Çfarë duhet të hani në verë në Tokio

Vera mund të mos jetë koha më e mirë e vitit për të udhëtuar Tokyo meqenëse është shumë e nxehtë, bie shi dhe ka shumë lagështirë, por e zakonshmja e njerëzve nuk mund të zgjedhë kur të bëjë pushime, kështu që, nganjëherë, nuk kemi mundësi tjetër.

E mira është që Tokio është një qytet me kaq shumë njerëz sa që mërgimi i verës nuk vërehet shumë dhe ka shumë aktivitete për të bërë. Gjithashtu, këtu birra merret gjithmonë e ftohtë dhe ka disa Enët verore për të cilat duhet të vdesin. Merrni shënjestër!

Restorantet e Tokios

Së pari është koha për disa rekomandime pasi japonezët janë të veçantë dhe në Tokio duhet të dini si të lëvizni për të shijuar. Dikush mund të mësohet që restorantet të vendosin tavolina jashtë dhe të hanë e pinë në trotuar, nën çadrat shumëngjyrëshe, në diell, duke parë njerëzit duke kaluar. Ky nuk është rasti këtu.

Tokio është një qytet i populluar tepër, kështu që ajo që ka me bollëk janë ndërtesa dhe megjithëse është një vend sizmik ndërtesat shkojnë lart e poshtë. Secili zakonisht ka një nëntokë kështu shumica dërrmuese e restoranteve japoneze nuk mund të shihen askund. Dhe për këtë duhet mësuar. Për më tepër, nëse tabelat jashtë ndërtesës nuk kanë fotografi se si janë mjediset, si dhe ushqimin që ata shërbejnë, ne nuk mund të na japim një ide se çfarë do të gjejmë ...

Por apeli është pikërisht kjo. Duke mos ditur se çfarë do të gjeni, por me siguri se do të jetë një vend unik me ushqim të mirë. Sapo të provoni të zbritni në disa bodrume ose të merrni disa ashensorë në restorante të panjohura, ju mësoni mësimin tuaj. Nuk ka rëndësi se ku është restoranti!

Soba e ftohte

Po, petë, makarona të ftohta. Shtë çështje e mësimit me të. Aromat japoneze janë të mrekullueshme, kështu që shpejt kaloni barrierën e befasisë dhe kënaqeni. petë hikërror, soba, ato janë shumë të pasura dhe megjithëse shërbehen gjatë gjithë vitit në nxehtësinë e verës ato vijnë mrekullisht.

Ata nuk japin shumë karbohidrate, përmbajnë shumë vitaminë B dhe qëndrueshmëri. Tasi soba shërbehet me një salcë të ftohtë shoqëruar me qepë të prera hollë dhe natyrisht, një prekje wasabi jeshile dhe pikante.

Kakigori

Shihet kudo, hahet shpejt, përsëritet gjithmonë. Bëhet fjalë për një lloji i akullores i bërë me akull të lëmuar i mbushur me salcë të ëmbël Zakonisht shërbehet me akullore të zakonshme ose fasule të kuqe të ëmbla. Supershtë super freskuese edhe pse fasulet janë të çuditshme ...

Hiyashi chuka

Asgjë më mirë se a sallatë për verën dhe pak a shumë për këtë bëhet fjalë. Edhe nëse ka petë, në stilin më të mirë japonez. Petë janë të ftohta dhe shërbehen me të shumë perime shumëngjyrësh Ideja është që gjellë është gjëja më e afërt me një ylber, ju e dini sa më shumë ngjyra aq më shumë vitamina.

Pra ka karrota, kastravec, xhenxhefil i kuq dhe madje edhe mish pule. Pastaj është erëza me uthull dhe salcë soje.

Ayu

Kjo pjatë ia vlen edhe thjesht për t'iu afruar tezgës dhe për të shkrepur një foto të teknikës tuaj të gatimit. Soshtë kaq piktoreske! Isshtë parë shumë në festivale dhe është tipike për verën: peshk uji i ëmbël, me një aromë dhe strukturë të butë, ato quhen ayu, gatuar në skarë: ata janë ngulur në kruese dhëmbësh dhe vendosen në një rreth.

Ayu janë si krapi, notojnë në rrjedhën e sipërme si trofta dhe janë shumë të popullarizuara në Japoni sepse konsiderohen të guximshëm.

Unagi

Kjo pjatë që nga periudha Edo, kështu quhej më parë Tokio mbreti i padiskutueshëm i verës. Shtë një pjatë e pasur me vitamina B dhe yndyrna Omega-3, kështu që një meze e lehtë është një pompë energjie.

Mënyra më e popullarizuar për ta shërbyer është Kabayaki, ngjala e avulluar me salcë të ëmbël soje në një dyshek me oriz japonez. Hmm ...

Rei shabu

Kjo është një pjatë me mish derri. Pasi të jetë gatuar mishi i derrit vendoset në ujë të ftohtë dhe shërbehet me karrota të julienuara, fasule jeshile dhe salcë. Ata ju shërbejnë një tabaka me disa tasa, e madhe me mish derri të copëtuar në një dyshek me perime, disa turshi të tharta në një tas tjetër më të vogël dhe dy enë të vogla me salca.

Somen ftohtë

Quhet somen në petë shumë të holla… Ata gatuhen sa hap e mbyll sytë dhe në verë janë pjesë e a supë e ftohtë që mund të ketë shtesa të tjera. Ka vende ku shtohen kube akulli. Gjithçka është për të larguar lagështinë mbytëse të Tokios.

Goya

Goja? Po, është emri i një fruti, a lloj pjepri Sipas mjekësisë kineze, ajo siguron shumë energji pasi është e pasur me vitaminë A dhe C dhe antioksidantë. Mënyra japoneze e shfaqjes së ushqimit është jashtëzakonisht flirtuese, kështu që do ta shihni shumë atje. Por ai ka një surprizë ...

Bitshtë e hidhur! Nuk është një pjepër, nektar dhe sende të ëmbla. Nëse shkoni në Okinawa, një destinacion klasik veror në Japoni, do të përfundoni duke e provuar sepse është kaq popullor. Bëhuni pjesë e goya champuru, një pjatë me tofu të skuqur, vezë dhe mish derri.

Sushi

Unë kam shkuar në Japoni në dimër dhe e vërteta është se nuk kam dashur kurrë të ha suhi kur është ftohtë, por në verë është një histori tjetër. Nëse vendosni të vizitoni popullaritetin dhe tani turistik Tregu Tsukiji Ju mund të shkoni për të ngrënë sushi në Sushi Dai dhe Daiwa Sushi. Gjithmonë ka klientë por pritja ia vlen. Sushi është super i freskët.

Waku Tonkatsu

E shijshme. Eshte mish derri i pjekur nga panko, Bukëpjekje japoneze, të trasha dhe të skuqura. Shumë krokante, shumë e shijshme. Në përgjithësi shërbehet me oriz të bardhë dhe lakër të copëtuar, shumë copa dhe supë miso. Gjithçka në një tabaka, stil japonez.

Ju mund të porosisni fileto derri, hire-katsu ose rosu-hatsu, mish nga bishti ose pjesa e pasme e kafshës. E dyta është më lëng, me më shumë vija yndyre. Në këtë rast, ajo që duhet të dini është se në varësi të prerjes aroma ndryshon megjithëse, për fat të mirë për ata prej nesh që nuk kuptojnë japonez ose kuptojnë shumë pak, të gjitha llojet janë të shijshme. Ka shumë restorante që specializohen në Tonkatsu waku. Në Shunjuku provoni Inaba Wako, brenda Takashimaya, në Tokyu Hands.

Këto pjata janë të hollë, të thjeshta, të njohura dhe të lira. Një këshillë e fundit: si në shumë qytete të botës menuja e drekës është më e lirë se darka kështu që nëse ju pëlqen një restorant provoni të shkoni në mesditë. Unë kam drekuar në vende spektakolare, të filmave, për 1000 jen, rreth 10 dollarë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*