Rrethi i Dritës së Kuqe të Amsterdamit

Rrethi i dritës së kuqe në Amsterdam

La vizitë në Distriktin e Red Light në Amsterdam është e detyrueshme nëse shkojmë në qytet. Sigurisht që nuk është një vizitë turistike për tu bërë si familje, pasi kjo është lagjja më e famshme në botë për prostitucion të legalizuar. Ndodhet në një zonë shumë qendrore të qytetit dhe pret mijëra turistë në vit, kuriozë dhe njerëz që duan të provojnë shërbimet e ofruara.

Ne jemi duke shkuar tek njihuni pak më mirë me distriktin e famshëm të Dritave të Kuqe të Amsterdamit, e cila është kaq befasuese për atë koncept shumë liberal në të cilin ata e kanë bërë juridikun një profesion po aq të vjetër por po aq të stigmatizuar sa prostitucioni. Por kjo lagje është shumë më tepër, pasi që duke qenë kaq turistike ka edhe vende të tjera argëtimi.

Historia e Rrethit të Dritës së Kuqe

Dritat në Rrethin e Dritës së Kuqe

Për të shkuar në Distriktin e Red Light siç dihet sot, me legjislacionin aktual në lidhje me prostitucionin, janë bërë shumë raunde. Tashmë në vitin 1413 shpalli një statut që shpall prostitutat e nevojshme në qytete të mëdha, duke pranuar këtë lloj pune publikisht. Në 1810, me pushtimin francez, ai shkoi një hap më tej, pasi që deri atëherë prostitucioni ishte pranuar, por nuk ishte i ligjësuar ose i kontrolluar. Me pushtimin francez, u krijua një rregullore që detyronte të gjithë punëtorët e këtij lloji të regjistroheshin në polici dhe t'i nënshtroheshin kontrolleve mjekësore.

Me kalimin e kohës, bordellot filluan të shfaqeshin në të cilat punëtorët mund të shfrytëzoheshin në një mënyrë, kështu që prostitucioni krijoi një refuzim të caktuar. Në vit Shtëpitë publike të vitit 1911 u ndaluan megjithëse prostitutat mund të ushtronin profesionin e tyre pa u hakmarrë nga shteti. Kjo kishte për qëllim vetëm t'i jepte fund atyre që shfrytëzonin punëtorët për përfitimet e tyre. Kjo bëri që punëtorët të përqendroheshin në zona të caktuara, duke jetuar në to, gjë që do të ishte fillimi i Rrethit të Dritës së Kuqe. Në vitet gjashtëdhjetë dhe shtatëdhjetë kjo lagje ishte tashmë shumë e famshme për punëtorët e saj dhe për lirinë seksuale. Në vitin 2000, ligji që ndalonte bordellot u anulua, por në këmbim të tyre ata duhet të kalojnë kontrolle të rrepta higjienike dhe ligjore, për të shmangur shfrytëzimin ilegal.

Ku ndodhet

Rrethi i dritës së kuqe në Amsterdam

Kjo lagje e famshme është e vendosur në qendër të qytetit të Amsterdamit. Ndodhet në të majtë të Stacionit Qendror. Njihet gjithashtu si Red Light ose Rosse Buurt. Ka tre rrethe, De Wallen, Ruysdaelkade dhe Singelgebied. Shtë në pjesën më të vjetër të qytetit, ku më parë kishte shtëpi peshkatarësh që gjendeshin në digën që u krijua për të mbrojtur qytetin nga baticat. Lagjia kufizohet nga Sheshi i njohur Dam dhe Rruga Damrak.

Çfarë të shihni në Rrethin e Dritës së Kuqe

Kanalet e Rrethit të Dritës së Kuqe

Atraksioni kryesor turistik në këtë lagje janë padyshim bordellot dhe shtëpitë në të cilat ekspozohen prostitutat për të marrë klientët në baza ditore. Rekomandohet të shihni lagjen natën, pasi që gjatë ditës shumë prej atyre vitrinave të famshme të dyqaneve janë të mbyllura, pasi nuk ka aq shumë klientë. Natën, Qarku i Red Light i përmbahet emrit të tij dhe është i mbushur me drita neoni që lajmërojnë bordellot, ngjyrat dhe dritat në dritaret që janë hapur për t'u treguar punëtorëve.

Sot kjo lagje është një vend në modë, edhe pse disa dekada më parë ishte më pak mikpritëse. Nuk është aspak një vend i rrezikshëm Dhe thjesht duhet të jesh i kujdesshëm me xhepat që përfitojnë nga numri i madh i turistëve për të vjedhur, por kjo është diçka që ndodh në çdo qytet të madh.

Në këtë lagje mund të bësh gjithashtu gjeni kafenetë e famshme ku mund të pini duhan dhe gjithashtu restorante ose bare për të pirë një pije gjatë natës me një atmosferë të gjallë. Commonshtë e zakonshme të gjesh edhe Dyqane Seksi, të cilat tashmë janë pjesë e ofertës turistike në lagje.

Duhet të merret parasysh në këtë lagje që prostitutat nuk mund të filmohen ose fotografohen, diçka që zakonisht merret shumë seriozisht. Gjithashtu, për respekt të tyre është diçka që nuk duhet bërë. Nga ana tjetër, nuk duhet të blini asgjë nga shpërndarësit në zonë, pasi është e paligjshme dhe mund të kemi probleme.

Vizita të tjera aty pranë

Oude Kerk në Rrethin e Dritës së Kuqe

Rrethi i Dritave të Kuqe është një vend me të vërtetë qendror, kështu që ne mund të ndalemi pasi të vizitojmë vendet e tjera afër. TE distanca në këmbë është kisha Oude Kerk, ndërtuar në shekullin XIV. Isshtë ndërtesa më e vjetër në qytet dhe ndodhet brenda Rrethit të Dritave të Kuqe. Për shkak të një lëvizje ikonoklastike, brendësia e saj mbeti pa zbukurim, kështu që është shumë e matur. Dallohen xhamat me njolla dhe organi i shkëlqyeshëm.

Një distancë e shkurtër është gjithashtu Muzeu Amstelkring, një nga më të vjetrit, brenda të cilit ndodhet një kishë që ishte klandestine në kohën e saj. Pranë lagjes është edhe fSheshi i famshëm Dam ose Muzeu Rembrandt.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*