Qytetet e Soria

Qytetet e Soria i përkasin të ashtuquajturave "Spanja e shpopulluar" por ata nuk e kanë humbur tërheqjen e tyre për këtë. Në fakt, disa nga këto qytete janë ndër më të bukurat në vendin tonë dhe ata ju meritojnë t'i vizitoni.

Këto janë qytete me një të kaluar të shkëlqyer si p.sh. Medinaceli, skena e betejave legjendare si Calatañazor ose të vendosura në mjedise të pamundura natyrore që sfidojnë gravitetin si p.sh. Rello. Pikërisht bukuria e peizazheve të saj dhe madhështia e monumenteve të saj janë atraksionet kryesore që ju ofrojnë qytetet e Soria. Nëse doni t'i njihni, ne ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni.

Fshatrat e Soria, një udhëtim prapa në kohë

Kaq shumë trashëgimi monumentale janë shtëpia e qyteteve të Sori se vizita e tyre është si Koha e udhëtimit. Ne nuk mund t'ju tregojmë të gjithëve në një artikull. Por të jeni të sigurt se ato që ne do të shohim janë më të mirat e tyre në provincën e Soria.

Burgo de Osma

Qyteti antik peshkopal dhe Kompleksi Historik Artistik Që nga viti 1993, Burgo de Osma ju ofron një të bukur Plaza Kryetari i Bashkisë Shekulli i XNUMX-të. Por ju gjithashtu duhet të vizitoni atë spektakolare Katedralja e Shën Mërisë së Fjetjes, me portalin e tij mbresëlënës Gotik. Po aq e bukur është Spitali i Vjetër i San Agustín, i cili përsërit modelin e Alcázares de los Austrias.

Spitali San Agustín

Spitali i Vjetër i San Agustín

Në anën tjetër, Universiteti i Santa Catalina Isshtë një ndërtesë e bukur Plateresque që tani është shndërruar në një hotel. Dhe, në periferi të qytetit keni mbetjet e një kala që dominon zonën nga një kullë vrojtimi. kisha e Santa Cristina Kjo është një ndërtesë e bukur romane dhe Seminari i Santo Domingo de Guzman është një vepër neoklasike për shkak të Francesco Sabatini.

Por një nga simbolet e Burgo de Osma është Shatërvan majmuni, të cilat mund t'i arrini përmes rrugëve të arkaduara që përshtatin shtëpitë e arkitekturës popullore. Dhe vila gjithashtu ka një Urë romake në lumin Ucero. Më në fund, ky qytet është pjesë e rrugës së Rruga e Cid, posaçërisht të seksionit të pagëzuar si 'El Desierro'.

Calatañazor, një betejë legjendare

Qyteti i vogël i Calatañazor është gjithashtu një nga qytetet më të bukura në Soria, por famën e tij ia detyrohet betejës legjendare në të cilën, sipas thënies, "Almanzor humbi daullen e tij". Megjithëse nuk ka siguri që ka pasur një luftë të tillë midis trupave të udhëheqësit mysliman dhe atyre të Sancho García, duket e sigurt se Almanzor përfundoi duke ikur dhe vdiq në qytetin e afërt të Medinaceli, për të cilën do të flasim më vonë.

Anekdotat mënjanë, Calatañazor ka një trashëgimi të bukur monumentale. Të tijat kala, jo shumë të ruajtura dhe që datojnë nga shekulli i katërmbëdhjetë. Por, mbi të gjitha, të tyret shtëpitë e qytetit, të ndërtimit mesjetar dhe të vendosura në rrugë me kalldrëm. Ne gjithashtu ju këshillojmë që të shihni në këtë qytet të ngrirë në kohë kishat e San Juan dhe Nuestra Señora del Castillo.

Por Calatañazor është po aq i famshëm për të Sabinar, një pyll mbresëlënës me dëllinja që përbën një nga rezervat kryesore natyrore në provincën e Soria.

Pamja e Calatañazor

Calatañazor

Berlanga de Duero, një mjedis i mrekullueshëm natyror

Berlanga gjithashtu ka një hapësirë ​​mbresëlënëse natyrore. Bëhet fjalë për Altos de Barahona një djerrinë e madhe e shkëmbit gëlqeror dhe me specie endemike që është deklaruar Vendi i Interesit të Komunitetit y Zona e Mbrojtjes Speciale për Zogjtë.

Së bashku me këtë mrekulli natyrore, Berlanga de Duero ju ofron një spektakolar kala nga shekulli XV me muret e saj. Dhe gjithashtu mund të vizitoni jo më pak të bukur Kisha kolegjiale e Santa María del Mercado, e faturës së Rilindjes edhe pse pjesa e altarit të Altarit Kryesor është Churrigueresque; të Pallati i Markezit në Berlanga, njësoj Rilindja; të Manastiri Paredes Albas dhe Vetmia e Zojës së vetmisë.

Medinaceli, një xhevahir tjetër midis qyteteve të Soria

Në turneun tonë në qytetet e Soria, ne mbërrijmë në Medinaceli, e cila ndërthur trashëgiminë monumentale dhe hapësirat mbresëlënëse natyrore. Ky xhevahir i mirëfilltë ka mbetje të rëndësishme romake si hark trefishtë dhe mozaikë në sheshin e Shën Pjetrit.

Por gjithashtu ka një të çmuar Plaza Kryetari i Bashkisë me Pallati Dukal Stili i Rilindjes dhe Alhóndiga Shekulli XVI. Spektakolare Kisha kolegjiale e Santa María de la Asunción, mbetjet e a kala dhe manastir i Santa Isabel.

Pallati Dukal i Medinaceli

Pallati Dukal i Medinaceli

Gjithashtu, në rrethinat e Medinaceli është Djerrinë e Layna, Cila është gjithashtu Vendi i Interesit të Komunitetit y Zona e Mbrojtjes Speciale për Zogjtë. Por, përveç kësaj, në këtë moor është vendi paleontologjik i Kodra e Pelados, datuar në Pliocenin e Poshtëm.

Rello, një vendndodhje e pamundur

Ky qytet nuk është aq i njohur sa ato të mëparshmit, por gjithsesi ia vlen të vizitohet. Eshte nje fshat mesjetar i rrethuar me mure e cila ndodhet në majë të një shkëmbi. Prandaj, e gjithë kjo është një monument. Në fakt ajo mban titullin e Pasuri me interes kulturor. Por ata theksojnë kisha e Zojës së Fjetjes, vetmia e Las Angustias dhe Kulla Tiñón, një kullë vrojtimi e shekullit të XNUMX-të që ruante kalimin përmes lumit Duero.

Yanguas, një surprizë mes qyteteve të Soria

Edhe më pak e zakonshme se ajo e mëparshme në qarqet turistike është Yanguas, e cila, megjithatë, është një mrekulli autentike. Rrethuar nga hapësira natyrore imponuese e Brigjet e lumit Cidacos dhe degët e degëve, në Sierra de Cameros, Yanguas ka një trashëgimi të çmuar monumentale.

Ajo është e përbërë nga e tij kala, një fortesë mesjetare nga shekulli i XNUMX-të; të portat e lumit dhe vilës, mbetjet e murit të vjetër, dhe kisha e San Lorenzo, një mrekulli gotike e vonë. Por edhe kisha e Santa Maria, ndërtuar në shekullin e XNUMX-të; të Casa Konsistoriale të XVIII; të Kulla San Miguel dhe urë mesjetare në lumin Cidacos.

Porta e Lumit

Porta e Lumit Yanguas

Nga ana tjetër, në rrethinat e Yanguas zona interesante paleontologjike si ajo e Muga, ku mund të shihni një depozitë të gjurmët e dinosaurëve.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga qytetet më të bukura në Soria. Por ka shumë të tjerë si Magana, me kështjellën e saj të Nava del Marqués dhe kishën e saj gotike të San Martín de Tours; Oncala, kisha e të cilit në San Millán strehon një koleksion mbresëlënës të dhjetë sixhade flamane, ose Vinuesa, me urën e saj romake dhe spektakolare Laguna e zezë. A nuk ju pëlqen të vizitoni këtë provincë të bukur Spanjolle?

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*