Qytetet e bukura simpatike bregdetare të Andaluzisë

Qytetet bregdetare

Andaluzia është një tjetër nga ato komunitete ku mund të gjejmë shumë vende për të vizituar, nga qytete në qytete të vogla simpatike, dhe veçanërisht zonat bregdetare ku mund të shijoni motin e mirë. Kjo është arsyeja pse ne do të kërkojmë ato qytete të bukura simpatike bregdetare të vendosura në Andaluzi.

L qytetet bregdetare të Andaluzisë Ata na ofrojnë shumë hapësira simpatike dhe, mbi të gjitha, plazhe të shkëlqyera për të bërë banjo dielli. Disa nga këto qytete bregdetare na sjellin pamje tipike të Andaluzisë, dhe në përgjithësi të gjitha janë shumë turistike, pasi nuk ka asnjë cep të kësaj toke miqësore që nuk dihet.

Mojacar

Mojacar

Ne fillojmë me një qytet që na sjell një pullë tipike nga qytetet më të bukura në Andaluzi. Shtëpitë e bardha mbulojnë majën e një mali që shikon nga deti dhe në fund të Sierra de Cabrera. Isshtë një qytet shumë i bukur, me shtëpi të bardha verbuese që kanë qëndruar me shekuj dhe që ka parë shumë fshatra të kalojnë, nga Fenikasit te Romakët. Një nga gjërat për të bërë në këtë qytet është të humbasësh në rrugët e ngushta, duke shijuar të bardhën e shtëpive në kontrast me blunë e qiellit dhe lulet shumëngjyrëshe në ballkone. Shatërvani Mora është një nga pikat e tij historike, ku qyteti iu dorëzua Monarkëve Katolikë. Ju gjithashtu mund të shkoni shëtitje përgjatë gjurmës La Mena, me pamje nga deti.

Nijar

Nijar

Níjar është një qytet i vogël, edhe pse termi komunal është i gjerë. Shtë një fshat tjetër i shtëpive të bardha i vendosur në bregdet, afër të famshmit Park natyror Cabo de Gata. Nga ky vend mund të vizitoni shkretëtirën Tabernas, ku në të kaluarën janë filmuar filma kaubojsh. Ky qytet ofron një vend shumë turistik me plazhe të bukura aty pranë, megjithëse trashëgimia kulturore është e pakët për shkak të faktit se është një zonë që është plaçkitur nga piratët për shekuj me radhë. Kjo histori e trazuar, megjithatë, nuk e përjashton atë nga të qenit një qytet simpatik që sot gëzon një aktivitet të madh turistik.

nerja

nerja

Nerja është një qytet i njohur në Spanjë për të qenë vendi ku u xhiruan shumë episode të serialit mitik 'Verano azul'. Nëse do të vizitojmë qytetin, ne gjithashtu mund të shijojmë turne udhërrëfyese për të parë mjediset ku janë xhiruar këto skena. Përveç kësaj, ekziston një kopje e anijes së madhe Chanquete. Një tjetër nga gjërat mitike që mund të bëhet në këtë qytet është vizitoni Ballkonin e Evropës, me pamje spektakolare të detit. La Cueva de Nerja është një tjetër nga gjërat që duhet të vizitohet, dhe në qendër të qytetit ne mund të shijojmë restorante tipike të kuzhinës dhe dyqane suveniresh.

Salobrena

Salobrena

Ky është një tjetër nga ata qytete simpatik andaluzianë, me shtëpi të bukura të bardha të zbukuruara me lule dhe pjata qeramike. Në këtë vend ju mund të shijoni pamje të mrekullueshme të detit, dhe gjithashtu një kështjellë të vendosur në zonën e sipërme të qytetit, nga e cila ka pamje spektakolare. Është një Kalaja maure nga shekulli i XNUMX-të në majë të një shkëmbi që në kohën e Nasridit ishte një burg mbretëror. Pranë kalasë është kisha e Virgen del Rosario, një vepër Mudejar nga shekulli XVI.

Tarifa

Tarifa

Tarifa është një nga destinacionet më turistike në Andaluzi, kështu që ne kemi një tjetër nga ato vende që duhet të vizitoni të paktën një herë. Në këtë zonë janë Plazhet Bolonia dhe Valdevaqueros. Ne do të kuptojmë se Tarifa është meka e sporteve ujore, me qindra kites surfing që ngrihen nëpër qiell. Përveç kësaj, ne mund të bëjmë disa vizita interesante, të tilla si Kalaja Guzmán nga viti 960 që është ende e ruajtur mirë. Shijoni pamjet mahnitëse të Mirador del Estrecho, nga e cila mund të shohim bregdetin e Afrikës.

Estepona

Estepona

Estepona është një tjetër nga ato qytete me një hijeshi të pakrahasueshme andaluziane. Një vend për të ecur i qetë nëpër rrugët e tij, duke shijuar çdo cep të vogël. Sheshi i Luleve në qytetin e tij të vjetër jeton deri në emrin e saj, me lule me ngjyra të bukura që e zbukurojnë në mënyrën më të bukur. Ne gjithashtu mund të vizitojmë disa monumente në pjesën e saj të vjetër, të tilla si Castillo de San Luis. Possibleshtë e mundur të shijoni një pasdite argëtuese në Selwo Aventura, një kopsht zoologjik, ose të vizitoni qendrën e artit kuajve.

Konil kufiri

konil de la Forntera

Në Conil de la Frontera është e mundur të shijoni një ambient të qetë pranë limaneve dhe plazheve të bukura. Qyteti i vjetër është shumë i bukur, me shtëpi tipike të bardha me oborre të brendshme, zbukuruar me vazo plot lule. Disa gjëra që mund të bëhen në këtë qytet janë, për shembull, vizitat në ankandet e peshkut në port, dhe më pas shijoni tonin nga kurthi. Shkoni në tregun e ushqimit për të parë produktet e tyre tipike dhe për të bërë blerje në ditët e tregut. Ju nuk duhet të humbni ditë me diell në plazhin e La Fontanilla dhe në Cala de Aceite.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*