Qyteti i Thames, një pjesë e Anglisë së vjetër në Kinë

Rrugët në Thames Town

Evropa e Vjetër ka ende hijeshi dhe siç i referohet gjithmonë kultura që qarkullon përmes medias, në një mënyrë apo në një tjetër, ajo tërheq vizitorë nga pjesa tjetër e botës. Në çdo qytet evropian gjejmë turistë amerikanë, afrikanë ose aziatikë.

Të gjithë duan të njohin rrugët e Parisit, muzetë e Madridit ose pub-et e Anglisë. Aq shumë sa eNë disa vende, janë bërë përpjekje për të rikrijuar bukurinë shekullore evropiane. Isshtë rasti i Shangait ku gjejmë Qyteti i Tamizit.

Qyteti i Tamizit

Foto Lumi Shanghai

Së pari duhet ta thuash atë Shangai është një nga qytetet më kozmopolite dhe ndërkombëtare në Kinë. Gjithmonë ka qenë, nuk është e re. Alsoshtë gjithashtu një nga qytetet me më shumë popullsi në botë, afërsisht 24 milion njerëz.

Ka qenë gjithmonë një qytet i dedikuar për tregtinë detare, këtu është bërë gjithmonë një biznes i madh dhe që kur Azia ra në kontakt me Evropën, tregtarët britanikë dhe vendet e tjera të Botës së Vjetër janë vendosur në rrugët e tij.

Qyteti i Thames në dimër

Qyteti i Thames është një pjesë e re brenda rrethit Songjian, rreth 30 kilometra nga qendra e Shangait. Ky rreth është një zonë periferike, mijëvjeçari, i cili konsiderohet djepi i kulturës rajonale.

Songjiang dhe qendra e Shangait janë të lidhura nga një linjë metroje, 9. Gjëja më e re këtu është kjo lagje rezidenciale me emrin e lumit Thames. Siç tregon emri i saj arkitektura është evropiane dhe duket se jeni duke ecur nëpër disa lagje të Londrës.

Rrugët e qytetit Thames

Qyteti i Thames është i gjatë katër kilometra dhe fillimisht qëllimi i projektimit dhe ndërtimit të tij ishte të akomodonte popullsinë e qytetit pranë Universitetit Sonjiang dhe duke lëvizur njerëzit nga qendra e Shangait. Ishte pjesë e një projekti më të madh që përfshinte ndërtimin e gjithsej nëntë qyteteve të reja, të gjitha në një farë mënyre "me temë" në stilin perëndimor.

Qyteti i Tamizit

Kështu, projekti përfshiu një qytet në stilin gjerman, një tjetër Hollandez, një tjetër Spanjoll, një tjetër Kanadez, një Italian dhe një Skandinav. Kompania prapa planeve ishte Atkins dhe ajo që pa dritën e parë ishte Thames Town. Punimet përfunduan në vitin 2006.

Shtëpia e qytetit Thames

Qyteti i Thames zë një hapësirë ​​prej një kilometri katror dhe Designedshtë projektuar të banohet nga 10 njerëz. Shtë një lagje familjare, me pak dyqane, sa për të furnizuar njerëzit dhe asgjë tjetër, dhe ka për qëllim të mos mbushë turmën e askujt.

Shtëpitë dhe banesat u shitën shumë shpejt Çmime të shtrenjta por shumica dërrmuese u shitën si "shtëpi të dyta", kështu që pasoja e menjëhershme ishte rritja e çmimeve dhe kjo askush në të vërtetë nuk do të jetojë atje. Një qytet fantazmë.

Qyteti fantazmë i Thames Town

Kabinat e telefonit në Thames Town Ndoshta autoritetet e Shangait nuk menduan se ky do të ishte fati i qytetit të ri. Çmimet u rritën aq shumë për shkak të shitjeve të shpejta që në fund të fundit asnjë familje e zakonshme nuk mund të blinte atje dhe banesat dhe shtëpitë mbetën bosh.

Me pronar, por bosh. Sot mund të marrim linjën 9 të metrosë dhe të njohim këtë lagje të zbrazët, por në të njëjtën kohë shumë piktoreske. Shumë nga ndërtesat e saj janë kopjuar fjalë për fjalë nga rrugët e Londrës dhe nga qytete të tjera angleze.

Dasma në Thames Town

Rrugë me kalldrëm, ndërtesa evropiane, gurë, tulla dhe jo një qime e arkitekturës kineze. Rezultati është që shumë prej librave të fotografisë së dasmave e kanë atë si një mjedis të preferuar. Duket e pabesueshme por pesëmbëdhjetë apo 20 vjet më parë këtu kishte vetëm bar, ferma dhe lopë.

Sot ka një shesh me një Statuja e Winston Churchill, Kryeministri Anglez i Luftës së Dytë Botërore, pubs, shtëpitë e logjeve Tudor dhe ndonjë vend tjetër më mesjetar. E vërteta është se është piktoresk ... aq sa një park argëtues.

Dyqanet e qytetit Thames

Kush do të dëshironte të jetonte këtu? Epo, mbase nuk është shumë tërheqëse për ne, por kur nuk keni para për të kapur një aeroplan dhe për të udhëtuar 16 orë në Evropë, nga Kina, kjo është afër cepit dhe mund të jetë e mrekullueshme.

Përtej vlerësimeve personales ka shumë arkitektë që konsiderojnë se është ndërtuar dobët- Proporcionet janë të gabuara, llojet e gurëve janë keqpërdorur dhe stilet nuk përputhen. Isshtë një pastiche.

Rruga Thames Town soho

Mund të thuhet se më shumë sesa një popull anglez një popull i asaj që kinezët e kuptojnë nga anglishtja. Padyshim, kinezëve nuk u intereson. Pak njerëz jetojnë këtu, megjithëse thonë se ngadalë po jetësohet dhe njerëzit që kanë shtëpinë e tyre kanë filluar të ndihen pjesë e një komuniteti.

Qyteti i Tamizit
Pjesa tjetër e njerëzit vijnë për vizitë: të bëjnë fotografi, të bëjnë një piknik në sheshet e tyre të zbrazëta, të ecin dhe të ëndërrojnë se janë në Angli, qoftë edhe për pak kohë. Nuk e di nëse do të jetoja këtu por nëse do ta kisha afër do të dilja për një shëtitje, apo jo?

Çështja është se ajo që bëjnë kinezët nuk është e re. Shtetet e Bashkuara, rreth një shekull më parë, përjetuan të njëjtën mani dhe nëse bëni një hulumtim të vogël zbuloni "qytete kopjimi" në të gjithë botën. Kinezët janë të fundit që i bashkohen trendit, kjo është e gjitha.

Replikë e statistikave në Thames Town

Vitin e kaluar ata ndërtuan një kopje të fshatit më të bukur austriak nga të gjithë, Hallstatt, një vend i Trashëgimisë Botërore për t'u ngritur. Ata e duan atë, ne mendojmë se është një detaj kistch. Dhe disa prej nesh e duan që ata e duan atë.

Rruga Kent në Thames Town

E vërteta është se ky program, "Një qytet, nëntë qytete" për të cilin folëm më lart, nuk është një ide e keqe. Zbërthimi i një megalopoli si Shangai është diçka që është akoma e nevojshme, megjithëse uNjë projekt si ky nuk duket se është aq i arritshëm për njerëzit e zakonshëm që dëshiron të dalë nga mbipopullimi urban.

Fotosesioni i Thames Town

Kina hapet drejt botës dhe kinezët zbulojnë atë botë dhe atyre u pëlqen shumë kështu që ata jo vetëm që adoptojnë modë dhe zakone por edhe arkitekturë. Shumë nga pasuritë e reja të Kinës përfundojnë duke ndërtuar pallate të stilit Beverly Hills, për shembull, dhe ata nuk ndiejnë një grimë turpi kur kopjojnë.

Keshtu mendoj! Ndërsa në këtë pjesë të botës kopja është zhgënjyer në kulturën kineze gjithçka është në rregull. Ata kopjojnë një portofol, një palë çizme Hunter, një celular ose një ndërtesë. Cili është problemi?

Me siguri ka arkitektë kinezë që nuk pajtohen me këtë "mani kopjimi", pasi trashëgimia kulturore e Kinës është mjaft e lashtë për ta bërë këtë ... por moda është modë. Kush e kupton, le ta dijë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*