Qytetet mesjetare të Spanjës

santillana del mar

Ka me qindra qytetet mesjetare në Spanjë. Janë qytete në të cilat koha duket se ka ndalur dhe që, kur i vizitojmë, na çojnë në të kaluarën e tyre aristokratike ose heroike në të cilën ata ishin. pallatet, kufijtë e kufirit apo qendrat e mëdha ekonomike.

Shëtitja nëpër rrugët e saj të ngushta me kalldrëm, duke parë shtëpitë stërgjyshore dhe duke vizituar monumentet e saj të bukura na bëjnë të ndihemi si personazhe të mesjetës. Dhe gjëja më e mirë është se ju mund t'i gjeni ato në të gjitha provincat e Spanjës, qysh Barcelona lart Caceres dhe nga Cantabria lart Malaga. Për të gjitha këto, ne propozojmë një turne në qytetet më të bukura mesjetare në Spanjë.

Santillana del Mar, një klasik ndër qytetet mesjetare të Spanjës

Pamje e Santillana del Mar

Santillana del Mar, ndoshta qyteti më tipik mesjetar në Spanjë

Fillojmë itinerarin tonë në atë që është ndoshta qyteti mesjetar më i njohur në vendin tonë. Nëse dikush prej nesh do të pyetej për një qytet mesjetar në Spanjë, shumë prej nesh do të përgjigjeshin Santillana del Mar.

Sepse, përveç kësaj, është një vilë e bukur në zemër të Cantabria. Jo më kot, mban kategorinë e ansambël historik artistik dhe është pjesë e rrjetit të Fshatrat më të Bukura në Spanjë. Në fakt, mund t'ju themi se ky qytet nuk është i tretur. Pothuajse të gjitha ndërtesat e saj kanë diçka interesante.

Por ka disa që duhet të shihni. Është rasti i spektakolares kisha kolegjiale e Santa Juliana, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të pas kanoneve romane, megjithëse u rindërtua në shekullin e XNUMX-të. Sigurohuni që të vizitoni manastirin e tij, me dyzet e dy kryeqytetet e tij. Është gjithashtu thelbësore që të shihni imponuesin pallati i rërës, një xhevahir i Rilindjes së hershme me motive pllake.

Nuk është e vetmja shtëpi tradicionale që mund të shihni në Santillana. Ju këshillojmë gjithashtu të vizitoni pallatet e Viveda, Mijares ose Valdivieso, si dhe ndërtesat e Ayuntamiento, stil barok. Me pak fjalë, siç po thoshim, të gjitha ndërtesat në këtë qytet kantabrian janë me interes. Duke pasur parasysh pamundësinë për t'ju treguar për secilën prej tyre, ne do t'ju këshillojmë të shihni edhe shtëpitë e Quevedo dhe Cossío, vilën, kryedukeshën ose kullat e don Beltrán de la Cueva, del Merino dhe don Borja. E gjithë kjo pa harruar Muzeu Altamira, me kopjen e shpellave të saj të famshme.

Besalú, një trashëgimi mbresëlënëse romane

Besalu

Pamje e Besalu

Tani udhëtojmë në rajonin e La Garrocha, në provincën e Girona, për t'ju treguar për Besalun, një tjetër qytet mbresëlënës mesjetar në Spanjë. Tashmë e njëjta akses në vilë, me të urë nga shekulli i XNUMX-të, është spektakolare. Ai ka një gjatësi prej njëqind e pesë metrash dhe, megjithatë, është restauruar në disa raste. Shquhen tre kullat e saj. Dy janë ngjitur me murin dhe një i tretë, gjashtëkëndor dhe tridhjetë metra i lartë, në mes.

Besalú është gjithashtu ansambël historik artistik. Dhe ka një interesant lagja hebreje rrugët e ngushta ku mund të shihni ende mbetjet e sinagogës së vjetër dhe të miqveh, vendi ku bëheshin banjat rituale. Nga ana e tij, manastiri i Sant Pere Është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, megjithëse sot ka mbetur vetëm tempulli. Dhe, në të njëjtin shesh, keni shtëpinë Cornellà dhe të vjetrën Spitali i Sant Julia, me fasadë të shek. XII.

La kisha e San Vicente Është një xhevahir romanik i shekullit të XNUMX-të dhe, jashtë mureve, mund të shihni mbetjet e kështjellës dhe kishës së San Martín. Por ne duam t'ju këshillojmë edhe për diçka që ndoshta nuk do të shfaqet në shumë guida turistike të zakonshme. Meqë jeni në Besalú, ejani Castellfullit de la Roca, një qytet i bukur mesjetar edhe më i vogël dhe që duket se është i varur nga një shkëmb marramendës.

Aínsa, në Pyrenees Huesca

Ainsa

Plaza Kryetari i Ainsa

Një tjetër nga qytetet më të bukura mesjetare në Spanjë është Aínsa, e vendosur në rajonin Sobrarbe të provincës së Huesca. Magjisë së saj historike i shton një natyrë të privilegjuar, pasi një pjesë e zonës së saj komunale përfshihet në bukurinë Parku Natyror i Sierrës dhe Kanioneve Guara.

Kaq mesjetare mund ta konsiderojmë Aínsa-n që legjenda e vendos themelin e saj në vitin 724 falë mrekullisë së kryqit të zjarrit. Sipas saj, për shkak të shfaqjes së këtij elementi të mbinatyrshëm, trupat e krishtera të Garci Ximénez mundën të mposhtin muslimanët. Tashmë në shekullin e shtatëmbëdhjetë u ndërtua një tempull me një kryq brenda për të kujtuar këtë histori që mund ta shihni edhe sot.

Por simboli i madh i Aínsa është i tij kala, e ndërtuar rreth shekullit të 1931-të. Ishte origjina e vërtetë e qytetit, pasi prej tij u zgjeruan muret për të mbrojtur ata që u vendosën në rrethinat e tij. Që nga viti XNUMX është Monument Historik Artistik.

Ne gjithashtu ju këshillojmë të shihni në qytetin e Huesca kisha e Santa Maria, e ndërtuar midis shekujve XNUMX dhe XNUMX pas kanoneve romane. Në thjeshtësinë e saj shquhet portali me katër arkivolt dhe njënefi i mbuluar me një qemer gjysmëfuçi, por mbi të gjitha kulla, me përmasa unike në romaneskën aragoneze.

Mos harroni të kaloni, gjithashtu, nga bukuria e saj Sheshi kryesor, e hapur dhe me arkadat e saj, as për të parë shtëpitë Arnal dhe Bielsa, të dyja të shekullit të XNUMX-të. Por, mbi të gjitha, ecni nëpër rrugët e saj të ngushta me kalldrëm sikur të ishit në mesjetë.

Frías, një qytet mesjetar në Burgos

Frias

Pamje e Frías, një xhevahir mesjetar në provincën e Burgos

Me më pak se treqind banorë, do të habiteni kur të dini se ky qytet në krahinën e Burgos mban titullin e Ciudad dhuruar nga mbreti Gjoni II i Kastiljes në 1435. Kjo do t'ju japë një ide për rëndësinë që kishte në Mesjetë.

Një nga simbolet e tij të mëdha është spektakolari urë romane nga shekulli i XNUMX-të, i cili, me pothuajse njëqind e pesëdhjetë metra gjatësi, është ndër më të gjatat në Spanjë. Reformat e mëvonshme shtuan elemente gotike si disa nga harqet e saj, të cilat janë të theksuara. Gjithashtu më vonë është kulla qendrore që e zbukuron atë.

Por, ndoshta, tërheqja kryesore e Frías është e saj shtëpi mesjetare. Disa prej tyre, si ato në Cuenca, duket se janë varur në një kodër në rrugën që bashkohet me kisha e San Vicente dhe kështjella e Velaskos. Kjo e fundit kurorëzon, pikërisht, kodrën e La Muela dhe është regjistruar tashmë në shekullin e XNUMX-të, megjithëse fatura e saj aktuale është e XNUMX-të. Vendndodhja dhe madhësia e saj i dhanë asaj një karakter të padyshimtë mbrojtës për zonën.

Sa i përket kishës së lartpërmendur të San Vicente Mártir dhe San Sebastián, ajo ruan vetëm disa elemente të formës së saj primitive romane. Ajo pësoi fatkeqësi të ndryshme që detyruan shumë pjesë të saj të rindërtoheshin. Po kështu, kopertina e saj e vjetër u dërgua në Muzeun Cloisters në Nju Jork.

Ju gjithashtu duhet të shihni monumente të tjera fetare në Frías si manastiret e San Franciskos dhe Santa María de Vadillo, si dhe Kisha gotike e San Vítores. Dhe, sa i përket civilëve, ju këshillojmë të vizitoni kazerma dhe pallati i Salazarit. E gjithë kjo pa harruar lagjen hebreje, e cila ishte në rrugët aktuale të Convención dhe Virgen de la Candonga.

Albarracín, një tjetër nga qytetet më të bukura mesjetare në Spanjë

Albarracin

Pamje e Albarracin

Kthehemi në bashkësinë autonome të Aragon, konkretisht në krahinën e Teruel, për t'ju treguar për Albarracín, themelimi i të cilit llogaritet rreth shekullit të XNUMX-të, kur një grup myslimanësh u vendosën atje. Për këtë ai ndërtoi një imponues alcazar e cila aktualisht është një Monument Historik Artistik.

Megjithatë, i gjithë qyteti mban titullin e kompleksi monumental historik. Epokës myslimane i takon edhe kullë shëtitëse, e cila ishte pjesë e mureve mbrojtëse të qytetit. Simetrike me këtë është kulla e Doña Blanca, e cila ndodhet në një skaj të parkut.

Dhe, pranë kështjellës, ju keni katedralja e shpëtimit, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të mbi mbetjet e një tempulli të vjetër romanik të shekullit të XNUMX-të. Ai kombinon stilet gotike, rilindjes dhe barok. Gjithashtu, brenda mund të shihni një koleksion interesant të sixhadeve flamande.

Pranë katedrales është Pallati peshkopal, me një fasadë interesante barok, dhe, në të ashtuquajturin Portal de Molina, shtëpia Julianeta, një ndërtim tipik popullor. Së fundi, Ayuntamiento Është e shekullit të XNUMX-të.

Montefrío, andaluziane mesjetare

Montefrio

Montefrío, një nga qytetet më të bukura mesjetare në Spanjë

E vendosur në provincën e Granada, Montefrío kishte një rëndësi të madhe në mesjetën e Al Andalus. Në fakt, kështjella e saj strehonte oborrin e Mbreti Nasrid Ismail III. Ky fortifikim ndodhet në një kodër imponuese ku ndodhet edhe kishës së fshatit, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të nga Diego e Siloamit.

Por kjo nuk është e vetmja gjë që mund të shihni në Montefrío. Përveç shëtitjes nëpër rrugët e saj dhe shikimit të shtëpive të bardha, duhet të vizitoni peizazhin mbresëlënës të Cerro de los Gitanos, ku ka disa vende arkeologjike dhe madje edhe një qytet dhe urë romake. Dhe në Barranco de los Molinos do të shihni ujëvara dhe, pikërisht, mullinj nga epoka latine.

Po kështu, duhet të vizitoni Montefrío, i cili gjithashtu është deklaruar ansambël historik artistik, kishat e San Sebastián dhe San Antonio, Rilindja e parë dhe e dyta barok. Nga ana tjetër, ai i mishërimit është neoklasik. Nga ana e saj, Shtëpia e Tregtisë dhe Spitali San Juan de Dios ato janë të shekullit të XNUMX-të dhe Bashkia është një shtëpi feudali e shekullit të XNUMX-të.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga më mbresëlënësit qytetet mesjetare të Spanjës. Megjithatë, në mënyrë të pashmangshme, ne kemi lënë shumë në tubacion. Vetëm për të përmendur disa, ne do t'ju citojmë Alquezar në Huesca, peratallada në Girona, Ronda në Malaga ose Ulliri në Navarra. Shkoni dhe vizitoni ata, nuk do të pendoheni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)