Qytetet më të bukura në Francë

Qytetet e Francës

Franca është një vend i mbushur me vende interesante dhe tepër i bukur, mes tyre qytetet e tij që janë shumë turistikë për gjithçka që mund të ofrojnë, që nga monumentet historike deri te zonat me shumë hijeshi. Kjo është arsyeja pse ne do të bëjmë një listë të vogël të qyteteve më të bukura në Francë, pasi mund të jetë një nga ato listat e dëshirave që të kemi vende për t'u vizituar në muajt e ardhshëm, kur gjithçka të kthehet në normalitet.

Do ta shohim të cilat janë qytetet më të bukura në Francë, megjithëse me siguri do të humbasim disa propozime. Në Francë ka shumë qytete interesante, disa më të vogla dhe më mikpritëse dhe të tjerët janë qytete në të cilat do të kalonim javë të tëra. Kështu që mbani shënim të gjitha vendet që duhet të vizitoni.

Paris

Parisi është kryeqyteti francez dhe qyteti i tij më i rëndësishëm dhe gjithashtu një nga më të bukurit, kështu që jemi të sigurt se është i pari në listë nëse nuk e keni vizituar ende. Ka shumë gjëra çfarë të bëjmë në Paris, duke parë Kullën Eiffel për të kaluar një ditë duke vizituar Muzeun e Luvrit, për të parë muze të tjerë si Orangerie ose d'Orsay, të ngjitemi në Bazilikën e Zemrës së Shenjtë dhe të shohim rrethin Montmartre, të bëjmë një dalje në det në Senë, të hyjmë në Notre Dame, të ngjitemi në Harku i Triumfit ose thjesht shëtit nëpër rrugët dhe kopshtet e tij për të shijuar mënyrën franceze të jetës. Ne gjithashtu duhet ta përjetojmë jetën e tij në kafene, pasi është diçka shumë tipike.

Lyon

Lyon

Ky qytet antik që ishte kryeqyteti i Galisë në Perandorinë Romake është një tjetër vend për t’u vizituar në Francë. Lyon ka një qytet të mrekullueshëm të vjetër në ku mund të gjeni bizhuteritë si Bazilikën e Notre Dame de Fourviere me stilet romane, gotike dhe bizantine. Vieux Lyon është lagjja më e vjetër në të gjithë qytetin, një vend ku mund të gjeni restorantet më të mira në qytet. Ky qytet u themelua në kohën romake dhe kjo është arsyeja pse ne gjithashtu mund të gjejmë teatro antike romake të tilla si Teatri Antik i Lyon nga 15 pes. As nuk duhet të humbasësh sheshet e mëdha si Place Bellecour ose Place des Terraux.

Marseilles

Marseilles

Marseja është një tjetër qytet i bukur francez që ia vlen të vizitohet. Në të, spikasin zona të tilla si Porti i Vjetër, një vend që është bërë shumë turistik, ku mund të provosh pjatat më të mira në qytet dhe gjithashtu të bësh një shëtitje duke parë ngutjen dhe zhurmën e peshkatarëve dhe anijeve. Në Marseja duhet të shohë zonën Le Panier, më i vjetri në qytet ku ka ndërtesa të stilit provansal, sheshe të vogla dhe rrugë. Katedralja kryesore e Marsejës është një nga monumentet e saj më të rëndësishme, me një stil origjinal romanik bizantin. Një tjetër nga pikat e tij të interesit është Fort Saint Jean në hyrje të Portit të Vjetër ose Bulevardit të Bukur Longchamp.

Bordo

Bordo në Francë

Bordo është një nga qytetet më të bukura në Francë, një qytet në të cilin ka shumë për të parë. Place de la Bourse është një nga pikat më interesante, një shesh i bukur me arkitekturë franceze të shekullit të XNUMX-të ku mund të shohim shatërvanin Tre Graces dhe pasqyrën e famshme të ujit. Katedralja Saint Andre dhe Kulla Pey Berland janë një tjetër diçka që duhet parë. Shtë një katedrale që formon një pjesë të Camino de Santiago franceze dhe ka atë kullë zile. Pont de Pierre është një urë e vjetër e ndërtuar nga Napoleoni mbi lumin Garonne. Ne gjithashtu duhet të shohim Porte Cailhau të shekullit të XNUMX-të, një nga portat e vjetra në murin e qytetit.

Carcassonne

Qyteti i Carcassonne

Ky është një qytet antik me mure që është mjaft zbulim. Vizitohet lehtësisht gjatë një fundjave por konsiderohet si një nga më të bukurat në Francë. Eshte nje kala mesjetare e vendosur midis plantacioneve të vreshtave. Jashtë mureve, ju mund të vizitoni lagjen Bastide de San Luis dhe Canal du Midi për të hyrë më pas në zonën me mure për t'u kthyer në kohë në atë kështjellë mesjetare.

Versalles

Versalles

Versajës është ndër vendet më të vizituara në Francë sepse është kompleks i madh i Pallatit të Versajës, një punë e pabesueshme. Brenda pallatit mund të vizitoni Galerinë e Pasqyrave, një dhomë e madhe dhe befasuese. Ju gjithashtu mund të shihni apartamente intime dhe vende si kopshtet përreth të manikyruara. Grand Trianon është një pallat në shkallë më të vogël që mund të vizitohet gjithashtu në kompleks.

Nantes

Qyteti i Nantes

Nantes ndodhet pranë zonës Loire, e njohur për kështjellat e saj dhe është një qytet që ia vlen të vizitohet. Isshtë vendlindja e Jules Verne dhe kjo ka çuar në krijimi i ishullit Machine, gjë që është e mahnitshme dhe befasuese për të gjithë. Nga ana tjetër, në qytet mund të shohim Kështjellën e Dukes të Bretanjës ose Katedralen e San Pedro dhe San Pablo.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*