Qytetet më të mëdha në Kanada

Kanadaja përbëhet nga dhjetë provinca dhe tre territore, kryeqyteti është qyteti i Otavës dhe popullsia e saj, në disa pjesë të territorit të saj, flet frëngjisht dhe anglisht.

Por çfarë janë Qytetet më të mëdha të Kanadasë?

Toronto

Është qyteti më i madh dhe më i populluar në vend, edhe pa qenë kryeqytet. Në dekadën e fundit është rritur aq shumë sa është bërë qyteti i katërt më i madh, jo në vend, por në të gjithë Amerikën e Veriut.

Është kryeqyteti i provincës së Ontarios dhe qendrës financiare kombëtare. Është në bregun veriperëndimor të liqenit Ontario dhe është super kozmopolit, e populluar me emigrantë nga e gjithë bota. Në fakt, pothuajse gjysma e popullsisë së saj nuk ka lindur në vend.

L frëngjishtja erdhi e para, por ishin anglezët ata që ndërtuan një fortesë dhe krijuan vendbanimin e parë dhe më vonë, në mes të Luftës Amerikane për Pavarësi, trupat perandorake u vendosën këtu.

Kur shkoni për të vizituar, mos harroni të dini Kulla e CN, struktura e katërt më e lartë në botë, Chinatown, Portugalia Vila, Italia e Vogël dhe lagje të ngjashme që lidhen me komunitetet indiane, greke dhe koreane gjithashtu. Të kalaja e mbretëreshave, një skelë në liqen, është gjithashtu një shëtitore e bukur e veshur me dyqane.

Montreal

Montreali është në provincën e Quebec dhe nëse Toronto ka mesatarisht 6 milionë banorë, ky qytet ka pak më shumë se dy milionë. Në një moment ai ishte një qytet në të cilin popullsia e tij nuk ndaloi së rrituri, por për shkak të zhvendosjes së disa kompanive nga vitet '70 (fillimi i globalizimit), tendenca filloi të ecë e kundërt.

Qyteti ndodhet në ishullin me të njëjtin emër midis Riviere des Praires dhe lumit Saint Lawrence dhe, siç mund ta dini, këtu flitet frëngjisht. Krahas trashëgimisë së saj, kultura ka një vlerë të madhe dhe aty festohen shumë ngjarje të rëndësishme kombëtare. Niveli kulturor i popullsisë së tij është i jashtëzakonshëm, me të katër universitete.

Montreal u themelua në 1642 pra është një nga qytetet më të vjetra të vendit dhe deri në vitet 60 shkëlqeu si qendër financiare, vend që ia mori Toronto. Tre fise banonin në këto toka para ardhjes së francezëve, të cilët kërkonin ar, dhe vendbanimi më i rëndësishëm indigjen ishte një mijë njerëz. Por ari nuk ishte ar, thjesht pirit apo kuarc, kështu që nuk u bë shumë përparim. Vite më vonë misionarët do të mbërrinin për të ndërtuar një fortesë që indianët nuk pushuan së sulmuari.

Megjithëse anglezët ishin të pranishëm dhe në një moment të historisë së tij ata ishin shumica, ardhja e emigrantëve francezë në shekullin e XNUMX-të përfundoi duke përcaktuar gjurmën franceze përgjithmonë. Mund ta shihni në monumentet dhe ndërtesat e tij, por përveç trashëgimisë franceze, qyteti ka parqe të bukura, Një bulevardit të humbasësh duke ecur për pak kohë, përfaqësues i diversitetit të pasur kulturor të qytetit, muzetë dhe teatrot.

Calgary

Është qyteti i tretë më i madh në Kanada, është në provincën e Albertës, në perëndim të vendit, midis kodrave dhe fushave, rreth 80 kilometra nga malet e famshme Shkëmbore. Popuj të ndryshëm vendas banuan në këtë zonë, derisa evropianët arritën në shekullin e tetëmbëdhjetë. Fillimisht u quajt Fort Brisebois dhe më vonë Fort Calgary.

Në fund të shekullit të XNUMX-të mbërriti treni dhe bashkë me të edhe emigracioni pasi qeveria u dha toka njerëzve që donin të vendoseshin në zonën qendrore të vendit, si masë për ta populluar atë. Kështu, shumë kaluan nga Shtetet e Bashkuara, por edhe nga Skocia dhe Irlanda. Shumë kinezë më pas punojnë në hekurudhë dhe disa prej tyre gjithashtu përfundojnë duke qëndruar.

Nafta u zbulua në fillim të shekullit të XNUMX-të, edhe pse më shumë se katër dekada më vonë depozitat filluan të merreshin më seriozisht dhe më pas erdhi bumi në Calgary. Dhe pastaj përsëri, me krizën e naftës të vitit 1973.

Qendra e Calgary ka pesë lagje dhe më pas ka një zonë shumë të madhe periferike. Dimrat e tij janë të gjatë dhe të thatë dhe vera e tij e nxehtë dhe e shkurtër.. Mos shkoni në dimër nëse nuk ju pëlqen të ftohtit ekstrem, por megjithatë Është një nga qytetet më me diell në vend.

Otava

Është kryeqyteti i Kanadasë por siç mund ta shohim, nuk është më i populluari, me pak më shumë se një milion banorë. Është 400 kilometra nga Toronto dhe vetëm 200 nga Montreali. Ka qenë kryeqyteti që kur Mbretëresha Victoria vendosi në 1857, pasi është një territor neutral për dy komunitetet më të rëndësishme, britanikët dhe francezët.

Fjala rrjedh nga amtare odawa që do të thotë "të tregtosh". Ka shumë zona urbane, përshkohet nga lumi me të njëjtin emër, gëzon një klimë të butë, me verë të nxehtë dhe dimër mjaft të ftohtë e me borë.

Ju mund të vizitoni disa muzeume, historia, natyrore, fotografia, ka edhe një kushtuar luftës, parqet e saj dhe zonat rekreative që janë shumë të shumta, dhe nëse shkoni në pranverë mund të shihni festivali i tulipanëve, lulet që vijnë si dhuratë nga familja mbretërore holandeze.

Edmonton

Është kryeqyteti i provincës së Albertës, në një zonë super pjellore, dhe pas Calgary është qyteti më i populluar në Alberta. Midis tyre ka 300 kilometra. E vërteta është se nuk është një qytet shumë i populluar, nuk arrin një milion banorë, dhe dendësia e popullsisë është vërtet e ulët, por ende Është qendra kulturore dhe qeveritare e provincës.

Nuk e di nëse ju pëlqejnë qendrat tregtare, por si datë ia vlen të thuhet se këtu është ajo që ka qenë dikur, nga viti 1981 deri në 2004, qendra tregtare më e madhe në botë, West Edmonton Mall. Ashtu si Calgary, ajo përjetoi një bum nafte që pati efektin e vet dhe horizonti i tij urban është shumë modern.

Në të njëjtën kohë është një qytet shumë i gjelbërNë fakt, lugina ku ndodhet është njëzet e dy herë më e madhe se Parku Qendror i Nju Jorkut. Ka elfa, pisha, bredha, thupër, frashër, panje, arra…

siç mund ta merrni me mend, dimrat janë shumë të ftohtë, gjithmonë minus 0 gradë. Pra, nëse rastësisht shkoni në dimër, duhet të vizitoni muzetë: Muzeu i Aviacionit Alberta, Muzeu Mbretëror, TELUS, i shkencës, Galeria e Arteve dhe Parku Fort Edmont, muzeu më i madh i historisë së gjallë në botë.

Vancouver

Dhe së fundi, Vankuveri, në bregun e Paqësorit, në provincën e Kolumbisë Britanike. Është pranë ngushticës së Gjeorgjisë dhe është pjesë e Gadishullit Burrard. Megjithëse ishulli Vankuver ekziston, qyteti nuk është në të.

Është një nga qytetet me moti më i ngrohtë të Kanadasë, për bregdetin e saj të Paqësorit, por edhe një nga më të lagështit. Popullsia e saj nuk i kalon 600 mijë banorë dhe është vërtet shumë e larmishme. Në të janë vendosur shumë komunitete, nga e gjithë bota.

Qyteti fillimisht daton nga mesi i shekullit të nëntëmbëdhjetë, kur ishte Rrushi i Arit, por porti i tij i vlefshëm ka dhënë edhe kolonë. Është porti më i rëndësishëm detar në vend. Edhe kështu, përtej industrive që e karakterizojnë turizmi është rritur shumë kohë në këtë pjesë dhe e njëjta gjë mund të thuhet për Industria e filmit, duke zënë vendin e tretë pas Los Anxhelosit dhe Nju Jorkut. Jo keq për Vankuverin.

Kur të shkoni, mos harroni të ecni, vizitoni atë parqet, plazhet dhe muzetë e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*