Riviera italiane

Riviera italiane

La Riviera italiane është thjesht një brez bregdetar që ndodhet midis maleve (Alpet Detare dhe Apeninet) dhe Detit Ligurian. Ai shkon nga Riviera Franceze dhe bregdeti me Francën dhe zemra e tij është Genova.

gjithë rivierën kalon nëpër katër provinca të Ligurisë: La Spezia, Imperia, Savona dhe Genoa, dhe në total vrapime 350 kilometra. Le të shohim sot si është, çfarë të takojmë atje dhe si të kalosh mirë

Qytetet më të bukura në Rivierën Italiane

Riviera italiane

Siç thamë edhe më sipër, ky brez bregdetar shkon nga jugu i Francës në Toskanë dhe është super popullor për udhëtarët sepse ofron pamje të mrekullueshme të detit, shumë piktoreske, me qytete që janë të paharrueshme.

Zgjedhja jonë e qytetet më të bukura në Rivierën Italiane është i përbërë nga Manarola, Lerici, Sestri Levante, Portofino, Santa Margherita Ligure, Camogli dhe Riomaggiore. Janë të gjitha qytete simpatike, ndaj ja çfarë mund të bëni pak a shumë në to.

riomaggiore

riomaggiore Është në Cinque Terre të famshëm dhe në sezonin e lartë ka shumë njerëz. Dyqanet dhe restorantet më të mira janë në rrugën kryesore, Via Colombo. Dhe për të qëndruar është mirë të kërkoni hotele që kanë pamje nga deti sepse pamjet janë pjesë e pushimeve. Për të shijuar një plazh të mirë ekziston plazhi i fossolës dhe ju mund ta bëni gjithmonë Shtegu Cinque Terre dhe ecni, për shembull, në Manarola.

Manarola

Duke folur rreth ManarolaDuhet thënë se nga të gjitha qytetet e bukura që përbëjnë Parkun Kombëtar Cinque Terre, Manarola është më i bukuri dhe më piktoresk. DHEËshtë fshati më i vjetër në kompleks dhe shtëpitë e saj të lyera me pastel, sipër fshatit, janë të bukura.

lerici

lerici është afër këtij parku kombëtar dhe është a qytet bregdetar me një prekje mesjetare e çmuar. Si një mostër që vlen një buton, kështjella mesjetare në kodrën me pamje nga porti. Gjithashtu, duke ecur pak në qytetin fqinj, mund të shijoni një plazh të saktë, atë të San Lorenzos.

Levante Sestri Ka një port të bukur për të ecur dhe për të ngrënë peshk dhe butak, shumë kisha që mund të vizitoni dhe një gji gjithashtu të bukur, gjirin e Silenzit, i cili ofron pamje me kartolina. Shkuarja në verë ju siguron disa festivale shumëngjyrëshe si Vogalonga Regatta ose Festivali Andersen.

Levante Sestri

Santa Margherita Ligure dikur ishte një fshat i thjeshtë peshkimi, por me kalimin e kohës turistë të pasur dhe e kthyen në një destinacion të izoluar. Kodrat e mbushura me shtëpi, ujërat bruz, artizanat dhe dyqanet luksoze, të gjitha kombinohen për të bërë një vizitë të paharrueshme.

Pranë Santa Margherta është një nga destinacionet më të njohura dhe më të rafinuara në këtë pjesë të Rivierës Italiane: Portofino. Ju mund të ecni nëpër qendër, të bëni fotografi të shtëpive të saj me ngjyrë tulle dhe të verdhë, ecni në far ose në Castello Brown. Restorantet e tij janë luksoze dhe nëse ideja juaj është të shijoni një ditë në plazh me akoma më shumë luks, atëherë ecni deri në Baia di Paraggi.

Së fundi, camogli, një i vjetër fshat peshkimi me plazhe me guralecë dhe shtëpi portokalli. Plazhet kanë çadra dielli dhe shezlong, guralecat nuk janë një det i rehatshëm për t'u shtrirë në diell, por pamjet, oh, pamjet! Eshte e bukur. Epo, kjo listë me shtatë qytete në rivierën italiane është arbitrare, mund t'ju pëlqejë të tjerët, dhe lista gjithashtu nuk ndjek një rend, ato janë të gjitha qytete të bukura dhe lista nuk ndjek një renditje preferenciale.

Santa margherita

Ne e thamë në fillim se zemra e rivierës është qyteti i Xhenovas, porti më i rëndësishëm i Detit Mesdhe. këtë port ndan brezin bregdetar në dy seksione, Riviera de Levante dhe Riviera de Poniente. Ka qenë, prej shekujsh, një destinacion për rekreacion dhe relaksim.

Duhet thënë gjithashtu se shumica e qyteteve janë të lidhura me një rrjet hekurudhorPra, mund të flasim për një rruga turistike përmes këtyre dy sektorëve në të cilët ndahet riviera italiane.

Për shembull, Rruga e Levante Riviera përfshin lidhjen e Camogli, San Fruttuoso, Zoagli, Rapallo, Chiavari, Sestri Levante dhe Porto Venere. Të gjitha këto qytete kombinojnë peizazhe, atmosfera të relaksuara dhe shumë natyrë. Nga ky grup, i vetmi qytet që nuk mund të arrish me makinë është San Fruttuoso.

camogli

Kujtojmë që Portofino hyn tashmë në kategorinë e qytetit me plazh, ndaj po flasim për një kategori tjetër destinacioni: varka luksoze, shtëpi të bukura, kuzhinë me pesë yje. Sigurisht, Cinque Terre Merr të gjithë duartrokitjet si një nga vendet më të njohura në Rivierën Italiane. Të gjitha qytetet e saj janë në provincën e La Spezia.

Tani, nëse flasim për Rruga e Rivierës Perëndimore flasim për provincat e Savona dhe Imperia dhe pjesa më perëndimore e Genovas. Ndër qytetet më të famshme në këtë pjesë të rivierës mund të përmendim ventimiglia, në kufi me Francën dhe me mure e kështjella, Bussana e Vjetër, me origjinë romake, tani një qytet fantazmë, Triora, e ajrit mesjetar, seborga, me një qytet simpatik të vjetër mesjetar dhe një ajër madhështie.

ekziston edhe Riviera dei Fiori, një pjesë e rivierës me shumë serra dhe kopshte botanike, afër aeroportit të Genovas dhe Riviera delle Palme – Alassio, me limane të vogla shkëmbore, të vendosura midis Kepit Santa Croce dhe Kepit Mele. Është popullor për plazhin e tij të madh dhe me rërë të butë. DHE Toirano Grotte, me shpellat e saj parahistorike, Dhe sigurisht, Genova, e cila ka kaq shumë gjëra për të ofruar sa është mbresëlënëse.

Riviera italiane 2

Mund të marrësh me qira një makinë në Sanremo dhe të shkosh në Detin Ligurian, në Portofino. Më pas vazhdoni udhëtimin tuaj për në Genova dhe nëse nuk keni frikë të vozitni përgjatë rrugëve bregdetare zigzage, atëherë mund të bashkoheni me pesë qytetet bregdetare të Cinque Terre. Në çdo rast, është mirë ta bëni në këmbë, ta lini makinën në një qytet dhe të merrni kohë për të bërë shëtitjen, sepse vetëm kështu do të shijoni pamjet më të mira të kodrave, maleve, qyteteve të ndërtuara në shpatet dhe shumë det. , shumë det.

Nëse mundeni, kur vizitoni Riviera italiane është mirë të shmangni sezonin e lartë sepse vijnë mijëra turistë dhe më pas shëtitjet ndërlikohen. Imagjinoni të ecni nga qyteti në qytet me pak njerëz përreth, sa bukur! Nuk është gjithmonë e mundur të zgjidhni kohën e vitit për pushime, është e vërtetë, por mundeni, përpiquni të ngjiteni nga stinët e larta dhe kujtimi i virit tuaj me siguri do të jetë shumë më i mirë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*