Quinta da Regaleira, pallati eksentrik Portugez në Sintra

Quinta Regaleira Sintra Portugali

E vendosur pranë qendrës historike të qytetit të Sintra (Portugali) është Quinta da Regaleira, një pallat i çuditshëm nga fillimi i shekullit të XNUMX-të, i ndërtuar nga milioneri portugez Antonio Augusto Carvalho, një ndërtesë që konsiderohet si një nga atraksionet kryesore turistike në Sintra. Kjo pronë përbëhet nga një pallat romantik dhe një kishëz e vendosur pranë një parku luksoz që ka pellgje, burime, shpella dhe një larmi të madhe të ndërtimeve zbukuruese brenda.

Në tokën e pushtuar nga një fermë e vjetër nga fundi i shekullit XVII, portugezët Carvalho Monteiro (1848-1920), një biznesmen i pasur i aftë në ezoterizëm dhe Masonerinë, urdhëroi ndërtimin e këtij ansambli arkitektonik i cili është befasues për eklekticizmin e tij, pasi ai ndërthur stile të ndryshme, të tilla si gotik, Rilindje dhe Manueline. Arkitektura e kompleksit dhe zbukurimi i tij i ndryshëm kanë kuptime që lidhen me ezoterizmin, të tilla si alkimia, masoneria, templarët dhe rosikrucianët.

Fasada e pallatit karakterizohet nga kulmet e saj të dukshme gotike, gargojlet, kryeqytetet e theksuara dhe kulla mbresëlënëse tetëkëndëshe. I gjithë ky kompleks pallati i ofron vizitorit një turne emocionues ku simbolika ezoterike, Masonike dhe mitologjike, të tilla si kopshtet greko-romake, Grotto e Leda, kulla Regaleira dhe inicimi mitik pus.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*