që ndërtoi murin e Kinës

Muri i Kinës

Një nga mrekullitë e historisë sonë është Kinë e murit të madh. Është një shembull i asaj që mund të bëjë zgjuarsia dhe këmbëngulja njerëzore, dhe nëse shkoni në një udhëtim në Kinë, është një nga thesaret që nuk mund të humbisni.

Por kush e ndërtoi murin e Kinës? Kur dhe pse?

Kinë e murit të madh

mur kinez

Më shumë se një mur i vetëm, Muri i Madh i Kinës Është një seri fortifikimesh që u ndërtuan përgjatë kufijve veriorë të Kinës së lashtë për t'u mbrojtur nga grupet nomade nga stepa euroaziatike.

Kinezët tashmë po ndërtonin mure dhe fortesa për të mbrojtur zotërimet e tyre, duke menduar gjithmonë për ushtritë ose grupet e armatosura me shpata dhe harqe, kështu që ato mure të vjetra u ndërtuan me gurë dhe dhe. Deri atëherë Kina u nda në shtete të ndryshme që luftonin me njëri-tjetrin dhe si ndodhi në pjesë të tjera të botës ka gjithmonë një fitues dhe unifikuese, dhe në rastin e Kinës perandori i parë ishte ai i dinastisë Qin në 221 para Krishtit

Ai urdhëroi që të shkatërroheshin të gjitha ato mbrojtje, pasi ideja ishte të kishim një vend të bashkuar, por mbajtur dhe urdhëruar për të ndërtuar më shumë në veri, sepse prej andej vinte një rrezik i jashtëm. Transporti i materialeve nuk ishte i lehtë, kështu që ekuipazhet përpiqeshin gjithmonë të kapnin materialet në vend Asnjë informacion nuk ka mbijetuar deri më sot për gjatësinë e saktë të këtyre ndërtimeve mbrojtëse, por nuk ishte diçka e një viti apo ditësh, por punë e përhershme shekullore.

Muri i Kinës

Ndërtimi nuk u mbajt brenda qeverisë së dinastisë Qin, por përkundrazi shkuan më tej dhe perandorët e dinastive Han dhe Sui vazhduan me punimet. Dinastitë e tjera si Tang ose Song nuk kushtuan shumë, por zotërinj feudalë të tjerë, sipas situatave të tyre të veçanta, kështu që ne shohim mure edhe në Mongolinë e Brendshme.

duhet të kishte ardhur Dinastia Ming, në shekullin e XNUMX-të, në mënyrë që ideja e një muri të madh dhe të gjerë mbrojtës të fitojë edhe një herë forcë. Mongolët fshihnin dhe ishte e vështirë t'i kontrolloje kështu muret u ngritën sërish në territoret veriore dhe ndoqi profilin e shkretëtirës së Ordos, e kontrolluar nga mongolët. Por këto mure ato ishin të ndryshme, më të forta dhe më të përpunuara sepse në vend të dheut përdoreshin tulla dhe gurë.

Për më tepër, u ngritën rreth 25 mijë kulla, por meqenëse Mongolët ishin shumë të vështirë për t'u kontrolluar muri ruhej vazhdimisht, rindërtohej, përforcohej. Për shembull, seksionet pranë kryeqytetit, Pekinit, janë ndër më të fortat. Secili perandor kishte pjesën e tij dhe kështu, Ming duhej të përballej jo me Mongolët, por me ata Pushtimet Manchu në shekullin e XNUMX-të.

Muri i Kinës

Por nëse dini diçka për historinë kineze, Manchus duhet t'ju duket e njohur, kështu që po, një ditë të bukur pushtuesit arritën të kalojnë Murin e Madh të Kinës dhe Pekini ra në vitin 1644.  Një aleancë u nënshkrua, por në fund Manchus i dhanë fund dinastisë Shun dhe asaj që kishte mbetur nga Ming dhe konsolidoi dinastinë Qing në të gjithë Kinën. Nën këtë dinasti, Kina u rrit dhe shkëlqeu, Mongolia u aneksua në territoret e saj, kështu që mirëmbajtja e Murit të Madh kinez nuk ishte më e nevojshme.

Kina është një botë më vete, kinezët kurrë nuk janë kujdesur shumë për pjesën tjetër të botës, përveç tregtisë. Kështu, evropianët nuk kishin dëgjuar shumë për mrekullinë e Murit të Madh ose nëse kishin dëgjuar, nuk e kishin parë. Edhe Marco Polo. Por sigurisht, nuk ka rëndësi se çfarë dëshiron Kina, por më tepër Evropa e pangopur, kështu që më në fund kinezët duhej të hapnin vendin e tyre (pas dy luftërave të opiumit kundër Britanisë së Madhe dhe Francës), dhe atje, po, Muri i Madh ishte protagonist. .

Me pak fjalë, mund të thuhet se Muri i Madh i Kinës përbëhet në të vërtetë nga disa seksione të ndërtuara nga perandorë të ndryshëm, të përbërë nga ledhe, kulla, rampa, ndërtesa individuale dhe shkallë. Kështu, thuhet se ekzistojnë dy mure qartësisht të dallueshme: Muri i Madh Han dhe Muri i Madh Ming, pjesë të të cilit vazhdojnë të zbulohen.

Muri i Kinës

Nëse shkoni në Kinë seksioni afër Pekinit është më i popullarizuari dhe ne gjendje me te mire. Në fakt, mund të arrini atje edhe me metro. Më vonë, ndërsa futeni më thellë në vend, mund të vini të shihni pjesë më të vjetra, më pak të ruajtura, në gërmadha, të ngrënë nga bimësia, madje ka edhe pjesë të tjera të vandalizuara. 22% e murit Ming, për shembull, ka humbur përgjithmonë, ndërsa vlerësohet se shumë kilometra të provincës Gansu do të humbasin në të ardhmen për shkak të erozionit.

Vizitoni Murin e Madh të Kinës

Muri kinez 7

Pra, na është e qartë se Muri i Madh nuk është një mur i vetëm dhe i gjerë, por pjesë të ndryshme ndërtimesh. Përhapur në 16 provinca, qytete dhe rajone autonome si Mongolia e Brendshme, Shanxi, Shaanxi, Shandong, Henan, Hebei, Gansu, Liaoning, Pekin, Ningxia, Tianjin dhe shumë vende të tjera.

Duke marrë parasysh më pas vendndodhjen, peizazhin, transportin dhe objektet turistike mund të themi se ka shtatë seksione të Murit të Madh të Kinës që janë më të njohurit për t'u vizituar:

 • Mutianyu: Është një seksion i restauruar, me peizazhe të bukura, jo aq i vështirë për t'u ecur, me pak njerëz. Ka teleferik dhe ndodhet 74 kilometra nga qendra.
 • jianshanling: gjysmë i egër, gjysmë i restauruar. Peisazhe të bukura, pak më të vështira për t'u ecur, me pak njerëz, me teleferik dhe 154 km larg qytetit.
 • Simatai: Është një seksion i egër, pa turistë, 140 km nga qendra.
 • jiankou: Është e egër, është 72 km nga qendra, nuk ka teleferik.
 • huanghuacheng: gjysmë i restauruar/gjysmë i përafërt. Ndodhet 80 km nga qendra, nuk ka teleferik.
 • Gubeiko: mjaft i egër, pa restaurime të dukshme. Peisazhe të bukura, 144 km nga qendra, pa teleferik.
 • juyongguan: ky seksion është restauruar, ka gjithmonë vizitorë. Ndodhet 56 km nga qendra dhe ka teleferik.
 • keqardhje: I restauruar, gjithmonë me shumë njerëz, 75 km nga qendra. Me teleferik.

Nëse udhëtoni me fëmijë, në terma të përgjithshëm, seksioni më i mirë është Mutianyu. Shëtitja është e bukur, por nëse jeni serioz për të ecur, atëherë mund të zgjidhni disa seksione muri në Jinshaling, Simatai dhe Gubebou. E kam fjalën për shëtitje një ose dy ditë. Dhe nëse tashmë dini diçka për Murin e Madh, atëherë pjesa në Huanghuacheng është super tërheqëse, me një pjesë që duket nga një liqen, për shembull.

Së fundi, një tjetër karakterizim se cilat pjesë të Murit të Madh të Kinës duhet të vizitohen:

 • Restaurimi më i mirë: Mutianyu
 • Më e bukura: Jinshanling.
 • Më e ashpra nga të gjitha: Jiankou

Dhe ata pasohen nga Simatai, Huanghuacheng, Gubeiko, Juyongguan, Huangyaguan, Shanhaiguan dhe më të njohurit nga të gjithë, Badaling.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*