Qytetet e bukura të Malaga

Ojen

Nëse duam t'ju tregojmë qytete të bukura të Malaga, duhet t'ju shpjegojmë fillimisht se provinca Andaluziane ka qytete me bukuri të jashtëzakonshme në vijën e saj bregdetare. Por ato janë shumë më pak të njohura dhe po aq të bukura ato që gjenden në brenda të territorit të saj.

Janë qytete të bardha të vendosura mbi kodra apo kodra dhe që kanë monumente spektakolare, por edhe me një mjedis të privilegjuar. Ky i fundit përbëhet nga vargmalet si ai i Ronda dhe pyjet e bukura të gështenjave, pa harruar edhe peizazhin unik të Torcal i Antequera, shpallur Trashëgimi Botërore. Ne do të propozojmë një turne në këto qytete të bukura të Malaga.

Raundi unik

Pamje e rrumbullakët

Ronda, një nga qytetet më të bukura në Malaga

Fillojmë udhëtimin tonë në Ronda spektakolare, me grykën e saj të famshme dhe të thellë të formuar nga Lumi Guadalevin dhe kjo i ka shërbyer në të kaluarën si një barrierë mbrojtëse. Qyteti antik, qendra e tij historike korrespondon me medinën e vjetër arabe dhe ruan një pjesë të mureve të tij.

Por simboli i madh i Ronda është Urë e re, e cila, pikërisht, kalon grykën dhe është ndërtuar në shekullin e tetëmbëdhjetë. Në pjesën qendrore të saj është 98 metra e lartë dhe ju ofron pamje spektakolare.

Ju gjithashtu duhet të vizitoni në qytetin e Malaga e saj Banjot arabe nga shekulli i XNUMX-të dhe ndërtime aq madhështore sa Shtëpia e Mbretit Maure, një kompleks që përbëhet, përveç ndërtesës së stilit Mudejar, nga një minierë e vjetër arabe dhe një kopsht i bukur.

Por këto janë vetëm disa nga monumentet e shumta në Ronda. Për të mos zgjatur veten, ne gjithashtu do t'ju rekomandojmë, kishat Major dhe të Shpirtit të Shenjtë, si gotik-rilindës; të Pallatet Salvatierra dhe Mondragon, i pari me një portal spektakolar barok dhe i dyti po aq rilindas në stil, por me elementë Mudejar; parqe të tilla si Alameda del Tajo dhe këndvështrime të tilla si Blas Infante.

Por, në përgjithësi, qyteti ka ndërtesa të shumta të stilit tradicional dhe me bukuri të jashtëzakonshme. Dhe, së fundi, nuk mund të mos përmendim Muzeu Bandit, e cila kujton jetën e këtyre personazheve kaq tipike për Serranía de Ronda.

Frigiliana, një tjetër nga qytetet më të bukura në Malaga

frigiliana

Qyteti Malaga i Frigiliana

E vendosur në rajonin e Axarquia, në pjesën lindore të provincës, ky qytet shtrihet në një kodër që ka ende mbetjet e vjetër. Kalaja arabe e Lízar, e ndërtuar në shek. Në të, ju mund të ecni nëpër barribarto, zona e saj më e vjetër, me pjesën e saj Mudejar dhe shtëpitë e saj të gëlqeruara të zbukuruara me lule.

Ju gjithashtu duhet të vizitoni kisha e san antonios, që daton nga shekulli i XNUMX-të dhe kambanorja e së cilës është minarja e vjetër e një xhamie. Dhe, pranë tij, monumente të tjera fetare si hermitat e Ecce Homo dhe Santo Cristo de la Caña.

Për sa u përket ndërtimeve civile, Pallati i Konteve të Frigilianës, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të duke ndjekur kanunet e stilit të Rilindjes. Njihet gjithashtu si El Ingenio dhe aktualisht i dedikohet prodhimit të mjaltit të vetëm të kallamit në Evropë. Më në fund, mund të shihni monumente të tjera në qytetin andaluzian si Fuente Vieja, Reales Pósitos ose Palacio del Apero.

Antikera

Kalaja e Antequera

Antequera, e kryesuar nga Alcazaba e saj

E vendosur në një fushë pjellore të cilës i jep emrin dhe e dominuar nga rock dashuruar, nëpër të cilat mund të bëni shtigje ecjeje, ky qytet është i famshëm në botë për Torcalin për të cilin ju kemi treguar tashmë dhe që konfiguron një peizazh spektakolar karstik. Jo më pak janë Antequera dolmens, ndërtime megalitike të gjetura në një zonë arkeologjike me disa vendndodhje.

Për sa u përket monumenteve të qytetit, ju këshillojmë të vizitoni ato mbresëlënëse kala, ndoshta e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Duhet të shikoni edhe dyert e shumta që ruhen në vilë. Midis tyre, ato të Malagës, Harkut të Gjigandëve dhe Granadës. Po kështu në Antequera ka pallate të bukura si p.sh atë të Markezit të Villadarias y ai nga Najera, të dyja nga shekulli i XNUMX-të.

Ndërtesa të tjera imponuese në Antequera i përkasin sferës fetare. Është rasti i Kisha e Kolegjit Mbretëror të Santa María la Mayor, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe duke kombinuar stilet gotike të vonë dhe të rilindjes, megjithëse përfshin elementë Mudejar. Jo më pak spektakolare janë Kisha e Kolegjit Mbretëror të San Sebastian ose Manastiri Mbretëror i San Zoilo.

Dhe ne mund t'ju themi të njëjtën gjë për grupin e kishat e rilindjes të lokalitetit. Janë ato të Santa María de Jesús, San Pedro dhe San Juan Bautista. Ata nuk janë të vetmit që mund të vizitoni në Antequera. Nuk mungojnë as ato të Zojës Loreto, Santiago apo Carmen, kjo e fundit me një dekorim mbresëlënës të brendshëm barok. Së fundi, jo më pak të bukura janë vetmitë e Virgen del Socorro dhe Cruz Blanca.

Mijas

Qyteti i Mijas

Qyteti Mijas

I vendosur në rrëzë të vargmalit malor me të njëjtin emër, qyteti i Mijas Pueblo është një tjetër mrekulli e shtëpive të zbardhura. Por këto nuk janë atraksionet e tyre të vetme. Që nga Kopshtet e Murit Ju keni pamje spektakolare të bregut të Malaga.

Sa i përket arkitekturës së saj fetare, duhet të vizitoni Kisha e Konceptimit të Papërlyer, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të duke përfituar nga kulla Mudejar e një xhamie të vjetër. Dhe gjithashtu ai i San Sebastián-it dhe vetmitë e Nuestra Señora de los Remedios, Calvario, San Antón dhe të Virgjëreshës së Shkëmbit. Kjo e fundit, një vetmi shpellë, mban imazhin e shenjtorit mbrojtës të qytetit.

Nga ana tjetër, si kuriozitet, ju mund të shihni Kamionçinë Mijas, një muze në miniaturë që do t'ju habisë me vështirësinë dhe përsosmërinë e tij. Dhe, së fundi, nëse doni të bëni një banjë, plazhet e Mijas Costa Janë ndër më të bukurat në provincën e Malagës. Midis tyre, ju mund të zgjidhni Calahonda, Chaparral ose Bombo.

archidona

Pamje e Archidonës

archidona

Ju do ta gjeni këtë qytet të bukur midis peizazheve të ullishte dhe livadhe, të dominuara nga Maja e drejtshkrimit. Në zonë, ju keni shtigje të mrekullueshme që do t'ju çojnë në vende si Laguna të mëdha dhe të vogla dhe Drapër i Martin Creek.

Por, përveç kësaj, Archidona u shpall Vend Historik Artistik në vitin 1980 për trashëgiminë e saj të madhe arkitekturore. Ai përbëhet nga monumente fetare si p.sh Kishat e Santa Ana dhe Jesús Nazareno, manastiret e Santo Domingo dhe de las Mínimas dhe vetmia e Virgen de Gracia, midis ndërtesave të tjera.

Sa i përket trashëgimisë së tij civile, simboli i madh i qytetit është katror tetëkëndësh, një xhevahir i urbanizmit barok me planimetrinë tetëkëndore dhe fasadat me tulla të kuqe dhe gëlqere. Dhe, pranë saj, mbetjet e kështjellës së vjetër Nasrid dhe Shtëpia e Depozitës, e ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të me një portal spektakolar barok.

Së fundi, në Plaza Ochavada të lartpërmendur është kishë shpellore, i gërmuar në shkëmb gjatë mesjetës dhe që kishte pesë nefia. Nuk ruan asnjë element liturgjik. Në fakt, një pjesë e tij aktualisht është e zënë nga një restorant, gjë që do ta bëjë më të lehtë për ta vizituar.

genalguacil

genalguacil

Pamje e Genalguacil

Ndodhet në luginën e Genalit, në parkun natyror të Mbretërorët e Sierra Bermeja. Nuk kemi nevojë t'ju tregojmë numrin e shtigjeve të ecjes që mund të bëni në zonë. Por, përveç kësaj, Genalguacil quhet "qyteti muze" për numrin e madh të veprave të artit që zbukurojnë rrugët e tij.

Çdo dy vjet, artistë nga e gjithë bota mblidhen në qytet për të krijuar vepra dhe më pas i lënë ato të ekspozuara në fshat. Disa janë lënë në ajër të hapur, por të tjerët janë të ekspozuar në Muzeu i Artit Bashkëkohor Fernando Centeno. Së bashku me paraqitjen arabe të rrugëve dhe shtëpive të bardha të Genalguacil, këto vepra përbëjnë një kompleks harmonik me bukuri të madhe në të cilin Kisha e Shën Pjetrit Martirit të Veronës.

casares

casares

Qyteti i Casares

Një shembull i përsosur i një qyteti "të varur" të përhapur mbi mal, ai kurorëzohet nga një kalaja mesjetare nga i cili keni pamje spektakolare të rrethinës. Por Casares njihet si atdheu i vogël i Blaise Infant, krijuesi i andaluzianizmit dhe vendlindja e të cilit tani është një muze.

Ne gjithashtu ju këshillojmë të shihni në këtë qytet Malaga Kisha e Mishërimit, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, vetmia e San Sebastián dhe Torre de la Sal. Karakter të ndryshëm kanë Banjat romake të La Hedionda, të cilat datojnë në shekullin I p.e.s. dhe që emrin ia detyrojnë erës së fortë të ujërave të tyre sulfurore.

Nga ana tjetër, siç është rasti me Mijasin, është edhe një pjesë e bashkisë që ka vijë bregdetare. Nëse dëshironi të bëni një banjë, ju rekomandojmë plazh i gjerë, e cila në vitin 2020 mori çmimin e flamurit blu.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa qytetet e bukura të Malaga. Por ka aq shumë në provincën Andaluziane sa mund t'ju kishim thënë për shumë të tjera. Për shembull, nga Gaucin, i vendosur në një amfiteatër mbresëlënës natyror; nga Ojen, i rrethuar nga malet Blanca dhe Alpujata; nga Alora, portë për në grykën spektakolare të Gaitanes dhe El Chorro, ose për të bukurën Theba, me kështjellën e saj maure, kishën e saj baroke të shekullit të XNUMX-të dhe industrinë e saj artizanale të espartos. Të gjithë pa harruar të veçantën nerja, Me shpellat e saj mbresëlënëse Dhe ku u filmua seriali? Verë blu. A nuk mendoni se janë vende të bukura për t'u vizituar në provincën e Malaga?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*