtari për të krasitur bimët. Por mos u shqetësoni: nëse keni nevojë për to, për shembull për të bërë një punë në një shtëpi, ata me siguri do të jenë në gjendje t'i lënë ato për ju. Për fat të keq, ju gjithashtu do të duhet të vendosni mjetet e artit dhe kimikatetOse zbardhues, bojë me spërkatje ose gaz lotësjellës.

A mund të sillni ushqim në aeroplan? Dhe pijet?

A mund të sillni ushqim në aeroplan?

Dhe çfarë lidhje me ushqimin dhe pijet? ¿Ju mund të sillni ushqim në aeroplan? Nëse do të vizitoni familjen tuaj, ose nëse doni të sillni diçka këtu nga atje, duhet ta dini se sipas standardeve të vendosura nga Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil (ICAO) dhe Konferenca Evropiane e Aviacionit Civil (CEAC), sdhe lejoni të mbani deri në 100 mililitra lëng, dhe me kusht që ato të jenë brenda një qese plastike transparente, të mbyllur, 20 cm x 20 cm. Sa i përket ushqimit, ato të ndaluara janë: salcat, pelte, djathrat, koset dhe të ngjashme.

Nga rruga, nëse shkoni për shembull në Mallorca (Ishujt Balearik, Spanjë) dhe doni të merrni një ensaimada, kjo duhet të faturohet; përndryshe ju mund të merrni një dënim prej rreth 30 euro në varësi të kompanisë.

Gjithsesi, Ne ju rekomandojmë që të lexoni politikat e linjës tuaj ajrore për të zbuluar nëse mund të merrni ushqim në aeroplan apo çfarë lloje ushqimesh lejojnë ato. Në disa raste ka variacione, kështu që para se të shkoni në aeroport me ushqim, sigurohuni që të mund të merrni ushqim në aeroplanin që do të fluturoni.

Për shembull, gjatë një udhëtimi në Portugali bleva disa kanaçe shumë të këndshme për të dhënë për familjen dhe miqtë, por pasi ato tejkaluan sasinë e mililitrave të lejuar, unë u detyrova t'i lë në tokë. Sidoqoftë, llojet e tjera të ushqimit lejohen, prandaj, Po ju mund të merrni ushqim në aeroplan edhe pse ka përjashtime.

Nëse fluturimi është ndërkontinental, ka ushqime që nuk mund të futen në një vend fqinj për shkak të rreziqeve të mundshme për shëndetin publik.

Objekte që nuk janë të ndaluara, por mund të shkaktojnë detektorë metali

Bagazhet për aeroplanin

Përveç gjithçkaje që kemi përmendur, ka një numër gjërash që mund të shkaktojnë detektorë metali, si p.sh. Piercings, protezë, stoli, i lëvizshëm, këpucët dhe kopsat e rripave.

 • Piercings: kurdo që është e mundur, rekomandohet që hiqni gjithçka që mundeni. Akoma, më e rëndësishmja që mund të ndodhë është që detektori të aktivizohet, në këtë rast duhet vetëm të thuash se ke veshur piercing dhe voila.
 • Proteza: e rëndësishme për të informuar para skanimit.
 • Bizhuteritë: para se të kaloni përmes Kontrollit vathët, gjerdanët dhe rrathët duhet të hiqen për të shmangur shkaktimin e detektorit. Ne do t'i vendosim në një tabaka që mund ta marrim vetë para skanimit.
 • Mobile: njësoj si bizhuteri, apo edhe më e këshillueshme: do ta fusim në valixhe para se të drejtoheni në terminal.
 • Këpucë: nëse kanë diçka të bërë nga metali, një zbukurim ose një shtrëngim, do të duhet t’i heqësh para skanimit.
 • Mbërtheckat e rripave - Gjithmonë dëgjoni detektorin, kështu që nuk ka zgjedhje tjetër veçse ta heqim më parë.

Gjërat që mund të merrni në aeroplan  Objekte të lejuara në bagazhet e aeroplanit

Tani që kemi parë gjithçka që duhet të lëmë në shtëpi, përveç mënyrës se si të shmangim një kohë të keqe në Security Control, le të shohim se cilat objekte të dyshimta mund të marrim pa problem:

Pajisjet elektronike

Në këto kohë, askush nuk dëshiron të largohet nga e tyre Kamera fotografike, tabletë, fletore shënimesh larg tij smartphone, e verteta? Për fat të mirë, në aeroport ata nuk do të na thonë absolutisht asgjë nëse e mbajmë atë në bagazhet tona ose nëse vazhdojmë. Ne mund ta mbajmë atë me dorë, por për të shmangur vjedhjet është shumë më e këshillueshme që ta fusim brenda valixheve. Në këtë mënyrë ju do të jeni shumë më të mbrojtur.

Kozmetike

Oh, produktet kozmetike! Ata nuk mund të humbasin as deodorant, as buzëkuq. Ju gjithashtu mund të sillni gels medicinale me kusht që ato të mos e kalojnë kufirin e 100ml. Oh, dhe mos harroni kapëse flokësh.

Ushqim për fëmijën tuaj dhe ilaçe

Nëse fëmija juaj ende pi qumësht nga një shishe ose ha qull, ju mund të sillni sasinë e ushqimit të nevojshëm për ta ushqyer atë. Gjithashtu, nëse merrni ilaçe, as ata nuk do t'ju thonë asgjë; Thjesht duhet të siguroheni që është në enën origjinale dhe se keni recetë mjekësore.

Dhe asgjë më shumë. Merrni ID-në tuaj (dhe pasaportën nëse është një fluturim ndërkombëtar), dhe kënaquni!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

21 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   enedelia castillo gonzalez dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi, kam disa dyshime, do t'ju falënderoj për përgjigjen time.
  Unë kam fëmijët e mi që studiojnë në Argjentinë ata më kërkuan disa ëmbëlsira, tortilla misri, kanaçe djegës, djathë, djegës të kuq, ka disa gjëra që dikush mund të më përgjigjet nëse mund t'i marr falë

 2.   Yaakov Avdo Serrano dijo

  Sa është pesha totale e bagazhit të dorës dhe bagazheve që duhet të ruhen në kapësen e avionit, për person?

 3.   Yaakov Avdo Serrano dijo

  Në rastin e të miturve, a ju lejohet të mbani të njëjtën sasi bagazhi si të rriturit?
  A zbatohet rregulli që hyri në fuqi edhe për aeroportet në Amerikën e Jugut?
  E vlerësoj përgjigjen tuaj në kohë.

 4.   michael dijo

  Unë jam në Buenos Aires dhe bleva një pajisje mjekësore për ozonim. Aparat elektronik, a është e mundur ta marr atë në bodrum në ekip apo duhet të bëj një pagesë tjetër ??

 5.   Juan José dijo

  A mund të mbaj aeroplanë komerciale ose spërkatje në bagazhet e mia të kontrolluara? 
  Falënderim

 6.   Islay dijo

  Përshëndetje, do të doja të konfirmoja nëse është e mundur të bartni parfume 50 mililitër dhe sa prej tyre mund të barten.

 7.   Islay dijo

  në fluturimet për në Amerikën e Jugut nga Londra dhe duke bërë një stacion në Spanjë.

  1.    danyleny dijo

   Sa parfume mund të vishni pasi janë për t'ua dhënë të afërmve të mi ...

 8.   Yoselyn dijo

  Përshëndetje, unë dua, unë jetoj në Iquique. Ju mund të merrni shishe pije alkoolike në Santiago me aeroplan. Shpresoj se mund të më përgjigjeni, faleminderit.

 9.   jose dijo

  Unë duhet të udhëtoj nga Spanja në Francë, a mund të kontrolloj pije normale të bagazhit në produkte të ftohta dhe të ftohta me një qese izotermike ???

 10.   Mela dijo

  Unë kam disa miq në Kolumbi dhe ata më porositën djegës të thatë dhe djathë, a mund ta marr në valixhen që shkon në bodrum?

 11.   cristina maria c. ferreira dijo

  Sa shishe verë mund të sjell nga Portugalia në Tenerife, të faturuara, natyrisht në Ryanair

 12.   Alejandra Frola dijo

  Përshëndetje, unë jam duke shkuar për të udhëtuar në Rio de Janeiro dhe po sjell disa parfume për t'ia dhënë Vëllezërve të mi të Kishës së Krishterë, do të doja të dija sa mund të merrja dhe gjithashtu nëse mund të merrja 2 shishe verë. Faleminderit

  1.    Bërsi për kafshët dijo

   Nuk lejohet të sillni shishe verë sepse ato tejkalojnë sasinë e lejuar: 100 ml. Ju mund të mbani parfume në bagazhet e dorës vetëm nëse ato nuk e kalojnë të njëjtën sasi.

 13.   soralla dijo

  Përshëndetje, në muajin Janar do të udhëtoj nga Medellín në Cartajena përmes avianca areolinea, disa miq që kam atje, ata më porositën t'u sillja atyre disa peshq që nuk gjenden lehtësisht atje, si dhe ëmbëlsira dhe fruta. Do të doja të dija nëse kjo lejohet të mbahet në aeroplan. Faleminderit.

 14.   Tamara kaufmann dijo

  A është e mundur të sillni djathëra vakum dhe ushqim deti të ngrirë në Argjentinë?
  falënderim

 15.   Zuzu dijo

  Pra, pa grim në bagazhet e dorës? nëna ime si i humbin çantat e kontrolluara ...

 16.   maria Martinez dijo

  Do të doja të dija se sa peshë mund të mbaj nëse mund të mbaj pisco, bukë, bukë Pashkësh, një tortë ose dhe ndonjëherë i kam mbajtur këto ushqime, por dua të sigurohem.

 17.   Fatima dijo

  Unë do të doja të dija nëse është e mundur ose nëse duhet të marr një leje ose të paguaj nëse është e mundur të sjellim prodhime deti, të tilla si karkaleca, oktapod ... Dhe viçi i papërpunuar në Nikaragua ???? Në pritje të përgjigjes tuaj faleminderit

 18.   Lorena dijo

  Përshëndetje
  Do të doja të dija nëse mund të mbaj një fabrikë në bagazhet e mia të dorës ose përkundrazi do të duhet ta kontrolloj atë (ne fluturojmë me Emiratet nga Tajlanda - Dubai - Madrid)
  Falënderim

 19.   Ndalesa e Ingridit dijo

  Përshëndetje . Unë jam duke udhëtuar për në Kili nga Norvegjia. Mund të sillni djathë të paketuar dhe farë të paketuar gjithashtu. Unë kam nevojë për këtë informacion