Qytetet simpatike pranë Madridit

Pamje e Buitrago del Lozoya

Buitrago del Lozoya

Madridi është një nga qytetet më të rëndësishëm dhe kozmopolit në Evropë. Në të mund të gjesh muze të mrekullueshëm, një pamje të madhe trashëgimi monumentale, shfaqjet më të mira, një gastronomi të hollë dhe shumë argëtim gjatë ditës dhe natës.

Sidoqoftë, shumë afër Madridit mund ta gjeni qytete që nxjerrin një bukuri të veçantë dhe se nuk kanë asnjë lidhje me nxitimin e qytetit të madh. Nëse doni t'i njihni dhe të vini në praktikë turizmin rural, ne do t'ju tregojmë disa prej tyre.

 

Buitrago del Lozoya

I ndodhur vetëm gjashtëdhjetë kilometra larg Madridit dhe rrëzë Sierra de Guadarrama, do të gjeni këtë qytet të bukur që e ka marrë emrin nga lumi që e rrethon. Thekson të tijat mbyllje me mure, që daton nga shekulli i 1931-të. Ju mund të hyni në majën e tij me shkallë dhe ai ka qenë një Monument Kombëtar që nga viti XNUMX. Kalaja Buitrago, me shtatë kullat e saj dhe stilin e saj Gotik-Mudejar.

Mënyra më e mirë për të vizituar Buitrago është në këmbë. Ju mund ta lini makinën tuaj jashtë dhe të hyni në qytet përmes Urës së Vjetër, që daton rreth shekullit të XNUMX-të. Sapo të jeni në qytet, ju jeni të interesuar të shihni kisha e Santa Maria, e cila gjithashtu daton nga shekulli i XNUMX-të, megjithëse fasada e saj është në stilin gotik të shkëlqyeshëm dhe është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Po kështu, kulla e saj është një shembull i mrekullueshëm i Mudejar. Dhe ju gjithashtu duhet të vizitoni Shtëpia e Pyjeve, e ndërtuar në stilin e vilave italiane të shekullit të XNUMX-të për komoditetin e Dukës së Infantado.

Të gjithë Buitrago ka kategorinë e Kompleksi Historik-Artistik Dhe nuk duhet ta lini pa provuar supën Castiliane, fasulet dhe qengjin pinjoll ose derrin e pjekur.

Pamje e Shtëpisë së Princit

Shtëpia e Princit

San Lorenzo del Escorial

Ky qytet është i njohur në të gjithë botën për manastirin e tij të famshëm, të cilin Mbreti Felipe II urdhëroi të ndërtohej. Kjo vepër kolosale quhet e tillë, megjithëse pranë manastirit, ajo ka pallatin mbretëror, bazilikën, panteonin dhe një bibliotekë. Stili i tij ilustron kalimin nga Plateresque në klasicizëm dhe është përshkruar si "mrekullia e tetë e botës".

Sidoqoftë, El Escorial ka shumë më shumë atraksione për t'ju ofruar. Për shembull, shtëpitë e vogla të Princit dhe Foshnjës, dy pallate nga shekulli i XNUMX-të të ndërtuara duke ndjekur kanunet neoklasike; shtëpitë tregtare, për shkak të arkitektëve Juan de Herrera dhe Juan de Villanueva; të Coliseum Mbretëror i Carlos III, një teatër i vogël që është riemëruar në popull "La Bombonera", ose Lugina e të Rënëve.

Në anën tjetër, Fermat La Herrería dhe El Castañar Ato kanë vlerë të madhe ekologjike, me pyje lisi dhe hiri. Para se të largoheni nga San Lorenzo del Escorial, mos harroni të provoni disa kërmij dhe donuta aniseed.

Chinchon

Gjithashtu ky qytet në juglindje të Madridit i vendosur në brigjet e lumit Tajuña është Kompleksi Historik-Artistik. Ju duhet ta shihni tek ajo tipiken e saj Plaza Kryetari i Bashkisë, të përbërë nga shtëpi të tipit popullor të ndërtuara midis shekujve XNUMX dhe XNUMX. Shtë një nga shembujt më të mirë të sheshit portik të Castilian.

Në mënyrë të barabartë, ia vlen të vizitohet kisha e Zojës së Fjetjes, i cili ndërthur stilet gotike, platereske, Rilindjes dhe barok dhe strehon Zonjën e Zojës të pikturuar nga Francisco de Goya.
Dhe gjithashtu ai kështjella e numërimit të Chinchón; Kulla e Sahatit, nga shekulli i XNUMX-të, dhe manastiret e San Agustín, parador aktual i turizmit, dhe Las Clarisas, në stilin Herrerian. Më në fund, mos u largo nga qyteti pa pirë një gotë Chinchón, një pije tip aniseed e qytetit.

Imazhi i Kryetarit të Plazës de Chinchón

Sheshi Kryesor Chinchón

Manzanares el Real

E vendosur në brigjet e rezervuarit të Santillana, Manzanares ndërthur një trashëgimi madhështore monumentale me një vlera më e lartë ekologjike. Kjo e fundit është për shkak të faktit se, nga mandati i saj komunal, pothuajse shtatë mijë hektarë janë integruar në Parku Kombëtar Sierra de Guadarrama dhe pjesa tjetër në Rajonal i Pellgut të Manzanares së Epërme. Prandaj, nëse vizitoni këtë qytet, do të keni një pikënisje madhështore për turne shëtitjeje dhe praktikimin e sporteve të tjera malore në të dy parqet. Duke vepruar kështu, ju gjithashtu mund të përfitoni nga rasti për të parë vetminë e Nuestra Señora de la Peña Sacra, e vendosur në majë të këtij kepi dhe daton nga shekulli XVI.

Lidhur me monumentet e saj, ju duhet të shihni në Manzanares imponimin Kalaja e Mendozës, e cila është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të por është një nga më të ruajturat në Spanjë. Brenda, ju gjithashtu mund të vizitoni një qendër mesjetare të interpretimit. Kalaja e vjetër e Manzanares el Real ka pasur më pak fat në ruajtjen e saj, edhe pse mund ta vizitoni gjithashtu.

Nga ana e saj, kisha e Zojës së Dëborëve Ajo u ndërtua në shekullin e XNUMX-të, megjithëse u rindërtua në XNUMX-të. Për këtë arsye, portiku i tij është në stilin e Rilindjes. Përveç kësaj, në kopshtin e saj të brendshëm mund të shihni disa stela mortore Baske nga shekulli XNUMX dhe në stilin Visigothic.

Ka edhe pjata tipike të mira në Manzanares. Patatet duhet t’i provoni në kazan me kecin dhe lepurin turshi ose të zier.

Imazhi i Kalasë së Manzanares el Real

Kalaja e Manzanares el Real

Patones nga lart

Ky qytet i vogël vështirë se ka ndonjë trashëgimi monumentale, vetëm atë kisha e San Jose, nga shekulli i XNUMX-të, dhe vetmia e Virgen de la Oliva, nga shekulli i XNUMX-të dhe në stilin Mudejar Romanesque. Por ne do t'ju tregojmë se të gjithë Patones është një monument. Për shkak se shtëpitë e tyre janë bërë me pllaka dhe tregojnë arkitekturë tipike. Ngjyra e këtyre ndërtesave e bën këtë qytet dhe ato të tjera të ngjashme të njohura si "qytete të zeza".

Pranë Patones ju keni Shpella Reguerillo, më e rëndësishmja për sa i përket shpellave në Komunitetin e Madridit. Dhe gjithashtu mund të shihni digën Pontón de la Oliva me imponimin Ujësjellësi Canal de Isabel II.
Ju mund të hyni në qytet vetëm në këmbë dhe, megjithëse ishte e pabanuar, shumë nga shtëpitë e vjetra tani janë bujtina, shtëpi rurale dhe restorante. Nga rruga, atje ju mund të hani një fëmijë të shijshëm pinjoll.

Si përfundim, ato që ju kemi treguar janë pesë nga qytetet më të bukura që mund të gjeni pranë Madridit. Megjithatë, ka shumë të tjerë si Rasa e ftohtë, afër Peñalara; Torrelaguna, me qytetin e tij të bukur të vjetër dhe kishën e saj mbresëlënëse të Santa María Magdalena; Cercedilla, pranë portit të Navacerrada, ose Hiruela, me shtëpitë e tij tipike prej guri dhe qerpiçi.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*