Qytetet e Almerisë

Foto e Nijar

Nijar

Qytetet e Almerisë kanë më shumë se një surprizë për ju. Provinca Andaluziane është një territor plot kontraste. Në të do të gjeni gjurmët arkeologjike të një të kaluare të shkëlqyer, plazhe të bukura ku mund të bëni banja dielli dhe madje edhe të famshmet shkretëtirë tabernas, ku u xhiruan shumë filma kaubojsh.

Por gjithashtu mund të vizitoni fshatra të bardha me karakterin e tyre piktoresk, monumente të shumta që janë provë e së kaluarës së tyre andaluziane dhe një gastronomi e shkëlqyeshme që gjithashtu kombinon atë substrate arabe me kuzhinën aktuale mesdhetare. Nëse dëshironi të vizitoni qytetet e Almería, ju ftojmë të na bashkoheni.

Qytetet më të bukura në Almería

Në të gjithë këtë provincë të Andaluzisë do të gjeni qytete simpatike historia e të cilave shkon prapa, në disa raste, deri në Epoka e bakrit. Disa janë në një peizazh të shkretë, ndërsa të tjerët janë në malet e gjelbërta të Alpujarra. Le të fillojmë udhëtimin tonë.

Foto e Mojácar

Mojacar

Mojacar

Ky qytet bregdetar me rreth gjashtë mijë banorë është i integruar në rrjetin e Qytetet më të bukura në Spanjë. Shtëpitë e saj të zbardhura janë të vendosura në një kodër nga e cila mund të vlerësohet një peizazh i bukur i bregdetit të Almerisë. kisha e kalasë së Santa Maria, e ndërtuar në shekullin e 1993-të mbi mbetjet e një xhamie të vjetër. Ajo ka qenë një Aset i Interesit Kulturor që nga viti XNUMX dhe, me muraturën e tij dhe xhelatinat e mëdha, ka një pamje imponuese.

Nga e njëjta kohë është Porta e qytetit, hyrja e vjetër për të dhe përmes së cilës arrihet në lagjen hebraike. Por më kurioz është Indalo, monument që riprodhon një figurë të çuditshme njerëzore. Ajo bazohet në një pikturë shpelle të zbuluar në Cueva de los Letreros më shumë se njëqind vjet më parë.

Nga ana tjetër, nëse vizitoni Mojácar do ta dini legjenda e walt disney. Ai thotë se regjisori i Amerikës së Veriut nuk ka lindur në Çikago, por në këtë qytet në Almería. Nëna e tij emigroi me të në Shtetet e Bashkuara dhe emri i tij i vërtetë ishte José Guirao Zamora.

abrucena

E vendosur në skaj të Sierra Nevada, Ky qytet mezi një mijë banorë është plot sharm me rrugët e tij të ngushta dhe shtëpitë e ulëta. Por pika kryesore e saj janë rrënojat e Castillejo, një fortesë e vjetër myslimane ku janë gjetur gjithashtu qeramika neolitike dhe mbetje nga kohërat romake.

Pamje nga Abrucena

abrucena

Nijar

Ajo shquhet midis qyteteve të Almería për sa i përket qytet i vjetër, me lagjen La La Atalaya dhe qendra e së cilës është Plaza de la Glorieta. Në këtë, ju do të gjeni Kisha e Zojës së Mishërimit, një ndërtesë që tregon elemente të stilit Mudejar. Ju gjithashtu mund të shihni në rrethinë kështjella të ndryshme si ai i Huebro, ai i Peñón de Inox ose ai i San Felipe.

Por më mbresëlënëse është Rezervuari i Isabel II, e cila u përurua në 1850 dhe përbën një nga veprat më të mëdha të inxhinierisë hidraulike të shekullit të XNUMX-të. Gjithashtu, në zonën e Barranquete ju mund të shihni mbetjet e një qyteti dhe një nekropoli nga epoka e bakrit.

Shumë afër këtij qyteti është Ujë i hidhur, e cila është e vendosur në Parkun Natyror Cabo de Gata-Níjar dhe ku keni një plazh të bukur të përshtatur në një nga skajet e tij nga një bankinë e vjetër mineral nga fermat aty pranë.

Pamje e kalasë së Vélez-Blanco

Kalaja e Vélez-Blanco

Velez-Blanco

E vendosur në rreth një mijë metra lartësi, ky qytet ka një qendër të bukur historike. Por monumenti i tij më i shquar është kalaja e Fajardos, i cili ka dominuar qytetin që nga shekulli i XNUMX-të dhe është ruajtur shumë mirë. Ata gjithashtu theksojnë manastiri i San Luis dhe Kisha e Santiagos.

Sidoqoftë, në Vélez-Blanco duhet të vizitoni gjithashtu numrin e madh të shpellave dhe strehëzave natyrore që përmbajnë piktura. Në njërën nga Shenjat, u gjet imazhi i alondalo për të cilin ju thamë më parë.

berja

Ajo është e vendosur në këmbët e Vargmali Gádor dhe është identifikuar me Vergis-in e kohës romake, megjithëse origjina e tij është më e hershme, mbase fenikase. Në fakt, ai është ndoshta një nga vendbanimet më të vjetra në mesin e qyteteve të Almería. Në këtë qytet mund të shihni Alcazaba i Villavieja, e cila është një vend me interes kulturor dhe ku ka një vend interesant arkeologjik.

Gjithashtu, në lagjen e Los cerrillos do të gjeni vetmia e Virgjëreshës së Gádorit, shenjt mbrojtës i qytetit, i cili u ndërtua në shekullin e XNUMX-të, megjithëse ruan një kullë nga XNUMX-të. Dhe në Benamejí do të gjeni mbetje të disave Banjot myslimane Shekulli i XNUMX-të. Por mbase më karakteristikat e Berjës janë të shumta burime dhe gjithashtu shtëpitë përreth fermave.

Tabernas ose në Perëndim të qyteteve të Almería

Më në fund, ju mund të vizitoni këtë qytet ku është Kisha e Zojës së Mishërimit, mbetjet e Kalaja e Nasridit dhe ndërtesa e Bashkisë. Por, mbi të gjitha, duhet të vizitoni shkretëtirën e saj të veçantë ku do të gjeni të famshmet qytet perëndimor, ku u xhiruan filma të zhanrit si 'E mira, e shëmtuara dhe e keqja' ose 'Vdekja kishte një çmim' dhe ekziston një park temë.

Pamja e Tabernas

Tavernat

Gastronomi e qyteteve të Almería

Ju nuk mund ta përfundoni udhëtimin tuaj nëpër qytetet e Almerisë pa provuar kuzhinën e tyre të shkëlqyeshme. Përzie shijet e detit dhe maleve dhe ka një substrat të rëndësishëm arab që kombinohet me gastronominë mesdhetare. Ndër produktet e tij tipike janë fasulet jeshile, hudhra e kuqe, rrushi, një suxhuk i quajtur perrico dhe patate.

Për të filluar vaktin tuaj, mund të porosisni një të tillë Supë maure, i cili ka mish të grirë, thjerrëza dhe speca; a supë e kuqe, me patate, peshk dhe speca ose hanxhiu, një ratatouille pikante. Por, nëse preferoni të hani vetëm një pjatë, ju keni mundësinë të shërbeheni Pjatë Alpujarra, me të cilën do të mbeteni. Për shkak se ka ijë keçi, sallam, proshutë Serrano, suxhuk gjaku, patate dhe vezë të skuqura.

Sa për sekondat, ju keni thëllëzat me gurullos (një makarona e bërë me grurë dhe shafran); të omëletë presulés, të cilat nuk janë asgjë tjetër përveç bizele; të supë veze, merak që ka patate, domate, qepë, hudhër, piper dhe, natyrisht, vezë. ose, në zonat bregdetare, një peshk i pjekur në skarë.

Më në fund, mes ëmbëlsirave, duhet të provoni qumësht i skuqur, i cili ka gatuar miell, sheqer dhe qumësht; të babi plak, disa fritters patate; të gishtat e vegjël të Jezusit, e bërë me vezë, mjaltë, sheqer dhe bajame, ose indalotët, biskota bajame dhe portokalli. Delikatesat e tjera janë ëmbëlsira e chicharrones, Alpujarra millefeuille, soplillos, ëmbëlsira për flokët e engjëjve dhe tubat e kremit.

Si përfundim, qytetet e Almerias kanë shumë për t'ju ofruar. Vlera e tij e rëndësishme historike dhe trashëgimia monumentale, ato shtojnë plazhe të bukura, peisazhe befasuese dhe gastronomi madhështore. Mos i humbisni ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*