Restorante komode dhe intime në Barcelonë

Barcelona, ​​vendlindja e kuzhinierëve të mëdhenj, është qyteti ideal për të shijuar gastronominë më të mirë në shoqërinë më të mirë. Qoftë për të festuar një përvjetor të veçantë, një takim të parë, për të rikuperuar atë dozë romance apo thjesht të befasoni partnerin tuaj sepse ju pëlqen të kaloni kohë së bashku, në Barcelonë do të gjeni të gjitha llojet e restoranteve intime dhe komode. Për ta bërë më të lehtë detyrën tuaj, ne ju paraqesim disa nga më interesantet.

Yashima

Yashima është një nga restorantet më të vjetra japoneze në Barcelonë, duke qenë një nga të parët që u hap për të paraqitur kënaqësitë e kuzhinës japoneze. Për më tepër, në këtë restorant përvoja nuk është në vetvete ushqimi por edhe mënyra e prezantimit të tij dhe mobiljeve. Për shembull, në Yashima mund të hani në një "kotatsu", një dhomë me tavolina në nivelin e tokës dhe me një tatami tipik japonez, të gjithë për veten tuaj.

Disa nga pjatat me yje të këtij restoranti të vendosur në rrugën e Josep Tarradellas 145, janë molusqet me avull me saqe, jakisoba, tartare biftek japoneze, tempura karkalec deti ose fondue japoneze e perimeve dhe mishit, ndër shumë të tjera.

Imazhi | Pixabay

Pak Itali

Nëse ajo që po kërkoni është një darkë romantike në Barcelonë si dhe të shijoni muzikë të mirë live, ky restorant i vendosur në zemër të rrethit Born, Italia e Vogël, do të jetë opsioni juaj më i mirë. Shtë një zonë e mbushur me artistë, studentë dhe intelektualë që i japin lagjes një atmosferë bohemi mjaft interesante.

Italia e vogël hapi dyert në vitin 1988 dhe që nga ajo kohë nuk ka pushuar së sjellë gëzim për mysafirët e saj. Netët e tyre të xhazit kanë qenë një sukses pasi muzika e tyre gjallëron mbrëmjen dhe formati akustik lejon biseda pa mundim në të njëjtën tryezë dhe parandalon dëgjimin e bisedave midis tavolinave, e cila është e përkryer për një mbrëmje romantike.

Sa i përket menusë, në Italinë e Vogël do të gjeni receta të kuzhinës tradicionale mesdhetare ku spikasin karpacitë, orizi dhe makaronat, dhe një menu koktej shumë e gjatë e përkryer për të thekur dashuri.

Sergi de Meià

Në Calle Aribau 106 në Barcelonë do të gjeni restorantin Sergi de Meià, një vend i ndritshëm dhe simpatik ideal për të ndarë një moment të veçantë ndërsa shijoni kuzhinën e shijshme.

Ky restorant karakterizohet nga fakti se ka ditur të integrojë kuzhinën tradicionale dhe lokale katalanase me nuancat e kuzhinës arabe, japoneze, peruane, meksikane ose franceze që kanë çuar në pjata të rishpikura si qengji krokanti me patate, hudhër dhe rozmarinë, suqet peshku, oriz ushqim deti , Pule katalle ose peshk i pjekur nga tregu me qepë të purpurt dhe lakër, ndër të tjera.

Bacaro

Kjo tavernë veneciane në Rrugën e Jeruzalemit ngjitur me Boqueria në zemër të Raval është një bast i sigurt për një darkë romantike. Takimi do të bëhet një sukses i jashtëzakonshëm nëse rezervoni një tavolinë në katin e fundit, e cila arrihet nga shkallët e saj prej druri, në cepin e fundit të dhomës që është ndriçuar dobët për të promovuar privatësinë.

Për më tepër, do të dashuroheni me pjatat e Bacaro pasi nuk është makarona klasike italiane dhe pica, por ofron një menu të larmishme ku produkte dhe pjata të mira aq të shijshme sa sardelet e turshit në saor me rrush të thatë dhe qepë të njomë, patate me ragout në rosë, rizoto me nero di sepia ose kallamar plazhi me perime.

Imazhi | Pinterest

CDLC

E vendosur në Fshatin Olimpik përpara plazhit, CDLC karakterizohet nga atmosfera e tij ekskluzive dhe e sofistikuar. Dekori i këtij klubi nate me restorant / sallon është joshës dhe perfekt për një darkë intime pasi që mund të darkoni para plazhit, ndërsa flladi i detit ju mbështjell plotësisht, në një zonë të rehatshme të qetësimit me sallone që mbyllen me perde për më shumë privatësi.

Menuja dominohet nga kuzhina mesdhetare me prekje aziatike dhe arabe. Ata kanë një shumëllojshmëri të sushi të hollë dhe fistonat e tyre të pjekur në skarë me perime janë të shkëlqyera. Sa për ëmbëlsirën, frutat e shijshëm me çokollatë dhe krem ​​janë një pjatë shumë e rekomanduar dhe për të përfunduar një darkë spektakolare romantike, asgjë më mirë sesa një shishe kava ose shampanjë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*