Qytetet e bukura të Toledos

i lëkundur

Nëse marrim parasysh një udhëtim nëpër qytetet e bukura të Toledos, do të duhet të bëjmë një përzgjedhje sepse janë shumë. Kjo provincë kastiliane e La Mançës ka një natyrë të privilegjuar të dominuar nga Montes de Toledo dhe Lumenjtë Tagus dhe Tiétar, e cila përfundon duke çuar në të parën.

Por, mbi të gjitha, fusha e Toledos ka qytete të bukura plot histori dhe monumente. Po kështu, ka peizazhe me rrënjë të thella letrare, pasi nuk duhet harruar se e pashembullt Don Kishoti jetoi shumë nga aventurat e tij në këto troje. E gjithë kjo konfiguron një provincë që duhet ta njihni mirë. Që të keni një udhëzues, ne do t'ju tregojmë përzgjedhjen tonë të qyteteve të bukura Toledo.

La Puebla de Montalban

La Puebla de Montalban

Plaza Kryetari i Komunës së La Puebla de Montalban

Nëse do të flisnim për rezonanca letrare, ky qytet ishte djepi i tij Ferdinand de Rojas, autor i Celestine. Bën pjesë në rajoni i Torrijos, pothuajse në qendër të krahinës dhe në luginën pjellore të Tagus.

Por La Puebla shquhet për trashëgiminë e saj të gjerë monumentale. Si qendër nervore është Plaza Kryetari i Bashkisë, zakonisht kastiliane, në të cilën mund të shihni kisha e Zojës së Paqes, e cila është gotike kalimtare në Rilindje. Në shesh do të gjeni gjithashtu ndërtesën e Bashkisë dhe Pallati i Konteve të Montalbanit, një ndërtim spektakolar i Rilindjes me prekje Platereske.

Gjithashtu ju këshillojmë të vizitoni në këtë qytet hermitat e Nuestra Señora de la Soledad dhe Santísimo Cristo de la Caridad, e para është barok dhe e dyta klasike; manastiret françeskane dhe murgeshat konceptiste dhe Kulla e Shën Michael, pjesa tjetër e një kishe të vjetër, e cila është një nga simbolet e qytetit.

Por ju gjithashtu duhet të vizitoni, pikërisht, Muzeu Celestine për të kuptuar më mirë autorin dhe kontekstin shoqëror të kësaj vepre madhështore të letrave tona. Gjithashtu, duke u larguar nga La Puebla, ju keni Ura e Tagusit, që daton nga shekulli i XNUMX-të, dhe, rreth tetë kilometra larg, do të gjeni spektakolare Kanionet e Burujon, formacione kapriçioze balte që do t'ju kujtojnë Grand Canyon të Kolorados.

Orgaz, një tjetër nga qytetet e bukura të Toledos

Kalaja e Orgazit

Castillo de Orgaz, një nga fshatrat më të bukur në Toledo

E vendosur në këmbët e Sierra de Yébenes dhe në Rajoni i Sislës Ju do të gjeni këtë qytet të bukur që ne e përfshijmë gjithashtu në qytetet e bukura të Toledos për trashëgiminë e tij monumentale mbresëlënëse.

Për të filluar turneun tuaj në Orgaz, mund të vizitoni Plaza Kryetari i Bashkisë, por edhe kisha e Santo Tomás Apostol, ndërtuar nga Alberto de Churriguerra në shekullin e tetëmbëdhjetë, dhe Kalaja e Orgasit, e cila daton nga shekulli XIV dhe është një nga emblemat e qytetit. Do t'ju bëjë përshtypje kulla e homazheve, me njëzet metra lartësi.

Ka edhe mbetje të murit të vjetër në Orgaz dhe dy nga katër portat që e kalonin atë: të harqet e Belén dhe San José. Po kështu, qyteti ka disa ura historike, ndër të cilat ajo e pesë sytë, e ndërtuar në kohën e Karlos III, dhe me disa vetmi si ato të El Socorro dhe La Concepción.

Nga ana tjetër, numri i madh i shtëpi madhështore që popullojnë rrugët e saj. Si shembull, do të përmendim shtëpitë e Kontit Tierrapilares, Calderón de la Barca, Ioseph ose Vizcaíno. Dhe, së fundi, Orgaz dhe rrethinat e tij shquhen për vlerën e tyre të madhe arkeologjike.

Si shembull për këtë, pesë kilometra larg qytetit është rrethi i Arisgotas, në të cilën do të gjeni një interesante Muzeu i Artit Visigot. Po kështu, në kodrën La Tocha mund të shihni dy menhirë që datojnë një mijë e pesëqind vjet më parë Torrejon ka një nekropol romak dhe në Villaverde mund të gjeni mbetjet e një ure dhe një rruge të së njëjtës periudhë.

Ocaña dhe e saj e bukur Plaza Mayor

Plaza Kryetari i Ocaña

Kryebashkiaku i mrekullueshëm Plaza i Ocaña

Ky qytet tjetër i mrekullueshëm ndodhet në verilindje të provincës së Toledos, në kufi Aranjuez, e cila, siç e dini, tashmë i përket Madridit. Një nga emblemat e saj është imponimi i saj Plaza Kryetari i Bashkisë, e ndërtuar në shekullin e 2002-të me pamje barok. Që nga viti XNUMX, për më tepër, është me interes kulturor.

Ne gjithashtu ju rekomandojmë të vizitoni në Ocaña Shatërvan i madh, një xhevahir i Rilindjes nga Juan de Herrera në 1578, dhe Pallati Cardenas, nga e njëjta periudhë, por e ndërtuar sipas kanuneve gotike, edhe pse në tranzicion në Rilindje. Po aq bashkëkohore është edhe Teatri Lope de Vega, ish Kolegji i Shoqërisë së Jezusit.

Nga ana tjetër, në Ocaña nuk mungojnë monumentet e mrekullueshme fetare. Të kisha famullitare e Santa María de la Asunción Ajo u ndërtua në shekullin e XNUMX-të në një stil neoklasik mbi mbetjet e një xhamie të mëparshme, e cila, nga ana tjetër, ishte ndërtuar nga një xhami e vjetër. Të kisha famullitare e San Juan Bautista është më i vjetër, meqë daton në shekullin XIII, megjithëse iu nënshtrua disa reformave të mëvonshme. Përkundër kësaj, ai përfshihet në artin Mudejar të Toledos.

La kambanoren e kishës së San Martinit Është i vetmi element që ka mbetur nga kjo dhe është shpallur me interes kulturor. E ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të, ajo është në stilin Herrerian. Po kështu, Ocaña ju ofron ndërtesa të mrekullueshme konvencionale. Midis tyre, ato të Santo Domingo de Guzmán dhe Santa Catalina de Siena, të dyja të stilit të Rilindjes. Dhe, tashmë në periferi, do të gjeni Shatërvanin e Vjetër, ndoshta nga koha romake.

Së fundi, Ocaña ka edhe rrënjë letrare. Don vdiq në fshat Rodrigo Manrique, të cilës i dedikoi djali i tij Coplas deri në vdekjen e babait të tij. Dhe gjithashtu në këtë qytet është vendosur vepra e famshme e Lope de Vega Peribáñez dhe Komandanti i Okana. Si të mos mjaftonte kjo, ai lindi atje Alonso de Ercilla, autor i Araucana.

i lëkundur

Shtëpia e Kullave

Shtëpia e Kullave, në Tembleque

Ndodhet në lindje të provincës së Toledos dhe rreth pesëdhjetë e pesë kilometra nga kryeqyteti i saj. Gjithashtu ju ofron një të mrekullueshme Plaza Kryetari i Bashkisë zakonisht nga La Mancha. Me planimetri katrore, në pjesën e sipërme ka portikë të mbështetur nga kolona dhe korridore. E ndërtuar midis shekujve XNUMX dhe XNUMX, ajo ka tipare barok dhe zbukurime të çmuara prej druri. Për këtë, bie në sy aksesi kryesor, i mbuluar nga një konsol me një këndvështrim të pjerrët.

Është gjithashtu barok i shekullit të XNUMX-të. shtëpia e kullave, e cila është shpallur monument historik artistik dhe shquhet për fasadën e saj të bukur. Dhe nga e njëjta periudhë është ajo e Postas ose Kazerma e Vjetër, edhe pse më e ashpër.

Nga ana tjetër, monumenti fetar më i rëndësishëm që do të gjeni në Tembleque është ai kisha e Zojës së Fjetjes. Është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe ka tipare kalimtare nga gotiku në rilindje. Nga pamja e jashtme, ajo shquhet për kullën e saj mbresëlënëse dhe, për sa i përket brendësisë, ajo strehon disa kapela, ndër të cilat spikasin ato të Jesús Nazareno dhe Virgen del Rosario.

Trashëgimia fetare e qytetit të Toledos plotësohet nga vetmitë e La Purísima Concepción, Cristo del Valle, Loreto dhe San Antón. Por më kurioz është ai nga Veracruz për shkak të formës tetëkëndëshe që përfundon në një kube.

Escalona, ​​në brigjet e Alberche

Kalaja e Escalona

Castillo de Escalona, ​​një tjetër nga qytetet e bukura të Toledos

Ajo gjithashtu i përket, si La Puebla de Montalban, në rajoni i Torrijos, edhe pse në këtë rast është në brigjet e lumit Alberche. Ajo duhet të ketë qenë e banuar që nga kohërat e lashta, pasi në zonë janë gjetur mbetje kelte, romake dhe vizigote. Tashmë në mesjetë, ajo kishte një rëndësi të madhe për shkak të vendndodhjes së saj strategjike.

Në fakt, simboli i madh i Escalona është i tij kala-pallat, e cila e merr këtë emër sepse përbëhet nga vetë kalaja dhe një pallat Mudejar. Ekzistenca e tij shënohet në shekullin e XNUMX-të, megjithëse besohet se fillimisht ishte një fortifikim romak. Nga ana tjetër, duke vazhduar me rezonancat letrare që po ju shpjegojmë dhe si anekdotë, do t'ju tregojmë se në kala Foshnja Don Juan Manuel, shkrimtar mesjetar që na la trashëgim Konti Lucanor.

Ju gjithashtu duhet të shihni në lokalitetin e porta e san miguelit, mbi të cilën ndodhet një kullë. pranë atë të Shën Vincentit, janë ato që ruhen nga muri i vjetër. Kisha më e rëndësishme në Escalona i është kushtuar gjithashtu San Miguel Arcángel, e ndërtuar mbi një tempull primitiv romanik. Brenda mund të shihni një altar të bukur barok. Po kështu, trashëgimia fetare e qytetit plotësohet nga Manastiri i koncepcionistëve françeskanë. Por Escalona ju ofron edhe një shesh tipik kastilian. Eshte Don Juan Manuel, në të cilën është shtëpi këshilli, sot Biblioteka Bashkiake me një muze të vogël dhe një stendë të bukur bandash.

Nga ana tjetër, Escalona ka ditur të rikrijojë veten si një skenë arti urban për të tërhequr turizmin. Në rrugët e saj mund të shihni mostra të shumta të punës së artistit të rrugës Zoti Stroke. Dhe, së fundi, nëse vizitoni qytetin gjatë verës dhe keni dëshirë të bëni një banjë, keni një plazhi i lumit në brigjet e lumit Alberche. Prej saj do të shihni edhe një urë të bukur të shekullit të XNUMX-të.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa qytetet e bukura të Toledos. Por ne mund t'ju tregojmë për shumë të tjera, pasi kjo krahinë ka vërtet të çmuara. Si shembull, ne do t'ju citojmë Oropesa, me dy kështjellat dhe kullën e bukur të Sahatit; make up, me Portën e Kalifatit dhe Kalanë e saj La Vela; Duhani, toka e të pashoqes Dulcinea; vjehrra, me mullinjtë e tij tipikë La Mancha, ose shumë torrijos, me kishën e saj mbresëlënëse kolegjiale të Santísimo Sacramento. A nuk mendoni se janë arsye të mjaftueshme për të vizituar të gjitha këto qytete të bukura në Toledo?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)