Qytetet e Asturias me plazh

Llanes

gjej Qytetet e Asturias me plazh Është shumë e thjeshtë. Në fakt, disa nga zonat më të mira me rërë në veri të Spanjës gjenden në Principatë. Pa shkuar më tej, Plazhi i San Lorenzo en Gijón Nuk ka asgjë për të pasur zili për Riazor në La Coruña apo Sardinero në Santander.

Megjithatë, ne do të lëmë mënjanë qytetet asturiane në bregdet, si p.sh Gijón o Avile, për t'u fokusuar në qytetet më të vogla që, përveç brigjeve të bukura të rërës, kanë edhe atraksione të tjera të shkëlqyera. Në të njëjtën mënyrë, ne do të fillojmë turneun tonë në pjesa lindore e Principatës për të lëvizur drejt perëndimit ndërsa ne ju tregojmë ato qytete të Asturias me plazhe ku mund të shijoni një qëndrim të paharrueshëm.

Llanes

Plazhi i Torimbias

Plazhi Torimbia, në Llanes

Ky qytet në Asturias lindor tashmë ka famë kombëtare dhe ndërkombëtare për atraksionet që u ofron vizitorëve. Brigjet e saj janë impozante, me shkëmbinj të mëdhenj dhe të ashtuquajtur shaka. Këto janë vrima që ka krijuar erozioni në shkëmbinjtë pranë detit. Kur batica ngrihet, uji i nxitur nga valët del nën presion përmes këtyre vrimave në një spektakël që ia vlen të shihet. Ju këshillojmë të shihni maskarenjte e Pría, Arenillas dhe Santiuste.

Por, duke u kthyer në plazhe, qyteti i Llanes ka katër. Ata janë ato të El Sablón, Toró, Puerto Chico dhe Las Mujeres. Megjithatë, në zonën e saj komunale ka shumë të tjera. Ju këshillojmë të vizitoni ato të Torimbias, Barro, Niembro ose Andrín. Por, mbi të gjitha, gulpiyuri, e cila është spektakolare. Sepse është në brendësi, e rrethuar nga livadhe të gjelbërta. Uji i detit hyn përmes një shpelle në breg të rërës.

Nga ana tjetër, jo vetëm që ky qytet asturian ju ofron plazhe të mrekullueshme. Në fakt, lagja e saj e vjetër përfshihet në Ansambli Historik i Villa de Llanes. Rrethohet nga mbetjet e mureve të vjetra mesjetare me një portal. Dhe, pasi të hyni brenda, ju rekomandojmë të vizitoni monumentet e mëposhtme.

Ansambli Historik i Villa de Llanes

Pallati i Shën Nikollës

Pallati i Shën Nikollës

Qendra historike e qytetit ka monumente fetare si p.sh Bazilika e Shën Mërisë së Zonjës, ndërtimi i së cilës filloi në shekullin e trembëdhjetë. Edhe pse është kryesisht gotik, gjëja e parë që do t'ju zgjojë interesin janë dy portikët romakë të ndezur. Ju gjithashtu mund të shihni kapelat e San Roque, Santa María de la Guía ose Santa Ana.

Për sa u përket ndërtimeve civile, një nga simbolet e Llanes është ai mesjetare mbaj shekulli i trembëdhjetë. Dhe, pranë tij, ju mund të shihni pallatet e San Nicolás, Posada Herrera dhe Dukes of Estada, kjo e fundit një rezidencë imponuese barok me dy kulla të mrekullueshme. Por shtëpia më e vjetër në qytet që është ende në këmbë është ajo e Juan Parientes, që daton nga shekulli i XNUMX-të. Për kuriozitet do t'ju themi se aty ka fjetur dy netë Carlos i kur mbërriti në Spanjë.

Nga ana tjetër, jashtë qytetit të vjetër, ju mund të shihni Kisha e San Salvadorit, Pallati i Kontit të Vega del Sella dhe pallate indiane si shtëpia e Sinforiano Dosal ose e ashtuquajtura Villa Flora. Por ndoshta edhe më e bukur është ndërtesa e Kazino Llanes, në stil modernist, por me rezonanca të mëdha baroke në zbukurimin e saj.

Ribadesella, një tjetër nga qytetet e bukura të Asturias me një plazh

Ribadesella

Pamje e Ribadesella, një nga qytetet më të bukura në Asturias me një plazh

Tani largohemi nga qyteti i bukur i Llanes për të hyrë në rajon dhe për të arritur një mrekulli tjetër midis qyteteve të plazhit asturian. E kemi fjalën për Ribadesella, e njohur në mbarë botën për të famshmit Prejardhja ndërkombëtare e Sella, e cila, çdo vit, mbledh mijëra njerëz nga e gjithë bota.

Ky lokalitet është i njohur edhe sepse në mandatin e tij komunal është i Shpella prehistorike e Tito Bustillo, e cila është renditur si një sit i Trashëgimisë Botërore për pikturat e saj në shpellë, shumë të ngjashme me ato të Altamirës.

Por, duke iu rikthyer temës së plazheve, që është ajo që na shqetëson, do t'ju themi se Ribadesella ka tre kryesore: Vega, Santa Marina dhe La Atalaya. Por edhe me të tjera që do të gjeni në disa qytete të këshillit. Për shembull, Tereñes ose El Portiello. Por, mbi të gjitha, shquhet për bukurinë e saj Plazhi i Guadamias, një pishinë spektakolare natyrore që, kur batica është e ulët, hap një zonë të gjerë rëre.

Nga ana tjetër, Ribadesella ka edhe monumente interesante që ju këshillojmë t'i vizitoni. Në mesin e fetarëve, ekziston kisha e Santa Maria de Junco, romane e shekullit të XNUMX-të, ajo e San Estebanit dhe kapela barok e Santa Ritës.

Lidhur me objektet civile do të përmendim kullat mesjetare të Junco dhe San Esteban de Leces; pallate si ai në i ngushtë farës, nga shekulli i XNUMX-të dhe selia aktuale e Bashkisë ose e alea, dhe pallate si Collado, ku lindi piktori Dario de Regoyos.

Candas

Candas

Gjiri Candas

Një tjetër qytet i bukur në Asturias me një plazh, ai ndodhet në pjesën qendrore të Principatës, midis Gijón dhe Avilés dhe rreth trembëdhjetë kilometra nga spektakolare. Kepi ​​Peñas. Është një fshat i vjetër peshkimi që ka pasur edhe traditë gjuetinë e balenave.

Kjo është arsyeja pse ajo ka një interesant muzeu i konservimit dhe një park kushtuar konservave. Ju gjithashtu mund të shihni Qendra e Skulpturës në Muzeun Anton, kushtuar kandasin Antonio Rodríguez García, dhe afrohuni më spektakolare Pikëpamja e La Formiguera. Për sa u përket ndërtesave me interes, do të përmendim Kisha e San Feliksit, stil neo-barok dhe me dhomën e zhveshjes së Krishtit të Candás, shenjt mbrojtës i qytetit; vetmia e San Roque; të Kisha e Santa Maria de Piedeloro, romane dhe shpallur Monument Historiko-Artistik dhe Parkun e Skulpturës së San Antonios.

Gjithashtu, mos harroni të ecni deri në lojë me letra të fshatit Prej saj, nëse dita është e qartë, do të shihni edhe Gijón. Por, sa i përket plazheve, ai i Palma, e cila është urbane dhe ka një shëtitore të bukur, dhe ato të Perlorës.

luanco

luanco

Qyteti i Luancos

Në një distancë shumë të shkurtër nga Candás, ndodhet qyteti i Luancos, një tjetër bukuri mes qyteteve të Asturias me një plazh dhe akoma më afër Cabo Peñas. Në këtë rast, përveç zonave të tjera ranore në bashki, janë thirrur edhe dy ato urbane Santa María dhe Ribera, edhe pse kjo e fundit zhduket në baticë.

Por Luanco ju ofron edhe monumente interesante. Ndër to veçohet kisha e Santa Maria, e cila strehon disa altara barok. Në njërën prej tyre është Krishti i Ndihmës, shumë i nderuar në qytet sepse, sipas legjendës, shpëtoi disa marinarë Luanquin nga stuhia në shekullin e XNUMX-të.

Së bashku me të, ajo formon Pallati i Menendez de la Pola, një ndërtim imponues i shekullit të tetëmbëdhjetë. Të njëjtës periudhë i përket edhe kulla e Sahatit dhe pak më herët është pallati manzaneda. Sidoqoftë, shtëpi mori është një xhevahir i stilit arti i ri ndërtuar në fillim të shekullit të XNUMX-të.

luarca

Pamje nga Luarca

Luarca, një tjetër nga qytetet më të bukura të plazhit në Asturias

Ne e përfshijmë këtë vilë këtu për bukurinë e saj mahnitëse, si dhe për plazhet e saj. Lidhur me këto, ju keni të ashtuquajturat e Parë dhe të Dytë dhe, tashmë jashtë bërthamës urbane, më të thyerat e Tourán, Los Molinos, Santa Ana, Barayo ose Portizuelo. Në këtë të fundit mund të shihen edhe shkëmbinj me forma kapriçioze dhe befasuese siç është i ashtuquajturi “guri i naftës”.

Por plazhet e tij nuk janë të vetmet mrekulli natyrore që duhet të shihni në Luarca. Të Kopshtet e Fonte Baixa Ata përbëjnë një xhevahir botanik prej tetë hektarësh që, megjithëse është privat, mund ta vizitoni. Dhe, nëse ju pëlqen të ecni, ngjituni në Pikëpamjet Chano ose La Funiar. Nuk do të pendoheni. Pamjet e detit Kantabrian dhe qytetit Luarca janë unike.

Nga ana tjetër, në Punta Focicón, e cila mbyll hyrjen e portit, keni kompleksin monumental që formon fari, kapela Atalaya, varrezat dhe mbetjet e murit të shekullit të XNUMX-të. Por ajo që ju ofron kjo vilë e bukur nuk mbaron këtu.

Në rrethinën e tij keni kulla villamoros, datuar në shekullin e XNUMX. Dhe, mbi të gjitha, të shumtat shtëpi indiane që hapin rrugën. Janë mrekulli të vërteta të ndërtuara në fund të shekullit të XNUMX-të për të strehuar emigrantët e pasuruar që u kthyen nga Amerika. Sigurohuni që të shihni Villa Rosario, Villa Barrera, Villa Excelsior ose Villa Tarsila.

Tapia e Casariego

Tapia e Casariego

Porti i Tapia de Casariego

Ne e përfundojmë turneun tonë në qytetet e Asturias me një plazh në këtë bukuri në bregun perëndimor të Principatës. Dëshmi për këtë është se, nëse gjatë dimrit nuk i kalon katër mijë banorët, në verë popullsia e tij shumëfishohet në mënyrë eksponenciale.

Kjo për shkak të plazheve të mrekullueshme si ai i Murallón-it, ai i Paloma-s, ai i Serantes-it ose ai i Peñarronda-s. Por Tapia ka edhe monumente të bukura. Midis tyre, Kisha e Famullisë së Shën Stefanit, e ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të në një stil neo-gotik. Dhe pranë tij, kompleksi i formuar nga Shkolla e Mesme dhe Bashkia, të dyja gjithashtu të shekullit të XNUMX-të.

Së fundi, në zonën e komunës ka pallate të bukura. Për shembull, ato të Villaamil dhe Las Nogueiras në Serantes, ai nga Campos në salave dhe Cancio's në Casariego. Ky i fundit u përket pasardhësve të Gonzalo Mendez de Cancio, i cili ishte kapiten gjeneral i Floridës dhe që sillte misër në Asturias.

Si përfundim, ne ju kemi treguar gjashtë prej tyre Qytetet e Asturias me plazh me e bukur. Por, në mënyrë të pashmangshme, ne kemi lënë të tjerët në tubacion. Për shembull, vegadeo o Kastropol, të dyja në grykëderdhjen Eo, Të tre, cudillero o colunga, me plazhin spektakolar të La Griega. A nuk doni të dini të gjitha këto mrekulli?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*