Qytetet e Kordoba

Qytetet e Kordobës kanë ditur si t'i ruajnë vendet e tyre bukuri tradicionale ndërsa modernizohet. Nëse i vizitoni, do të gjeni rrugë të ngushta dhe të pjerrëta të formuara nga shtëpi të bardha të zbukuruara me lule. Por edhe shumë monumente të ruajtura mirë.

Në këmbët e Sierra Morena, djepi i banditëve legjendar, ose i lumit Guadalquivir, këto fshatra të bukura ndonjëherë janë të rrethuara nga të mëdha kullota ose ullishte. Por në të gjitha rastet, nëse vini t'i vizitoni, do të shijoni një përvojë të mrekullueshme udhëtimi. A keni vendosur të njihni qytetet e Cordova? Ne ju propozojmë disa nga ato më të bukurat.

Pesë qytete në Kordoba që nuk duhet t’i humbni

Më të mëdha ose më të vogla, afër ose larg kryeqytetit ose të theksuara nga peizazhi i saj ose monumentet e saj, këto qytete kanë gjithçka që ju nevojitet për të shijuar qëndrimin tuaj në to. Le t’i njohim.

Almodóvar del Río dhe e kaluara e saj Berber

Midis Sierra Morena në veri dhe fshat në jug, Almodóvar ka simbolin e tij në madhështore kalaja e berberëve që e dominon atë nga një kodër. Pavarësisht nga mosha e saj (ajo u ndërtua në shekullin e XNUMX-të), ajo është ruajtur në mënyrë të përkryer, aq sa disa vjet më parë ai shërbeu si mjedis për filmimin e skenave nga saga mitike 'Loja e froneve'. Ne gjithashtu do t'ju japim një fakt historik: në të ai u kurorëzua Pjetri I Mizori si mbret i Castile.

Ne ju këshillojmë që të shihni edhe në Almodóvar the Kisha e Konceptimit të Papërlyer, pamja aktuale e të cilit daton nga shekulli XVII; të vetmia e Virgen del Rosario dhe San Sebastián, në të cilën shquhet fasada e saj me stil barok, dhe qytet i vjetër, ku keni një interesante muze etnografik. Më në fund, në afërsi të qytetit mund të shihni Rezervuari i Brezës, e cila është më e madhja në të gjithë Evropën.

Këshilli i Qytetit të Priego de Córdoba

Këshilli i Qytetit të Priego de Córdoba

Priego, një xhevahir barok midis qyteteve të Kordoba

Ky qytet i Rajoni Subbética është në thirrje Rruga e Kalifatit, një turne i trashëgimisë andaluziane nëpër provincat e Jaén, vetë Kordoba dhe Granada. Por mbi të gjitha shquhet për mbresëlënësin e saj trashëgimi barok.

Monumente të tilla si kishat e San Pedro dhe Zoja e Fjetjes apo spektakolare Shatërvani i mbretit, ndër shumë të tjerë. Por ata gjithashtu meritojnë vizitën tuaj Kalaja e Priego, një fortesë arabe e shekullit të XNUMX-të; ndërtesa e bukur e Ayuntamiento dhe thirrja Recreo de Castilla ose Huerto de las Infantas, një shtëpi feudali e rrethuar nga kopshte romantike.

Po aq e shquar është Lagja e vilave, me origjinë andaluziane, e cila ka ruajtur të gjithë hijeshinë e saj mesjetare me rrugët e saj të ngushta dhe dredha-dredha të shtëpive të zbardhura. Nëpërmjet saj ju do të arrini në Ballkoni i Adarve, një këndvështrim nga i cili keni pamje spektakolare të fshatit Kordoba.

Kalaja e Cabrës

Kalaja e Cabrës

Cabra, hyrja në Parkun Natyror Sierras Subbéticas

Me kategorinë e Qytet dhënë nga mbretëresha Elizabeta II, Cabra është porta hyrëse për në spektakolar Gjeoparku Sierras Subbéticas, me vlera të mëdha natyrore. Por gjithashtu ky qytet, i banuar që nga kohërat para-romake, ka shumë për t'ju ofruar.

Ajo gjithashtu ka të saj kalaja arabe vendosur në Lagja La Villa. Dhe gjithashtu me kisha si Kryetari i Bashkisë ose i Supozimit dhe Engjëjve, me zbukurimin e tij barok; atë të Shën Gjon Pagëzori, nga periudha Visigothic, ose ajo e Santo Domingo de Guzman. Gjithashtu në periferi, posaçërisht në majën e Picacho, keni Shenjtërorja e Zojës së Sierrës, mbrojtës i Cabra.

Në fund, ju këshillojmë të vizitoni Muzeu Arkeologjik Komunal, i cili strehon pjesë me vlera të mëdha si ato me titull Fëmijë me falas, të shekullit të dytë të epokës sonë. Dhe gjithashtu mbresëlënëse Mauzoleumi i Viscountess of Termens, një vepër në mermer Carrara nga skulptori i madh Mariano benlliure.

Shtëpia e Malit në Baena

Casa del Monte, në Baena

Baena, art në rrugët e saj

Nëse qytetet e mëparshme të Kordobës dalloheshin për trashëgiminë e tyre monumentale, Baena i tejkalon të gjithë. Numri i ndërtesave të jashtëzakonshme që ka është mbresëlënës, deri në pikën që mund të thuhet se rrugët e saj janë art i pastër.

Ndër monumentet fetare, ju këshillojmë të shihni kishat e Saint Mary Major, Zoja e Guadalupe dhe Shën Bartolomeu Apostull. Lidhur me civilët, ju duhet të vizitoni kalaja me rrethimin me mure të Almedinës, shtëpitë e konteshë, Tercia (ku eshte Muzeu Historik dhe Arkeologjik) Dhe nga Mali dhe faqja Ibero-Romake e Torreparedone.

Montoro, në këmbët e Guadalquivir

Qyteti i Montoro ndodhet në kodrën që formon një nga gjarpërimet e lumit Guadalquivir e cila është shpallur Monument Natyror. Me siguri e themeluar nga Iberët, është një tjetër qytet i bukur në provincën e Kordobës.

Në Montoro ju rekomandojmë të vizitoni kisha e San Bartolomé Apóstol, e stilit gotik Mudejar dhe e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Gjithashtu ato të Carmen, ndërtuar në tetëmbëdhjetë dhe barok; atë të Santa Maria de la Mota, ku eshte Museo Komunale, dhe e Shën Gjon Lateran.

Sa i përket trashëgimisë civile, në Plaza de España keni ato Pallati Dukal i Shtëpisë së Albës, sot Bashkia e Qytetit; të Kulla Montoro, e dukshme nga i gjithë qyteti, dhe Harku i Burgut, e cila lidh Bashkinë me Calle Salazar. Pikërisht në këtë dhe në rrugën Manuel Criado Hoyo mund të shihni disa shtëpi madhështore nga shekujt XNUMX dhe XNUMX.

Pamje nga Montoro

Montoro

Së fundi, ai Ura e MadheE ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, ju ofron pamje të mrekullueshme të Montoro; të Shtëpia e predhave Shtë një ndërtesë e bukur me 45 milion predha në fasadën e saj dhe atë Katedralja e Tretë Ishte depoja e vjetër për vaj, grurë dhe verë.

Si të shkoni në qytetet e Kordova

Qyteti i Kordobës ka aeroport dhe gjithashtu me stacioni hekurudhor ku mbërrijnë trenat me shpejtësi të lartë nga Madridi dhe Sevilla. Ju gjithashtu mund të udhëtoni me autobus ose me makinën tuaj.

Në rastin e fundit, rrugët kryesore në provincë janë A-4 që shkon, për shembull, në Montoro; të A-45, e cila ju drejton për në Priego dhe Cabra; të N-432, e cila ju çon në Baena, ose A-431, e cila arrin në Almodóvar del Río.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga qytetet më të bukura në Kordoba. Por ka shumë të tjerë. Për shembull, Zuheros, qyteti i vjetër i të cilit është një Zonë Historiko-Artistike; Iznajar, dera për shëtitje nëpër Sierra de las Ventanas; Espejo, me Kështjellën Dukale imponuese, apo të voglin Luque, ku ndodhet Cueva de la Encantada me pikturat e saj neolitike. A nuk ju pëlqen të vizitoni qytetet e Kordobës?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*