restoranti më i shtrenjtë në botë

Më pëlqejnë vendet e bukura, por nuk kam shumë para, kështu që më duhet të kënaqem me t'i parë në TV ose në revista. Gjithmonë them që nëse do të kisha shumë para do t'i shpenzoja për të shkuar në ato restorante dhe hotele për milionerët, jo për shërbimin, por për vendet, eksperiencat dhe shijet që ofrojnë.

Duke folur për restorantet, Cili është restoranti më i shtrenjtë në botë? Epo, ndryshon herë pas here, por duket se sot është një Restorant spanjoll çfarë është në Ibiza: el Sublimimi.

Nënvizim

Nëse keni shumë para atëherë mund të shkoni dhe të shijoni shërbimin e këtij restoranti që është në Ibiza të Spanjës. Ajo u përurua në 2014 dhe është një krijim konceptual i Paco Romero, duke iu nënshtruar kryesisë së kuzhinës në vend. mjafton të thuhet se ka 3 thembra Repsol dhe dy yje Michelin. Asgje e keqe.

Ajo që ofron ky restorant është më shumë se një pjatë, është një e tërë përvojë kulinare ku është kombinoni teknologjinë, gastronominë dhe shfaqjen. Gjithçka së bashku, por padyshim, kuzhina është e cilësisë supreme, sepse pas saj janë kuzhinierët Dani García, Toño Perez, Diego Guerrero dhe David Chang dhe mjeshtri i pastiçerisë Paco Torreblanca.

E vërteta është se në një botë ku bëhet fjalë gjithmonë për të bërë diferencën, ideja e restorantit është të shkojë një hap më tej në gastronomi dhe jo vetëm të ofrojë ushqim, të thjeshtë dhe të thjeshtë, por një përvojë. Në ditët e sotme, në të gjitha fushat, duket se ajo që duhet bërë është të ofrohet jo një shërbim, por një eksperiencë sa më zhytëse.

Pra, ka ushqim, ka stilistë, ka iluzionistë, ka teknikë, skenografë, muzikantë, skenaristë dhe shumë më tepër. Një shfaqje e vërtetë është orkestruar rreth darkave, nga ata cilësinë dhe zgjuarsinë e të cilëve njeriu e sheh gjithmonë në Hollywood apo Broadway.

në sublimim ka vend vetem per 12 persona që akomodohen jo në disa tavolina por në një. Ushqimi dhe të ftuarit janë protagonistë dhe që në momentin që uleni në tavolinë fillon shfaqja. Një shfaqje që ka, në kulmin e faqes, teknologjinë më të fundit për ta bërë atë vërtet të paharrueshëm. Dhe për çfarë teknologjie po flasim? Të VR...

Ideja është që restoranti mund udhëtoni pa lënë karrigen, ndërroni hapësirën, me a lojë me imazhe, drita, projeksione të ndryshme dhe muzikë. E ndërkohë, shijoni një menu të përbërë nga shumë pjata ekzotike. Menuja, nga ana tjetër, përbëhet nga 14 pjata, pije dhe dy ëmbëlsira. Një nga një, dhe udhëtimi vazhdon deri në fund.

Vakti fillon me një koktej, një uiski shumë i shtrenjtë që mund të kushtojë 240 euro një shishe. Mjafton të thuhet se është e punuar me dorë dhe se ka një mori aromash dhe se nuk do të gërvishtni qiellzën dhe hundën sepse është gjëja më e butë, më ekzotike dhe më e shijshme në botë. Dhe padyshim, nuk është se ata e shërbejnë thjesht, kështu që ky është një fillim i mrekullueshëm.

Menuja nuk është gjithmonë e njëjtë, por me siguri do të gjeni shumë prodhues i detit, për shembull gocat e detit turshi, midhjet, molusqet me brisk ose gjepura. Kur menyja përfshin peshk dhe butak e gjithë dhoma bëhet deti dhe thellësitë e tij. Drita, ngjyra...

Pastaj ndryshoni skenën mund të ndodhë që ta gjeni veten në dendësinë e një pylli duke ngrënë kërpudha dhe barishte ose në një qytet italian, me muzikë nga The Godfather, duke shijuar perime kopshti. Më vonë vjen radha e përdorimit syze te realitetit te shtuar. Pra, ne futemi plotësisht në realitetin virtual që ju jep informacion për përbërësit se çfarë do të hani me një recetë të përgatitjes së përfshirë në një video.

A mund ta imagjinoni edhe këtë? A nuk është shumë Blade Runner? Dhe kur mendoni se jeni në shekullin e XNUMX-të mund të ndodhë që ju të shfaqeni papritur në një tren elegant dhe pjata në tryezën tuaj është absolutisht e ndryshme. Qiellza dhe sytë nuk pushojnë së përjetuari mrekulli. 

A ka vend për një panair apo një cirk? Gjithashtu, por produktet për shitje janë pjata, dhe shijet, asgjë që ju keni provuar ndonjëherë. A mendoni ju atë barbakao është e zakonshme? Po, por në këtë shoqërojnë muzika dhe kërcimi dhe çuditërisht uiski shfaqet sërish por me një aromë tjetër, tymuese, që përsëritet në salcën e barbekjusë. Mos harroni se Këtu pijet janë kombinimi ideal me ushqimin e servirur, kështu kuzhinierët kanë menduar absolutisht për gjithçka. Çdo pjatë ka çiftin e saj në pije dhe anasjelltas.

Së fundi, ëmbëlsirat që mbërrijnë me një kuzhinier për darkë që e përgatit aty, në krah të tij. Mund të jetë një sfungjer kosi, një krem ​​gjalpi, një mousseline portokalli... Ëmbëlsirën e dytë sjell çokollatën dorë për dore me një uiski të ri që, për të mos ndryshuar, është super i shtrenjtë. Është në gotë, por edhe në vetë ëmbëlsirën, duke e thithur tortën me shijen e saj të drurit.

Nuk do ta dija nëse pjatat janë të bollshme, dyshoj, por këtu po paguani diçka krejtësisht ndryshe. Dhe sa paguhet? Rreth 2000 euro për darkë. Edhe pse duket shumë, nuk është aspak keq duke pasur parasysh që po flasim për një restorant në Ibiza ku një pije mund të jetë nga 250 deri në 600 euro nëse është e një marke të mirë. Hyrja në Pacha, një shembull tjetër, është rreth 500 euro për person, kështu që nëse flasim për çmime, Sublimotion nuk është nga një planet tjetër.

Gjëja më e mirë është se kushdo me euro në xhep mund të paguajë dhe të jetë aty mes atyre dymbëdhjetë darkuesve. Pra me çdo fat një nga shokët tuaj të klasës mund të jetë një personazh i famshëmd, kush e di? E vërteta është se nëse jeni të gatshëm paguaj rreth 1600 euro Do të jetoni një eksperiencë të mrekullueshme, shije, shfaqje, shërbim, gjithçka është shumë e mirë dhe e paharrueshme. Me dy fjalë: arti i kuzhinës.

A ka njerëz të zakonshëm të gatshëm të paguajnë kaq shumë për një darkë? Sigurisht, ka njerëz që janë të gatshëm të paguajnë shtrenjtë një biletë për të parë finalen e Kupës së Botës. Ose jo? Duket se darkuesit largohen nga Sublimotion super të kënaqur, ndaj nëse ju pëlqejnë më shumë përvojat sesa blerja e objekteve, mund të mendoni të investoni në një natë vërtet të paharrueshme.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)